موضوعات
فارس

روستاهای درودزن سهمی از آب سد ندارند

نویسنده:
حکایت روستاهایی که در پایین دست سد درودزن واقع شدند، حکایت تشنگانی لب دریاست؛ آبی که به شیراز و خرامه می‌رود اما روستاهایی که در یک متری این خط انتقال هستند، بهره‌ای از آب ندارند....
1396/08/20
حکایت روستاهایی که در پایین دست سد درودزن واقع شدند، حکایت تشنگانی لب دریاست؛ آبی که به شیراز و خرامه می‌رود اما روستاهایی که در یک متری این خط انتقال هستند، بهره‌ای از آب ندارند.
دهیار روستای دره‌باد در گفت‌وگو با تسنیم از وضعیت بد کیفیت آب این روستا سخن می‌گوید که قریب به 4 سال است مردم روستا با آن درگیر هستند. اهالی روستا با وجود نزدیکی به سد درودزن نه تنها بهره‌ای از آب آن ندارند بلکه رسیدگی به وضعیت آب این منطقه نیز هر سال به تأخیر می‌افتد.
به گفته «ابوذر کهن» این مشکل تنها منحصر به روستای دره‌باد نیست بلکه دیگر روستاهای بخش درودزن نیز با مشکل کمبود آب روبه‌رو هستند، به‌گونه‌ای که روستاهای بیزجان علیا و سفلی با وجود فاصله کم با خط انتقال آب اما از آب بهره‌ای ندارند.
دهیار روستای بیزجان علیا نیز از کیفیت نامناسب و کمبود آب در این روستا سخن می‌گوید ولی معتقد است؛ حتی اگر از پروژه خط انتقال آب از سد درودزن به شیراز یا خرامه آبی به روستاهای این بخش برسد باید تصفیه شده باشد، در غیر این صورت قابل استفاده نخواهد بود. به گفته «امیرحسین قبادیان» آب این روستا در حال حاضر از چاه تأمین می‌شود اما این آب به شهرک روستایی ابرج نیز منتقل می‌شود و همین امر سبب شده که قطعی‌های مکرر آب در روستای بیزجان رخ دهد. قبادیان می‌گوید: این قطعی‌های مکرر که گاه یک هفته هم طول می‌کشد مشکلات بسیاری از لحاظ بهداشتی برای مردم به وجود می‌آورد.
جمعیت بیزجان علیا حدود 400 نفر است. در زمان قطعی آب مردم خود باید آب مورد نیاز را تأمین کنند که عمده روش‌های تأمین آب استفاده از چاه‌های کشاورزی است.

روستاهای درودزن در اولویت باشند
رئیس شورای بخش درودزن به تشریح بیشتر موضوع و مشکلات روستاهای بخش درودزن می‌پردازد.
«مجتبی میراحمدی» اظهار می‌کند: 3 دهستان در بخش درودزن مرودشت قرار دارد که با عنوان رامجرد 1 و 2 و درودزن شناخته می‌شوند اما به دلیل خشکسالی نه تنها کشاورزی این منطقه از بین رفته بلکه حتی برای تأمین آب آشامیدنی نیز با مشکل روبه‌رو هستند.
میراحمدی می‌افزاید: رامجرد جنوبی از 15 روستا تشکیل شده که از لحاظ آب در وضعیت بسیار بدی قرار دارند؛ به گونه‌ای که در تابستان یک هفته هم قطعی آب داشتند. دره باد آبی گل‌آلود دارد. بیزجان علیا و سفلی با وجود نزدیکی به خط انتقال، آب ندارند و دیگر روستاها نیز با تانکر آبرسانی می‌شوند.
 رئیس شورای بخش درودزن با تایید خواسته مردم روستاهای این بخش مبنی بر بهره‌مندی از آب سد درودزن می‌گوید: روستاهای نزدیک باید برای برخورداری از آب در اولویت باشند و همانگونه که مردم شهرهای شیراز و خرامه از آب سد برخوردار می‌شوند، مردم روستاهای بخش درودزن هم خواستار این امر هستند.

طرح‌های مطالعاتی در دست انجام است
معاون طرح توسعه آبفای روستایی فارس از تحقق این کار سخن می‌گوید که البته منوط به انجام مطالعات لازم و تأمین اعتبارات است.
به گفته «عزیز کوهپیما» انتقال آب از سد به روستاهای شهرستان مرودشت در 2 فاز دیده شده که فاز نخست روستاهای حدفاصل مرودشت تا خرامه و شرق شهرستان مرودشت و فاز دوم از سد درودزن تا شهر مرودشت است.
وی می‌گوید: برای روستاهای شرق مرودشت فاز یک مطالعات انجام شده و فاز دوم نیز در دست اقدام است که رایزنی برای تأمین اعتبار آن از تهران توسط نماینده شهرستان و مسئولان استانی در حال انجام است. برای فاز دوم از سد درودزن تا شهر مرودشت به دلیل حجم بالای آبی که منتقل می‌شود نیاز به اعتبارات زیادی است که مطالعات اولیه آن انجام شده و برای بررسی و تایید به شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ارسال شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code