موضوعات
فارس

رهایی از بند اعتیاد

نویسنده: امیر عفاف شیراز - خبرنگار
در هوای تابستانی پارک خلدبرین شیراز دور هم جمع شده اند تا با مرور تجربیات تلخ خود از اعتیاد، راهگشای افرادی باشند که به تازگی در مسیر پاکیزگی، قدم‌های خود را استوار کرده اند. انجمن معتادان گمنام(NA) متشکل از معتادان در حال بهبودی است که به طور مرتب گرد هم می‌آیند تا به کمک هم، پرهیز از مواد مخدر را حفظ کنند....
1396/05/23
در هوای تابستانی پارک خلدبرین شیراز دور هم جمع شده اند تا با مرور تجربیات تلخ خود از اعتیاد، راهگشای افرادی باشند که به تازگی در مسیر پاکیزگی، قدم‌های خود را استوار کرده اند. انجمن معتادان گمنام(NA) متشکل از معتادان در حال بهبودی است که به طور مرتب گرد هم می‌آیند تا به کمک هم، پرهیز از مواد مخدر را حفظ کنند.
برای پیوستن به معتادان گمنام هیچ شرطی وجود ندارد. آنها به هیچ سازمانی وابسته نیستند، حق عضویتی از اعضا دریافت نمی‌شود و با هیچ سازمان سیاسی، مذهبی و یا انتظامی ارتباطی ندارند. در طول جلسات سبدی به گردش در می‌آید که هر‌کس به اندازه توان و سهم خود مبلغی را در آن می‌اندازد؛ در حقیقت انجمن هزینه‌های خود را صرفا از طریق کمک‌های داوطلبانه اعضا تامین می‌کند. البته انجمن معتادان گمنام هرگونه حمایت معنوی را که با هدف کمک رسانی به معتادان است، می‌پذیرد.
برخورد معتادان گمنام با بیماری اعتیاد کاملا شفاف است؛ در مراحل درمان به هیچ وجه سم زدایی وجود ندارد و انجمن وارد مسائل دارو و درمان اعضا نمی‌شود. از لحاظ قانونی، فعالیت «معتادان گمنام ایران» در سال 1385 از سوی پلیس امنیت عمومی ناجا به رسمیت شناخته شد و در سال 1392 از وزارت کشور مجوز فعالیت در سطح ملی را دریافت کرد. در حال حاضر برخی از پارک‌ها و اماکن عام المنفعه شیراز در ساعاتی از روز محل برگزاری جلسات معتادان گمنام است؛ جلساتی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و شهروندان شیرازی در کاهش آمار اعتیاد تاثیر بسزایی داشته است.

18سال سابقه فعالیت
مسئول کمیته اطلاع‌رسانی انجمن معتادان گمنام در فارس با اشاره به اهمیت برگزاری جلسات این انجمن می‌گوید: اولین جلسه انجمن معتادان گمنام سال 1369 در زندان قرچک ورامین برگزار شد و 18 سال است که با جدیت در فارس دنبال می‌شود.
«رضا زارع» با بیان این که رشد انجمن در فارس به خصوص شیراز بسیار چشمگیر بوده است، اضافه می‌کند: با این که گمنامی در دستور کار انجمن قرار داده شده است در فارس حدود 30 هزار عضو دارد.
وی برگزاری جلسات انجمن را در کاهش آمار معتادان شیراز موثر می‌داند و ادامه می‌دهد: این انجمن ارتباطی با مراکز ترک اعتیاد و درمانی ندارد، زیرا حرفه ای نیستیم و فقط تجربیات شخصی را در اختیار یکدیگر قرار می‌دهیم.
زارع می‌افزاید: هر فرد معتاد یا بهبود یافته ای با هر شرایط و موقعیتی که دارد می‌تواند در جلسات انجمن شرکت کند.
وی با تاکید بر این که نجات یک معتاد، نجات یک جامعه است، در خصوص حمایت نهادهای دولتی می‌گوید: انجمن معتادان گمنام از هیچ نهاد و یا تشکیلات دولتی کمک نمی‌گیرد و حمایت مسئولان تنها در واگذاری اماکن عام المنفعه برای برگزاری جلسات دو ساعته خلاصه می‌شود.
زارع در عین حال اضافه می‌کند: تاکنون هیچ در خواستی برای حمایت‌های بیشتر مسئولان ارائه نداده ایم و این انجمن به صورت خودگردان اداره شده است.
وی معتقد است: تنها حدود 20 درصد از افرادی که در این جلسات حضور داشته اند به سوی مواد مخدر بازگشته اند که این آمار رضایت بخش است.

راه اندازی مرکز سلامی توسط شهرداری شیراز
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز اما حمایت شهرداری را محدود به صدور مجوز برای برگزاری جلسات انجمن معتادان گمنام در پارک‌ها نمی‌داند و می‌گوید: شهرداری شیراز برای کاهش آمار معتادان و بازیابی سلامت آنها، کمپ مجهزی را در دهکده سلامی تاسیس کرده است.
«سید کمال پاک فطرت» با اشاره به این که این مرکز در شرق شیراز واقع شده است، می‌افزاید: برای راه اندازی این کمپ میلیاردها تومان هزینه شده است تا با بهترین امکانات پذیرای متکدیان و معتادان متجاهر باشد. وی از گنجایش 500 نفری مرکز سلامی خبر می‌دهد و می‌گوید: تاثیرات این مرکز در بلند مدت معلوم می‌شود.

حمایت از معتادان بهبودیافته
اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی نیز معتادان به خصوص معتادان متکدی را به دادگاه و سپس به کمپ‌های ترک اعتیاد طرف قرارداد با شهرداری معرفی می‌کند. مدیر این سازمان نیز با تاکید بر اهمیت بازپروری معتادان می‌گوید: بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که بیش از 72 درصد متکدیان شهر در دام اعتیاد گرفتار شده اند.
«خلیل رحمتی» نیز راه اندازی مرکز سلامی با مساحت 3400 متر مربع زیربنا را از اقدامات ارزشمند شهرداری شیراز برمی شمارد و ادامه می‌دهد: مرکز بازپروری و ترک اعتیاد در دهکده سلامی یکی از مجهزترین و استاندارد ترین مراکز ترک اعتیاد در کشور است.
وی که معتقد است با بهبودی معتادان، جامعه شهری نیز بهبود می‌یابد در خصوص حمایت‌های پس از خروج از معتادان بهبود یافته توسط اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی اضافه می‌کند: تاسیس واحد اشتغال در اداره و شغل یابی برای بهبود یافتگان اعتیاد، تاسیس واحد مشاوره رایگان برای افراد بهبود یافته و خانواده‌هایشان، ارائه خدمات دندانپزشکی رایگان به معتادان بهبودیافته و برگزاری کلاس‌های آموزشی و مشاوره برای خانواده‌های افراد معتاد از این قبیل اقدامات است.
رحمتی با بیان این که برخورد با معتادان و ساماندهی آنان در چند مرحله قابل تعریف است، می‌گوید: جمع آوری، غربالگری، پذیرش، نگهداری، درمان و حمایت‌های پس از خروج افراد بهبود یافته این مراحل را شامل می‌شود.
وی می‌افزاید: این اداره با همکاری یگان‌های تحت امر فرماندهی انتظامی شهرستان شیراز و پلیس مبارزه با مواد مخدر استان فارس معتادان را جمع‌آوری و با همکاری نمایندگان سازمان‌های مختلف که قانون مشخص کرده است، آنان را در محل اداره غربالگری می‌کند.
 رحمتی اضافه می‌کند: افراد جمع آوری شده در بیش از 10‌مرکز ویژه خواهران و برادران نگهداری می‌شوند. وی حمایت‌های پس از خروج را اصلی‌ترین اقدام برای معتادان بهبود یافته می‌داند و می‌گوید: علت اصلی بازگشت دوباره افراد به اعتیاد، عدم فعالیت و عملکرد اصولی است بنابراین اشتغالزایی، تشکیل خانواده و یا بازگشت مجدد آنها به خانواده را در دستور کار قرار داده ایم.
رحمتی نیز تحویل مراکز متعدد از سوی شهرداری به مراکز NA برای تشکیل جلسات بهبود یافتگان را اقدامی ارزشمند توصیف می‌کند و می‌گوید: با نجات این افراد بسیاری از مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی برطرف و رضایت شهروندان فراهم می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code