موضوعات
فارس

دستانی که بر درد نیازمندان مرهم می‌گذارند

نویسنده: مژده دادگری شیراز - خبرنگار
این روزها که اقدامات خداپسنـــدانه مردم سرزمینمان برای کمک به آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه در صدر اخبار قرار گرفته است، یاد نیکوکارانی در ذهن متبلور می‌شود که با همت پولادین خود سعی داشتند و دارند جهانی زیباتر بسازند...
1396/09/11
این روزها که اقدامات خداپسنـــدانه مردم سرزمینمان برای کمک به آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه در صدر اخبار قرار گرفته است، یاد نیکوکارانی در ذهن متبلور می‌شود که با همت پولادین خود سعی داشتند و دارند جهانی زیباتر بسازند. فارسی‌ها که در امور وقف و خیریه در کشور پیشتاز هستند، نشان داده‌اند که میراثداران شایسته‌ای برای زنده نگه‌داشتن نام بزرگانی چون محمد نمازی بوده‌اند. چندین بیمارستان مجهز با کوشش و اراده آنان ساخته شده است و مجامع گوناگونی موازی با ارگان‌هایی مانند بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) لبخند شادی را بر لب نیازمندان می‌نشانند. در استان پهناور فارس به ویژه شهر شیراز هستند نیکوکارانی که بنا به امکانات و یا توانایی‌های خود دستگیری از نیازمندان را مد نظر قرار داده‌اند و فارغ از هیاهو، آهسته و پیوسته اهداف انسان دوستانه خود را دنبال می‌کنند. «آرش حکمت»، دندانپزشکی نیکوکار است که تاکنون در این زمینه بسیار موفق عمل کرده و باور دارد که برطرف کردن نیاز انسان‌ها وظیفه‌ای همگانی به شمار می‌رود.

روزی برای اقدامات عام المنفعه
دندانپزشک خیر شیرازی اهمیت همه‌گیر شدن فرهنگ همدلی و کمک به مستضعفان و نیازمندان را امری ضروری و لازمه داشتن جامعه‌ای خوب و سالم می‌داند و می‌گوید: بازتاب این کمک‌ها در زندگی اشخاص بسیار پررنگ و اعجاز‌انگیز است. حکمت با تاکید بر اهمیت همدردی و همکاری برای کمک به افراد بی بضاعت، در خصوص آغاز فعالیت‌های خیرخواهانه خود می‌افزاید: در سال ۸۵، یعنی زمانی که ۳ سال از فارغ التحصیل شدنم می‌گذشت خیریه‌ای را به نام صاحب‌الزمان(عج) در سپیدان راه اندازی کردم که در آن تعداد ۶۰ خانوار و کودک یتیم پشتیبانی می‌شدند.
وی ادامه می‌دهد: این خانوارها به صورت روزانه مایحتاج خود را دریافت می‌کردند و چندین سال به صورت ناشناس در این زمینه فعالیت داشتیم.
حکمت با بیان اینکه پس از بازگشت به شیراز تصمیم گرفتم که صرفاً با توجه به رشته تحصیلی خود خدمات رایگان را به مستمندان و افراد بی بضاعت ارائه دهم، اضافه می‌کند: با این اندیشه و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سازمان بهزیستی فارس، درمانگاه النور ویژه زنان بی سرپرست تأسیس شد.
وی از اینکه بی تفاوتی افراد جامعه نسبت به وضعیت زندگی دیگران در تمام جهان یکی از مهم‌ترین مشکلات جامعه بشری است، ابراز تأسف می‌کند و می‌گوید: چنانچه این فرهنگ در جامعه ما نهادینه شود که ایجاد زندگی بهتر برای نیازمندان و مستضعفان از وظایف انسانی است، ریشه بسیاری از مشکلات و ناهنجاری‌ها در کشور از بین می‌رود. حکمت اضافه می‌کند: چند ماه از سرپرستی درمانگاه می‌گذشت که تصمیم گرفتم این فعالیت را در سیستم درمانی خود نیز لحاظ کنم. به همین منظور و با نیت این که هفته‌ای یک روز را برای رضای خداوند کار کنم، کمپینی با نام «هفته‌ای یک روز معامله با خدا» را راه اندازی کرده و طبق این طرح سه شنبه‌ها را به فعالیت‌های عام‌المنفعه برای کمک به افراد نیازمند اختصاص می‌دهم.

درمان نیازمندان در درمانگاه حکمت
دندانپزشک نیکوکار شیرازی با بیان اینکه ۸۶ ارگان و موسسه خیریه پس از شناسایی افراد بی بضاعت، آنها را به درمانگاه حکمت معرفی می‌کنند، می‌افزاید: تاکنون یک میلیارد و ۷۸۷ میلیون و ۶۸۶ هزار تومان خدمات رایگان ارائه و ۸۹۴۸ عمل جراحی انجام شده که بسیار امیدوار کننده است.
حکمت با تاکید بر ضرورت خدمات‌رسانی به اقشار آسیب پذیر جامعه و نیازمند می‌گوید: سالمندان، پاکبانان، انجمن بیماران ام اس، ضایعات نخاعی و معلولان ذهنی از جمله افرادی هستند که زیر پوشش این طرح قرار دارند. وی به نقش پراهمیت سایر خیران و نیکوکاران فارس در اقدامات خداپسندانه اشاره و اضافه می‌کند: به کمک دوستان و همکاران نیکوکار در صدد وسعت بخشیدن به این فعالیت‌ها هستیم و هم‌اکنون نیز به دنبال مکانی مناسب برای تداوم این اقدامات دست به دست هم داده‌ایم.

کمک به دانش آموزان نیازمند
حکمت در خصوص تأسیس کمپین «باران عشق» و سایر فعالیت‌های خیر‌خواهانه نیز می‌گوید: حدود یک سال پیش کمپینی را با هدف ترویج فرهنگ همیاری و کمک به نیازمندان و همچنین نشاندن لبخند بر لبان کودکان بی‌سرپرست به همت خیرین راه‌اندازی کرده‌ایم. وی با اشاره به اینکه در طرح باران عشق کمک رسانی‌ها در 3 بازه زمانی عید نوروز، اول مهر و اول زمستان انجام می‌شود اضافه می‌کند: امسال در مرحله اول با عنوان نوروز، ۱۲‌هزار  دست لباس برای دانش آموزان مستضعف و بی سرپرست تهیه و در نواحی ۳ و ۴ شیراز توزیع شد.
حکمت ادامه می‌دهد: در مرحله دوم نیز با عنوان همشاگردی سلام در تاریخ ۲۶ شهریور ۹۶ برای دانش آموزان نیازمند مقطع ابتدایی ۳۸۰۰ دست کیف و لوازم تحریر تهیه و توزیع شد. در سومین مرحله نیز در تاریخ اول آبان ماه ۹۶ توزیع پولیور، کاپشن، کلاه و دستکش انجام شده است.
حکمت اضافه می‌کند: هم اکنون موفق به ارسال کمک‌هایی نیز به شهرستان سپیدان شده‌ایم و با یاری اساتید و دانشجویان دانشکده دندانپزشکی توانسته‌ایم پتو، مواد غذایی، چادر و کانکس به کرمانشاه ارسال کنیم. وی که راه اندازی بخش NICU نوزادان بیمارستان زینبیه شیراز برای ارائه خدمات به افراد نیازمند را نیز در کارنامه خود دارد، تمام این اقدامات را وظیفه انسانی می‌داند و معتقد است: تنها راه داشتن جهانی خالی از اندوه، همت همگانی یکایک مردم برای دستگیری از نیازمندان است. وی در پایان با قدردانی از تمام خردورزان و نیکوکاران سراسر کشور به خصوص استان فارس، همه گیر شدن این فرهنگ زیبا را از خداوند آرزو می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code