موضوعات
فارس

درختان میانرود زنده‌اند

نویسنده: امیر عفاف شیراز - خبرنگار
هفته گذشته برخی رسانه‌ها از مرگ 6 هزار درخت نوشتند؛ فاجعه‌ای که به پای سازمان قطار شهری شیراز نوشته شد و انتقاد بسیاری از شهروندان و فعالان زیست‌محیطی را به دنبال داشت....
1396/05/22
هفته گذشته برخی رسانه‌ها از مرگ 6 هزار درخت نوشتند؛ فاجعه‌ای که به پای سازمان قطار شهری شیراز نوشته شد و انتقاد بسیاری از شهروندان و فعالان زیست‌محیطی را به دنبال داشت.
«محمد حق‌نگر» نایب رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا در بررسی آیین‌نامه الزامات زیست‌محیطی پروژه‌های عمرانی شهرداری از قطع و جابه‌جایی 6 هزار اصله درخت به دلیل بی‌توجهی مشاور خط 2 قطار شهری در جانمایی ایستگاه پایانی مترو واقع در شهرک میانرود خبر داد؛ خبری که با واقعیت فاصله بسیار زیادی داشت و بعدتر توسط خودش اصلاح شد اما دیگر دیر بود و انتشار یافته بود.
 این عضو شورای اسلامی شهر شیراز جانمایی ایستگاه پایانی خط 2‌متروی شیراز را اشتباه دانست و گفت: زمان طراحی ایستگاه پایانی خط‌2 قطار شهری شیراز به دلیل بی‌توجهی مشاور، 6 هزار اصله درخت جابه‌جا و قطع شده‌اند، در حالیکه با یک اصلاح هندسی و انتقال ایستگاه از سمت غرب به شرق می‌شد جلوی این ضایعه بزرگ زیست‌محیطی را گرفت.
رسانه‌هایی که سعی داشتند با تیترهای احساسی، شهروندان را مقابل سازمان قطار شهری قرار دهند، کلمه جابه‌جایی را از سخنان حق‌نگر قلم گرفته و بر قطع درختان پافشاری کردند. البته این عضو شورای شهر در گفت و گو با روزنامه شهروند، قطع 6 هزار اصله درخت را رد کرد و گفت: تعداد درختانی که باید برای اجرای پروژه از مسیر برداشته شوند، 6‌هزار اصله است و تاکنون فقط هزار اصله درخت قطع و جابه‌جا شده‌اند؛ اصلاحیه‌ای که باز هم از واقعیت دور بود.
این ماجرا در حجمی وسیع فضای مجازی را تحت تاثیر قرار داد؛ تا آنجا که «غلام‌مهدی حقدل» رئیس شورای اسلامی شهر شیراز به پشتیبانی از سازمان قطار شهری اعلام کرد که خبر قطع 6 هزار اصله درخت صحت ندارد و برای ایجاد ایستگاه مترو تعداد بسیار کمتری از درختان قطع شده‌اند.

اقدامات کارشناسی شده
مجری خط 2 قطار شهری شیراز با اشاره به این‌که دو شرکت مهندسین مشاور ذیصلاح ایرانی و یک شرکت مهندسین مشاور بین المللی از کشور ایتالیا در قالب مشارکت، مطالعات اولیه خط 2‌قطار شهری شیراز را انجام داده‌اند، می‌گوید: این شرکت‌ها جانمایی ایستگاه‌های مترو در میادین شکوفه و قهرمانان واقع در شهرک میانرود را با در نظر گرفتن تمامی جوانب فنی و غیرفنی و همچنین نیازهای جمعیتی و ترددی پیشنهاد داده‌اند که این طرح پس از بررسی کارشناسانه توسط سازمان قطار شهری و مقامات ذیصلاح مربوطه در سال 1390 به تصویب رسیده است.
«امیر یقطین» می‌افزاید: در زمان بررسی طرح جانمایی محل دپوی خط 2 قطار شهری و ایستگاه‌های ابتدایی در شهرک میانرود مطرح بوده که محل دپو و ایستگاه ابتدایی در شمال شرقی و یا شمال غربی شهرک میانرود باشد. پس از انجام کارشناسی‌های فنی، مالی و با در نظر گرفتن ظرفیت‌های جمعیتی و ترددی شهرک میانرود از جمله ورزشگاه 50 هزار نفری پارس، محل دپو و ایستگاه ابتدایی خط 2 متروی شیراز در محل شمال غربی شهرک میانرود جانمایی شد.
وی با بیان این‌که در محل دپو و ایستگاه ابتدایی خط 2 متروی شیراز تعدادی درخت که عمر کوتاهی داشته و عمدتا نهال بودند جابه‌جا شده اند، اضافه می‌کند: در همین راستا 1300‌اصله نهال توسط پیمانکار مورد تایید سازمان فضای سبز شهرداری با استفاده از دستگاه‌های ویژه مخصوص این کار پس از تصویب کمیسیون مربوطه جابه‌جا شده است.
یقطین با تاکید بر این‌که در پروژه عمرانی ملی و عظیم خط 2 متروی شیراز به ارزش بیش از 300 میلیارد تومان، کاملا موارد زیست محیطی رعایت می‌شود، ادامه می‌دهد: یکی از اهداف کلان اجرای چنین پروژه ای در شهرها کاهش تردد خودروهایی است که سوخت فسیلی مصرف می‌کنند. بنابراین کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها که یکی از راهکارهای الزامات زیست محیطی است همواره مدنظر قرار داده می‌شود. در نتیجه جابه‌جایی تعدادی درخت نهال از روی ناچاری بوده و اجتناب ناپذیر است.
به گزارش همشهری، درختانی که در مسیر عملیات اجرایی خط‌2 متروی شیراز قرار داشتند به محدوده فضاهای سبز بلوار طلاییه، کمربند خلیج‌فارس، پایین‌تر از میدان قهرمانان و ابتدای ورودی شهرک مهدی آباد منتقل شده‌اند. ضمن این‌که برای حفظ و نگهداری آنها اقدامات لازم انجام شده‌است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code