موضوعات
فارس

داشتن امکانات اولیه؛ خواسته صنعتگران گراش

نویسنده: عبدالغفور مصطفایی شیراز - خبرنگار
هنوز که هنوز است تکلیف مسئله صنعتی یا کشاورزی بودن استان مشخص نیست و نسخه‌ای اساسی نیز برای آن پیچیده نشده است. اما وجود شهرک‌های صنعتی در بیشتر شهرهای استان که یکی پس از دیگری سر برآورده‌اند و انواع و اقسام تبلیغات نیز برای آن انجام می‌شود حکایت از طرح و برنامه‌های خوبی برای آنها می‌دهد....
1396/05/22
هنوز که هنوز است تکلیف مسئله صنعتی یا کشاورزی بودن استان مشخص نیست و نسخه‌ای اساسی نیز برای آن پیچیده نشده است. اما وجود شهرک‌های صنعتی در بیشتر شهرهای استان که یکی پس از دیگری سر برآورده‌اند و انواع و اقسام تبلیغات نیز برای آن انجام می‌شود حکایت از طرح و برنامه‌های خوبی برای آنها می‌دهد.
 البته توقعات و انتظارات از صنعت و صنعتگران در استان برای رسیدن به توسعه پایدار چندان هم با واقعیت سازگاری ندارد. چرا که کم و کاستی‌های شهرک‌های صنعتی در برخی از شهرستان‌ها هنوز به قوت خود پا برجاست. همشهری بارها مشکلات صنعتگران در شهرستان‌های مختلف را مورد بررسی قرار داده است تا بلکه کمی از موانع پیش‌روی فعالان این عرصه برطرف شود و گشایشی صورت گیرد.
در این گزارش نیز قرار است به موانع و مشکلات موجود در شهرک صنعتی گراش بپردازیم که سال‌هاست از راه‌اندازی آن می‌گذرد اما همچنان گرفتار مشکلات و موانعی است که عرصه را بر صنعتگران شاغل در آن بسیار تنگ کرده است.

محروم از حداقل‌ترین‌ها
«علیرضا عبدالهی» که به گفته خودش نزدیک 20‌سال است در یکی از کارخانه‌های شهرک صنعتی فعالیت می‌کند، ضمن گلایه از کمبود امکانات این شهرک به همشهری می‌گوید: پیشنهادهای زیادی برای بهبود وضعیت شهرک صنعتی وجود دارد اما مشکل این است که اراده‌ای برای برطرف کردن مشکلات وجود ندارد.
وی با اشاره به این‌که شهرک صنعتی گراش به ظاهر دارای امکانات زیربنایی است اما در تامین ابتدایی‌ترین امکانات هم مشکل دارد، می‌افزاید: مدت هاست علاوه بر این‌که نوسانات برق به دستگاه‌های ما خسارت می‌زند، آب موجود نیز سنگین بوده که در پروسه تولید جایی ندارد.
عبدالهی با بیان این‌که ما خیلی وقت است که با کمبود آب روبه‌رو هستیم و باید با تانکر آب تهیه کنیم اضافه می‌کند: کاش کارشناسان برای آشنا‌شدن بیشتر با این مشکل به اینجا می‌آمدند و انشعاب آب ما را از نزدیک می‌دیدند. این مشکل در حالی است که لوله‌های سد سلمان از چند متری این شهرک عبور داده شده است.
این صنعتگر با سابقه گراش، اشکالات ارتباطی را نیز یکی دیگر از مشکلات این شهرک عنوان می‌کند و می‌افزاید: قابلیت اتصال به اینترنت ندارد و سبب بروز مشکلاتی برای ما در عرصه رقابت با هم‌صنفی‌هایمان شده است.

پیشنهادهایی موثر
«رضا سرمدی» یکی دیگر از فعالان صنعتی در این شهرک نیز می‌گوید: مشکلات بسیاری در این شهرک وجود دارد و من ترجیح می‌دهم به جای این‌که این مشکلات را برای چندمین بار بازگو کنم پیشنهادهایی در این زمینه ارائه کنم تا شاید گرهی باز شود.
این صنعتگر می‌افزاید: من پیشنهاد می‌کنم مسئولان زمین‌ها را بدون ضابطه واگذار نکنند و میز سرمایه‌گذاری در نظر بگیرند و به سرمایه‌گذاران مشاوره دهند. واحدهای صنعتی را به صورت سهامی عام راه بیندازند تا سرمایه‌های خرد تبدیل به سرمایه‌ بزرگ شود و حمایت را در مقام عمل نشان دهند.

رفتن به سوی علمی‌شدن
«جعفر اسدی» یکی دیگر از صنعتگران گراشی که فراهم کردن زمینه لازم برای رفتن به سوی علمی شدن را یکی از ضروریات فعالان شهرک صنعتی گراش می‌داند، می‌گوید: هر صنعتگری برای شروع به کار، نیاز به دانش و کاردانی در آن عرصه و همچنین امکانات و سرمایه دارد. بنابراین درخواست ما این است که این شرایط برای صنعتگران مهیا شود.
وی که از امکانات موجود در شهرک صنعتی گراش و کمبودهایی که برای فعالان ایجاد زحمت کرده است به شدت گلایه دارد، اضافه می‌کند: با این وضعیت مشخص است که کسی برای سرمایه‌گذاری به این شهرک نمی‌آید، چون فقط با دعواست که می‌توان کمی امکانات در اختیار گرفت.

تلاش برای بهبود اوضاع
فرماندار گراش نیز با اشاره به این‌که انگیزه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد اشتغال و رونق بازار کسب و کار است، می‌گوید: همه مسئولان موظف هستند تا برای اجرای سیاست‌های حمایتی دولت در حوزه سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال تلاش کنند تا زمینه برای توسعه و آبادانی شهرستان فراهم شود.
«اصغر فرودی» با اشاره به دیدار چند وقت اخیر خود با دکتر علی یزدانی، معاون وزیر و رئیس شرکت شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک ایران می‌افزاید: ما درخواست‌های خود را برای توسعه شهرک صنعتی به اطلاع آنها رسانده‌ایم.
وی اضافه می‌کند: با توجه به کار‌های انجام شده زیرساخت‌های شهرک صنعتی گراش نیازمند توسعه است تا سرمایه‌گذاران بدون دغدغه پروژه‌های سرمایه‌گذاری خودشان را مطرح و اجرا کنند. هرچند سرمایه‌گذاران نیز باید توجه داشته باشند که با سرمایه‌گذاری آنهاست که شهرک صنعتی آباد می‌شود و مدیران می‌توانند درخواست‌ها را پیگیر باشند.
فرماندار که یکی از مشکلات اساسی این شهرک را تامین اعتبار آبرسانی آشامیدنی به شهرک صنعتی می‌داند و می‌گوید: مهم‌ترین خواسته و مشکلات شهر صنعتی گراش تامین آب آشامیدنی، توسعه شبکه برق، تکمیل شبکه مخابرات و تلفن ثابت است.
وی ادامه می‌دهد: البته نیاز است در خصوص پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش، معافیت‌های مالیاتی برای تولید کنندگان و کارگاه‌های کوچک و بزرگ صنعتی، ایجاد شهرک صنعتی مشترک بین ارد و فداغ و ارتقای اداره صنعت، معدن و تجارت، تکمیل چارت سازمانی و تامین اعتبار ساخت اداره و امکانات مورد نیاز تلاش‌های لازم انجام شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code