موضوعات
فارس

حاشیه‌نشینان داراب توجه می‌خواهند

نویسنده:
حاشیه‌نشینی اگر روزی مشکل کلانشهرها و شهرهای صنعتی بود در حال حاضر به شهرستان‌ها نیز سرایت کرده است. داراب یکی از شهرستان‌های فارس است که جمعیت حاشیه نشینی آن روز به روز در حال افزایش است. به گزارش تسنیم، در واقع نداشتن شغل، سرمایه و درآمد اقتصادی موجبات چنین رشدی را فراهم می‌کند و مردم را به سوی زندگی در مناطقی سوق می‌دهد که از حداقل ترین رفاه اجتماعی محروم باشند....
1396/06/19
حاشیه‌نشینی اگر روزی مشکل کلانشهرها و شهرهای صنعتی بود در حال حاضر به شهرستان‌ها نیز سرایت کرده است. داراب یکی از شهرستان‌های فارس است که جمعیت حاشیه نشینی آن روز به روز در حال افزایش است. به گزارش تسنیم، در واقع نداشتن شغل، سرمایه و درآمد اقتصادی موجبات چنین رشدی را فراهم می‌کند و مردم را به سوی زندگی در مناطقی سوق می‌دهد که از حداقل ترین رفاه اجتماعی محروم باشند.
رشد جمعیت در مناطق حاشیه نشین و بافت فرسوده مشکلات زیادی با خود به همراه دارد، چرا که توزیع امکانات فرهنگی و خدمات اجتماعی در این مناطق محدود و ناچیز است.

توانمندسازی بافت فرسوده
شهردار داراب معتقد است؛ توانمندسازی و بهسازی مناطق حاشیه نشین و بافت فرسوده تا حد زیادی می‌تواند از مشکلات مردم این مناطق بکاهد.
«نصرالله سلامی‌نژاد» بافت فرسوده این شهرستان را 116 هکتار اعلام می‌کند و می‌گوید: مطابق تعریف جدید وزارت راه و شهرسازی از بافت‌های فرسوده و منطقه حاشیه‌نشین، این میزان در شهرستان به 290‌هکتار افزایش یافته است.
وی با اشاره به توانمندسازی و بهسازی بافت فرسوده داراب عنوان می‌کند: تعریف ضابطه جدید برای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری در دستور کار قرار گرفته است.
سلامی‌نژاد اظهار امیدواری می‌کند که در صورت همکاری نماینده داراب و مدیرکل راه و شهرسازی فارس، پروژه سطح 2 بافت فرسوده داراب در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی معتقد است ساماندهی منطقه حاشیه‌نشین داراب منوط به اجرای به موقع و اصولی طرح‌های مربوط به اصلاح بافت فرسوده است. شهردار از شهرک فیروزآبادی، شهرک بهار و حواشی محله دریمی به عنوان بافت فرسوده و ناکارآمد شهری یاد می‌کند که در قالب طرح ساماندهی بافت فرسوده گنجانده شده است.

توانمند سازی فرهنگی و اجتماعی
منطقه حاشیه‌نشین علاوه بر اقدامات عمرانی نیازمند توانمندسازی فرهنگی و اجتماعی است، چرا که حاشیه‌های دور از متن شهر، خاستگاه بزهکاری‌ها، سوءرفتارها و آسیب‌های اجتماعی است. البته این بدان معنی نیست که هیچ بزهکاری متعلق به اقشار طبقه متوسط یا مرفه نیست اما در میان حاشیه‌نشین‌ها یا شهروندان جنوب شهر معضلات اجتماعی بیشتر یافت می‌شود.
محله دریمی، هجرت، قلعه پایین، سلمان فارسی و کارگر مناطق پنج‌گانه آسیب‌خیز شهرستان داراب است.

برنامه‌های فرهنگی برای حاشیه نشین ها
گروه جهادی سپاه ناحیه داراب با رویکرد محرومیت‌زدایی در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و بهداشتی در مناطق حاشیه‌نشین برنامه‌هایی اجرا می‌کند.
به گفته مدیرگروه جهادی راه سرخ و منتظران خورشید سپاه داراب، برنامه‌های فرهنگی اجرا شده در مناطق محروم داراب توانسته افراد بسیاری را جذب کند. این برنامه‌ها شامل کلاس‌های مهدویت، قرآن برای گروه سنی کودک و نوجوان، نقاشی، اشعار حماسی، احکام، مهارت‌های زندگی و زندگی به سبک اسلامی است.
حیدری با تاکید بر آسیب‌شناسی مناطق جنوب شهر می‌گوید: کلاس‌های پیشگیری از اعتیاد، آگاه‌سازی خانواده‌ها، کلاس‌های مشاوره با موضوع خانواده، ازدواج و طلاق از برنامه‌هایی است که با هدف کاهش آسیب در منطقه حاشیه‌نشین شهرستان داراب برگزار می‌شود.
سپاه ناحیه داراب امسال 5 اردوی جهادی 10 روزه در زمینه عمرانی، فرهنگی، آموزشی و بهداشتی در مناطق جنوب شهر و آسیب‌خیز این شهرستان برگزار کرده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code