موضوعات
فارس

جاده‌های حادثه خیز فارس

نویسنده:
سکوت فضای نیمه روشن اتوبوس را پر کرده است؛ صدای شلاق لاستیک‌ها بر تن سیاه جاده‌ای که چون مار پیکر بر بیابان‌های داغ داراب پهن کرده، لالائی آخر دانش‌آموزانی می‌شود که تا لحظاتی قبل سرخوش از هیجان نوجوانی، همه حرف‌هایشان به خنده ختم می‌شد. همه به‌‌خواب فرورفته‌اند که زمین و زمان به هم می‌پیچد...
1396/06/12
سکوت فضای نیمه روشن اتوبوس را پر کرده است؛ صدای شلاق لاستیک‌ها بر تن سیاه جاده‌ای که چون مار پیکر بر بیابان‌های داغ داراب پهن کرده، لالائی آخر دانش‌آموزانی می‌شود که تا لحظاتی قبل سرخوش از هیجان نوجوانی، همه حرف‌هایشان به خنده ختم می‌شد.
همه به‌‌خواب فرورفته‌اند که زمین و زمان به هم می‌پیچد و خواب دانش‌آموزانی که لبخند زنان به‌خواب رفته بودند تا صدایشان هواس راننده کمکی را از جاده پرت نکند، آشفته می‌شود؛ خون و آسفالت و فلز در هم می‌آمیزد و باز همه‌جا را در تاریکی قلعه بیابان فرو می‌رود؛ نجواهای زیر دختران نوجوان حتی توان شکستن سکوت را هم ندارد... .
حادثه‌ مرگباردر جاده‌های فارس بار دیگر تیتر اول رسانه‌ها شد؛ این بارحادثه در جاده‌های شرقی استان رخ داده است. جاده‌های استان که بارها نفیر مرگ را سرداده و از ناامنی در گوش مسئولان فریاد کرده است. عقربه‌های ساعت هنوز به وقت اذان صبح نرسیده که این بار 44 سرنشین اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر هرمزگانی، به‌خون می‌غلتند تا تراژدی غم‌بار قربانیان جاده‌های فارس ادامه‌ای تلخ داشته باشد.
باز خوانی رخدادی تلخ که در آن 7 دانش‌آموز، یک معلم و یک راننده را به دیار نیستی برد‎؛ بازخوانی رویدادی تکراری است که به تقریب در جاده‌های استان فارس تکرار می‌شود، اما دریغ از راهکاری عملیاتی برای رسیدن به ایده‌آلی از امنیت در راه‌ها.

فارس صدرنشین جدول حوادث رانندگی
بررسی آرشیو اخبار رسانه‌ها از سالی که هنوز به نیمه هم نرسیده، نشان‌می‌دهد که شمار قربانیان حوادث رانندگی فارس ا با اختلافی فاحش، در صدر جدول قرار دارد.
در ابتدای سال، آمار اعلامی پلیس راهور، بارقه‌هایی از امید در دل همه ایجاد کرد؛ آماری که کاهش 16 درصدی آمار فوت شدگان ناشی از حوادث رانندگی در پر ترافیک‌ترین دوره‌زمانی جاده‌های فارس و کشور را نشان‌می‌داد. اما آماری که در روزهای اخیر توسط مدیرکل پزشکی قانونی فارس ارائه و براساس آن اعلام شد، فارس همچنان پیشتاز استان‌های کشور در آمار فوت‌شدگان حوادث ترافیکی است، آب پاکی را روی دست همه ریخت و به فاصله چند روز از انتشار این آمار، باز هم شمار کشته شدگان فزونی گرفت.
از بیست و چهارم دی‌تا دهم شهریور 96، این دومین حادثه رانندگی با این وسعت از تلفات و بازتاب گسترده خبری است که در شرق فارس به وقوع پیوسته و جان امیدهای آینده کشور را می‌گیرد. این حادثه بسیاری را به بهت فرو برده، در سوگ عزیزان از دست رفته، سیاه پوش می‌کند. بدیهی است اینگونه حوادث را باید در دو سطح بررسی کرد؛ حادثه و پیامدهای روانی و اجتماعی آن که به نظر می‌رسد به رغم تلخی تلفات ، اسف‌بارتر است.
براساس گزارش دکتر «سعید غلامزاده» مدیرکل پزشکی قانونی فارس، طی 4 ماه ابتدای سال‌96 شمار فوت شدگان حوادث ترافیکی در استان بالغ بر 6/5‌درصد افزایش داشته است.

عوامل حادثه ساز
بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشترین حوادثی که برای خودروهای حمل و نقل عمومی رخ داده، مربوط به اتوبوس‌های حامل کاروان‌ها بوده و سرنشینان این کاروان‌ها با برنامه‌ریزی توسط یک سازمان و با هدف شرکت در برنامه‌ای مشخص، مبدائی را به امید رسیدن به یک مقصد ترک کرده‌اند.
به استناد گزارش‌های رسمی، علت بیشتر حوادث ترافیکی، عامل انسانی و زمان وقوع اغلب این حوادث در ساعت‌های پایانی شب و ابتدایی روز بوده است. در این‌حال تخطی از سرعت مطمئنه، مشکلات فنی و در نهایت مشکلات جاده‌ای دیگر عوامل تأثیرگذار بر حوادث رانندگی را شامل می‌شود.
در بررسی زوایای حوادث ترافیکی در جاده‌‌های فارس، شاهد افزایش تاثیرگذاری عامل انسانی بر دیگر عوامل طی چند سال اخیر هستیم. با این حال مسئولان کوشیده‌اند با تشدید نظارت‌ها و کنترل‌های لازم از تأثیر عوامل انسانی در بروز حوادث جاده‌ای بکاهند.

تردد در ساعات پایانی شب
یکی از مهم ترین مسائلی که در وقوع حادثه برای سربازان در جاده سیرجان به نی‌ریز در 24 دی‌ 95 تاثیرگذار بود و اکنون تأثیر آن را می‌توان در حادثه تلخ واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی نیز مشاهده کرد؛ تردد در ساعات پایانی شب است.
اگرچه در وقوع حادثه برای سربازان، نقص فنی خودرو هم یکی از دلایل تاثیرگذار قید شد و درصدی نیز مشکلات فنی جاده مطرح بود، اما تنها راننده‌ای که فوت کرد، خسران دید و البته خانواده او که سرپرست خود را هم از دست داد تا یک خانواده به جمع خانواده‌های آسیب دیده از حوادث جاده‌ای اضافه شود.
بررسی آمار حوادث رانندگی در جاده‌های فارس طی 2‌هفته اخیر و به استناد پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس استان نشان‌دهنده این واقعیت است که تقریبا در هر روز حداقل یک حادثه رانندگی در جاده‌ها حادث شده و هر حادثه یک کشته داشته است.
 البته نمی‌توان کاهش قابل توجه آمار کشته شدگان حوادث جاده‌ای طی 10 سال منتهی به 95 را نادیده گرفت؛ از سال 1385 تا سال 1390 و در یک دوره 5‌ساله کاهش حدود 13 هزار نفری آمار کشته شدگان حوادث رانندگی در استان فارس بوده‌ایم؛ به این معنا که آمار حدود 30 هزار کشته، به 17 هزار نفر تنزل پیدا کرده است.
اگرچه ازسال‌90 شاهد کاهش آمار تلفات انسانی در حوادث جاده‌ای هستیم اما متأسفانه عوامل جاده‌ای و فنی در بروز اینگونه حوادث نقش بیشتری یافته است.
کارشناسان اعتقاد دارند که باید با تحلیل میدانی عوامل بروز حوادث جاده‌ای، به حل مساله به شکل جدی پرداخت؛ در غیر اینصورت هرکار دیگری بیشتر به پاک کردن صورت مساله می‌انجامد.

مقایسه‌های آماری
به استناد آمار، از هر 100 هزار ایرانی در هر سال، 20‌نفر براثر تصادف کشته می‌شوند؛ حال آنکه این عدد در جهان 5/17 نفر است. از طرفی جمعیت فارس درتناسب با کل کشور یک پانزدهم جمعیت را دارد اما آمار حوادث رانندگی در این استان حدود 2 برابر میانگین کشوری است. اینکه فارس امسال هم با اختلافی فاحش و قبل از استان‌های تهران و خراسان رضوی، در صدر جدول کشته‌های حوادث رانندگی قرار دارد؛ هشداری جدی به مسئولان این استان است. لازم است در این باره تدابیر لازم را اتخاذ کرد.
افزایش شمار دوربین‌های نظارتی (بسیاری از نقاط فارس فاقد این دوربین‌هاست)، افزایش سطح نظارت بر فعالیت رانندگان و شرکت‌های حمل و نقل مسافر، رفع مشکلات ایمنی خودروها و گسترش فعالیت‌های انجام شده در ایمن‌سازی محورهای استان، می‌تواند بخشی از این اقدام‌ها را شامل شود.
براساس این گزارش، بررسی اظهارنظرهای مسئولان در خصوص حادثه واژگونی اتوبوس حامل دختران دانش‌آموز هرمزگانی، در نهایت نشان‌دهنده مقصر شدن راننده فوت شده در این حادثه بود! فردی که متاسفانه اکنون در میان ما نیست تا از خود دفاع کند.
اگر راننده را هم به‌عنوان مقصر اول معرفی کنیم، آیا عواملی نظیر حرکت دیر هنگام اتوبوس که مورد اعتراض والدین دانش‌آموزان بوده و وزیر آموزش و پرورش هم وعده بررسی آن را داده است؛ یا آئین‌نامه‌های اجرایی برگزاری اردوهای دانش‌آموزی که باز هم بطحایی وعده داد بررسی شود؛ به حتم تاثیری چند درصدی در وقوع چنین حادثه‌ای داشته و اگر بی‌توجه از کنار آن عبور کنیم، باز هم خواهد داشت.
در حادثه دلخراش واژگونی اتوبوس سربازان که زمستان سال گذشته در شرق فارس رخ داد، شاهد بودیم که ارتش با تغییر در برخی آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و نظارت و پایشی بیشتر و بهتر، تا امروز از وقوع حادثه‌ای دیگر ممانعت کرده است.
دقت بیشتر در اظهارنظرها و سخنان مسئولانی که جمعه دهم شهریور و به‌دنبال وقوع حادثه برای دانش‌آموزان هرمزگانی به داراب سفر کرده‌بودند؛ در کنار قدردانی‌های مکرر از یکدیگر! نکته ظریفی را نشان می‌دهد و آن لزوم ارتقای خدمات پس از حادثه در فارس است.
صاحب‌نظران اعتقاد دارند که با توجه به وقوع حوادث رانندگی شدید در فارس، اگر خدمات اورژانسی ارائه شده توسط مرکز فوریت‌های پزشکی و خدمات بیمارستانی پس از آن و ارتقای کمی و کیفی خدمات اورژانس هوایی، به روال 5 سال قبل بود، امروز باید شاهد کشته‌های بیشتری در هنگام وقوع حوادث نظیر حادثه سحرگاه جمعه جاده داراب بودیم.
اگرچه مهمترین موضوع همچنان کاستن از حوادث رانندگی و شدت این حوادث باید یکی از اولویت‌های اصلی تمام مسئولان در فارس خاصه راه و شهرسازی، پلیس راهور، سازمان حمل و نقل و پایانه‌ها و البته مسئولان ارشد استان باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code