موضوعات
فارس

تهدیدهای احتمالی شبکه‌های اجتماعی

نویسنده: عارف اسماعیل زاده گیوی
آیا اینترنت از خصوصیات جوامع مدرن کنونی است که تحول عظیمی در ارتباطات و عرصه رسانه‌ها به وجود آورده و گسترش تکنولوژی دسترسی آسان به اطلاعات از طریق فضای مجازی را فراهم ساخته است...
1394/10/01
آیا اینترنت از خصوصیات جوامع مدرن کنونی است که تحول عظیمی در ارتباطات و عرصه رسانه‌ها به وجود آورده و گسترش تکنولوژی دسترسی آسان به اطلاعات از طریق فضای مجازی را فراهم ساخته است. امکان مقابله با زمینه‌های ارتباطی وجود ندارد و به نظرمی رسد باید آثار منفی این تکنولوژی‌ها بر جامعه و مخاطبان برداشته شود. از منظر جامعه شناسی می‌توان اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را فرصت یا تهدیدی در جامعه دانست که باید از آن به نحو مطلوب استفاده شود.  عده‌ای از اندیشمندان معتقدند شبكه‌های مجازی باعث افزایش معاشرت‌پذیری می‌شود و در سوی دیگر افرادی معتقدند شبكه‌های اجتماعی ابزاری برای آشنایی افراد، کاهش روابط اجتماعی، اجتناب از فعالیت‌های مهم زندگی، تغییر سبک زندگی و باعث كاهش ارتباط با خانواده ‌است. طبق داده‌های آماری، ایران در زمینه سرعت اینترنت رتبه بالای ۱۴۰ را در دنیا دارد، با این وجود تعداد کاربران اینترنتی کشور با کشورهای پیشرفته دنیا برابری دارد. در سال ۲۰۱۴، ۵۷ درصد ایرانیان عضو شبکه‌های اجتماعی بودند درحالی که در کشورهای جهان سوم این آمار ۳۷ درصد است. با توجه به این آمار خانواده‌های ایرانی در معرض تغییرات مهم ناشی از ورود تکنولوژی‌های جدید به حریم خانواده قرار دارند. این تغییر در ارتباطات ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی را تحت تأثیر قرار داده است. استفاده از فضای مجازی، فعالیتی زمان بر است که مدت تعامل افراد خانواده را با یکدیگر کاهش می‌دهد. شبکه‎های اجتماعی مانند تویتر، لاین، واتساپ و تلگرام زندگی قشر عظیمی از ما را دگرگون کرده است. هر کس با عضویت در هر شبکه اجتماعی، درگیر نوع خاصی از سبک‌های ارتباطاتی می‌شود که شامل: برخورد، تکیه کلام، اصطلاحات مخصوص، رفتار، تیپ شخصیتی و ظاهری است. ازسویی هیچکس نمی‌تواند مدعی شود که میزان تأثیرپذیری فرد از این محیط، صفر مطلق خواهد بود. یکی از چالش‌های پیش روی جامعه ما برخورد با این پدیده‌هاست.
  اهمیت توجه به این حوزه به اندازه ای است که مقام معظم رهبری در این خصوص فرموده اند: «اهمیت این فضا به اندازه انقلاب اسلامی است و اگر مشغولیت دیگری نداشتم، خودم برای رسیدگی و مدیریت آن اقدام می‌کردم.» استفاده از شبکه‌های اجتماعی در شرایط کنونی گریز ناپذیر و راه حل آن تبدیل شبكه‌های اجتماعی به یك فرصت است. این فرصت را باید مدیریت کرد، عناصر آن را باید بومی و استفاده از آن را متناسب با شرایط و فرهنگ خودمان اصلاح كنیم.  ایجاد شبكه‌های هدفمند مانند موتورهای جست‌وجوگر تخصصی راهکاری در این زمینه است.
به نظرمی رسد مهمترین راهکار برای زدودن آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی و استفاده سودمند از آن، افزایش سواد رسانه‌ای همگان در مورد این تکنولوژی‌ها باشد. شیوه استفاده شبکه‌های اجتماعی باید آموزش داده و فرهنگسازی لازم در این خصوص انجام شود.
خانواده‌ها نیز نقش اساسی برای کاهش آسیب‌های ناشی از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دارند. واضح است برخورد درست با مشترکان این شبکه‌ها آسیب‌های این فضا را کمتر می‌کند و اثرات مثبت این فضا رابیشتر خواهد کرد.
چه بخواهیم و چه نخواهیم تکنولوژی و استفاده از ابزارهای ارتباطی زندگی ما را با دنیای مجازی عجین کرده است.شک نکنیم شبكه‌های اجتماعی می‌تواند بسترمناسب برای توسعه فرهنگ، اطلاعات عمومی، آموزش و دانش باشد، به شرطی که با ارتقای سواد رسانه ای همگان از تهدیدهای شبکه‌های اجتماعی مجازی مصون بماند و از طرفی دیگر با ایجاد یک شبکه اجتماعی داخلی قدرتمند تهدید را تبدیل به فرصت کنیم؛ اگربخواهیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code