موضوعات
فارس

تب و تاب در بازار لوازم تحریر شیراز

نویسنده: عبدالرضا ناصری شیراز - خبرنگار
روز اول مهر است اما هنوز بسیاری از والدین خریدهای مهر را انجام نداده اند و گذاشته اند تا التهاب بازار کمی بخوابد، چراکه در روزهای پایانی شهریور بازار لوازم تحریر بسیار شلوغ است و اجناس با قیمت گران‌تری به فروش می‌رسد....
1396/07/01
روز اول مهر است اما هنوز بسیاری از والدین خریدهای مهر را انجام نداده اند و گذاشته اند تا التهاب بازار کمی بخوابد، چراکه در روزهای پایانی شهریور بازار لوازم تحریر بسیار شلوغ است و اجناس با قیمت گران‌تری به فروش می‌رسد. خانواده ها سعی داشتند تا مایحتاج فرزندان خود را قبل از آغاز سال تحصیلی از فروشگاه‌های لوازم تحریر تهیه کنند تا بتوانند با این کار خود انگیزه آنها را برای شروع سال تحصیلی دوچندان کنند. اما بازار نوشت‌افزار و مقایسه کیفیت و قیمت اجناس موجب انتقاداتی از سوی خریداران شد.

کیفیت خوب اما خلاقیت ضعیف
«بنفشه فرهمند» مادر یکی از دانش آموزان شیرازی همراه با فرزندش به یکی از فروشگاه‌های لوازم تحریر آمده است. او می‌گوید: فرزندم برای خرید لوازم تحریر بسیار هیجان زده است و بیشتر به دنبال طرح‌های شاد می‌گردد اما توجهی به کیفیت اجناس ندارد.
فرهمند ادامه می‌دهد: اجناس خارجی به خصوص چینی در اکثر فروشگاه ها فروخته می‌شود و به خاطر طرح ها و رنگ‌های متنوعی که ایجاد کرده اند کودکان بیشتر به آنها تمایل دارند.
 وی اضافه می‌کند: اجناس ایرانی از لحاظ کیفیت وضعیت مناسب‌تری دارند، اما در طراحی کمی ضعیف هستند که باید این مشکل بر طرف شود تا کودکان نیز آنها را بپسندند.

تولیدات داخلی کمیاب هستند
«مهدی ترابی» نیز که با وسواس لوازم تحریر مورد نیاز فرزند خود را انتخاب می‌کند، می‌گوید: همه فروشگاه ها را لوازم تحریر خارجی پر کرده است و کمتر فروشگاه یا مغازه‌ای می‌بینید که لوازم تحریر ایرانی عرضه کند.
او ادامه می‌دهد: هر کدام از وسایلی که به عنوان نوشت‌افزار مورد استفاده دانش‌آموزان قرار می‌گیرد مانند دفتر، کیف، مداد، پاک‌کن، جامدادی و مداد رنگی‌ها از عکس شخصیت‌ها و کارتون‌های خارجی و... پوشیده شده‌اند و تمام شخصیت‌های داستان‌های ایرانی و تصاویر قهرمانان مملکت به فراموشی سپرده شده اند.

رعایت نکات ایمنی در خرید
«کوروش مفتح» فروشنده یکی از فروشگاه‌های لوازم تحریر در خیابان زند است او که این روز ها با استقبال خوب خریداران مواجه است، می‌گوید: یک ماه قبل از آغاز مدارس بازار لوازم تحریر در اوج کار خود به‌سر می‌برد و هر روز تعداد زیادی از والدین به همراه فرزندانشان و حتی دانشجو ها به ما مراجعه می‌کنند.
او که اعتقاد دارد والدین در خرید لوازم تحریر باید به نکات مهمی توجه کنند، ادامه می‌دهد: اولین مساله‌ای که باید مد نظر آنها باشد سن فرزندان است و اگر سن فرزند پایین است نکات ایمنی را بیشتر رعایت کنند.
مفتح می‌افزاید: رنگ‌های غیرمجاز بعضی از نوشت‌افزارها مانند ماژیک و مداد شمعی نیز ممکن است موجب آلرژی شود، بنابراین نقش پدر و مادر در حفظ سلامت فرزندان هنگام خرید لوازم تحریر بسیار مهم است.
او اضافه می‌کند: دانش آموز باید هنگام استفاده از لوازم تحریر لذت ببرد تا باعث دلزدگی او از درس و مدرسه نشود.

بازار تحت کنترل است
رئیس اتحادیه لوازم تحریر شیراز با اشاره به اینکه اتحادیه امکانات گسترده‌ای را در این روزها فراهم کرده است، می‌گوید: نوشت‌افزار مورد نیاز دانش آموزان و دانشجویان با تخفیف‌های ویژه‌ای از طریق واحدهای صنفی زیر مجموعه با مجوز رسمی این اتحادیه عرضه می‌شود. «حسین بهزاد نیا» اضافه می‌کند: سود قطعی تعیین شده لوازم تحریر 15درصد است و مردم نباید فریب فروشگاه ها و دستفروشانی را بخورنند که ادعای ارائه تخفیف40 تا 50درصدی دارند. وی می‌افزاید: اجناس با کیفیت به وفور در بازار دیده می‌شود و خوشبختانه اجناس ایرانی مورد استقبال خانواده ها قرار گرفته است؛ به‌طوری‌که بیش از 70درصد کالاهای خریداری شده توسط مردم محصولات وطنی بوده است.
بهزاد نیا ادامه می‌دهد: با هماهنگی سازمان صنعت و معدن و اتاق اصناف، فروشگاه‌های زیر نظر اتحادیه به‌صورت منظم بازرسی می‌شود که هم جنس با کیفیت ایرانی و هم با قیمت واقعی به مشتریان ارائه دهند. وی به بحث قاچاق در صنعت لوازم تحریر اشاره می‌کند و می‌گوید: با بازرسی ها و اقدامات صورت گرفته به‌ندرت کالای قاچاق به مردم عرضه می‌شود و اگر فروشندگان به فروش کالای قاچاق اقدام کنند با شدید‌ترین برخوردها از سوی بازرسان صنف رو به‌رو می‌شوند.
بهزادنیا از مردم می‌خواهد به سمت و سوی خرید کالاها و لوازم تحریر ایرانی بروند و از دوره گردان و دستفروشان خرید نکنند. وی می‌گوید: دست فروشان اجناس بی‌کیفیت و غیر بهداشتی ارائه می‌دهند و از آن جایی که دانش آموزان ساعات زیادی را در روز با لوازم تحریر سر و کار دارند امکان انتقال بیماری به آنها وجود دارد.
بهزادنیا از خانواده ها می‌خواهد که خرید لوازم تحریر را به روز‌های آخر شهریور موکول نکنند و می‌گوید: با این کار والدین حق انتخاب بیشتری دارند و در آرامش خرید‌های خود را انجام می‌دهند.
 رئیس اتحادیه لوازم تحریر شیراز اضافه می‌کند: در بازار لوازم تحریر هیچ کمبودی وجود ندارد و توزیع گسترده آن تا اوایل مهرماه ادامه خواهد داشت.
بهزادنیا به آسیب‌های استفاده از کالاهای قاچاق از جمله کالاهای چینی اشاره می‌کند و می‌افزاید: استفاده از این کالاها علاوه بر اینکه به تولید داخلی لطمه می‌زند، مواد شیمیایی مصرفی در تولید آن نیز برای کودکان مضر خواهد بود. وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر 400‌فروشگاه لوازم تحریر در شیراز با مجوز رسمی از اتحادیه در حال خدمات رسانی به شهروندان هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code