موضوعات
فارس

بزرگ‌ترین جشنواره قرآنی کشور در استهبان

نویسنده: علی محمد پشوتن شیراز - خبرنگار
بزرگ‌ترین جشنواره قرآنی کشور در روز پنج شنبه ۲۳ شهریور در شهرستان قرآنی استهبان با حضور 5 هزار نفر برگزار می‌شود....
1396/06/22
بزرگ‌ترین جشنواره قرآنی کشور در روز پنج شنبه ۲۳ شهریور در شهرستان قرآنی استهبان با حضور 5 هزار نفر برگزار می‌شود.
مدیر مؤسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) در گفت‌و‌گو با خبرنگاران می‌گوید: بزرگ‌ترین جشنواره قرآنی کشور تحت عنوان شانزدهمین جشنواره تجلیل از حافظان قرآن موسسه بیت الاحزان است که طی آن از ۲۴۸ حافظ کل قرآن کریم و یک خانواده قرآنی ساکن آمریکا تجلیل می‌شود.
حجت‌الاسلام «علیرضا شاهسونی» می‌افزاید: از اکثر حافظان و استادان قرآنی کشور، مسئولان قرآنی وزارت ارشاد، اوقاف، مسئولان سیاسی، اجرایی و فرهنگی فارس برای حضور در این جشنواره بزرگ قرآنی دعوت شده است.
21سال قبل در یکی از روستاهای کوچک شهرستان استهبان فارس، حرکتی آغاز شد که توانست طی دو‌دهه سراسر کشور را بپیماید و مرزهای جغرافیایی ایران را پشت‌سر بگذارد و جهانی شود. این موسسه کارش را در سال 75 و از یک روستا به نام ماهفرخان شهرستان استهبان و با حداقل امکانات آغاز کرد و امروز به یک الگوی فعالیت‌های فرهنگی در حوزه قرآنی کشور تبدیل شده است.
شاهسونی با بیان اینکه فعالیتی كه از ۲۰ سال قبل در یك روستا آغاز شد، اكنون به یك فعالیت ملی و بین‌المللی تبدیل شده است، می‌افزاید: بیت‌الاحزان در گام نخست سعی كرد روستاهای اطراف و بعد شهرستان استهبان را زیر پوشش فعالیت‌های خود قرار دهد و به مرور به شهرهای فارس نمایندگی داد.
وی در تشریح چگونگی توسعه فعالیت‌های موسسه بیت‌الاحزان در فارس و کشور اضافه می‌کند: ابتدا در شیراز شعبه‌هایی تأسیس کردیم و از سال‌۸۶ گام‌هایمان را برای پوشش سایر استان‌های کشور بلندتر برداشتیم و اولین شعبه فرا استانی را در نقطه‌ای محروم در شهرستان ایرانشهر سیستان‌و‌بلوچستان افتتاح کردیم.
مدیر مؤسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) با اشاره به اینکه از سال ۸۶ تاكنون شعبه‌هایی در ۱۲‌استان دایر شده است، می‌افزاید: امروز خوشبختانه در ایران 160 شعبه از موسسه بیت‌الاحزان دایر شده و همچنان مدیریت کار از روستای ماهفرخان شهرستان استهبان انجام می‌شود.

«بیت‌الاحزان» الگوی توسعه مدیریت فرهنگی است
شاهسونی بیت‌الاحزان را یك الگوی پایین به بالا توسعه مدیریت فرهنگی دانسته و می‌افزاید: یك فعالیت بسیار تخصصی و ویژه از سال تحصیلی ۸۱-۸۰ در بیت‌الاحزان شكل گرفت و آن ایجاد مراکز شبانه‌روزی تفسیر و حفظ قرآن طی یک سال بود.
او ادامه می‌دهد: این حرکت هم گامی موفق بود و طی یک‌دهه فعالیت این مراکز، نزدیک به 1700 حافظ کل قرآن کریم را تربیت کرده‌ایم که هر یک از این حافظان قادرند مربی و مدرس قرآنی باشند.
شاهسونی با بیان اینكه هم‌اكنون ۹‌مركز شبانه‌روزی تخصصی حفظ قرآن كریم در شهرهای شیراز، استهبان، قم، آبادان، بیرجند، تهران و مشهد‌مقدس در حال فعالیت است، می‌گوید: هر سال قریب هزار متقاضی برای ثبت‌نام به این مراکز مراجعه می‌کنند و تنها 250 نفر از متقاضیان بعد از آزمون‌هایی دشوار، موفق به حضور و تحصیل در مراکز شبانه‌روزی ما می‌شوند.

فعالیت بیش از ۱۰۰ مهد و پیش‌دبستانی قرآن
مدیر مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) همچنین فعالیت بیش از ۱۰۰ مهد و پیش‌دبستانی قرآنی در نقاط مختلف كشور را از دیگر فعالیت‌های این مؤسسه برمی شمارد و می‌افزاید: سالانه چندین هزار نفر زیر پوشش‌ فعالیت‌های قرآنی در این مراكز قرار می‌گیرند.
عضو بنیاد بین‌المللی حفظ قرآن كریم تربیت بیش از ۱۰۰ هزار حافظ اجزای مختلف قرآن كریم طی سال‌های فعالیت این مؤسسه را افتخاری بزرگ می‌داند و می‌افزاید: سالانه ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر در بخش‌های مختلف از خدمات قرآنی این موسسه بهره‌مند می‌شوند.
او یکی از افتخارات موسسه بیت‌الاحزان را تربیت هزار و 650 حافظ کل قرآن عنوان می‌کند و می‌گوید: هر یک از حافظان قرآن با گذراندن دوره‌های چند ماهه می‌تواند به‌عنوان مربی قرآنی، در تربیت حافظانی جدید همراه شود.

استهبان بیشترین حافظان كل قرآن را دارد
شاهسونی با بیان اینکه بیشترین تعداد حافظان قرآن از میان هزار و 650 حافظ تربیت شده این موسسه از شهرستان استهبان است، بیان می‌کند: روستای محمدآباد یا قرآن آباد با تعداد 60 حافظ کل کلام‌الله، بیشترین شمار حافظ قرآن را در استهبان دارد.
شاهسونی می‌گوید: اخیراً با تعاملی كه با مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور داشتیم بنا شد تا با همكاری این سازمان طی 2 تا 3 سال آینده مراکز شبانه‌روزی موسسه بیت‌الاحزان در تمام استان‌های کشور راه‌اندازی شود.

جذب قرآن‌آموزان خارجی
عضو بنیاد بین‌المللی حفظ قرآن اظهار می‌کند: به حافظان قرآن تربیت شده در موسسه توصیه کرده و می‌کنیم که تحصیلات عالی خود را در رشته‌های مختلف علوم انسانی، علوم پایه، علوم مهندسی و علوم پزشکی دنبال کنند.
شاهسونی می‌گوید: افرادی که موفق به حفظ قرآن می‌شوند، نخبه‌های جامعه هستند و باید در تمام ارکان جامعه از حضور این افراد توانمند استفاده کنیم.
جامعه ما نیاز به افراد باهوش و قرآنی در تمام رشته‌ها دارد و امیدواریم در آینده بتوانیم نیروهای توانمندی در این زمینه تربیت كنیم تا در قسمت‌های مختلف بتوانند مدیریت كنند.
مدیر موسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) می‌افزاید: در سال‌های اخیر مراجعه‌كنندگان زیادی از كشورهای مختلف خصوصا لبنان، عراق، پاكستان، اندونزی، كشورهای آفریقایی و آمریکا و اروپایی داشتیم؛ امسال هم 25 جوان عراقی شامل 4‌بانو و 21‌آقا برای آموزش در مراکز قرآنی ما پذیرش شده‌اند.
شاهسونی تاکید دارد که این افراد پس از طی دوره یک ساله و فراگیری مهارت مربیگری، برای راه‌اندازی شعب موسسه بیت‌الاحزان، به عراق باز خواهند گشت.
مدیر موسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) با اشاره به این واقعیت که این موسسه مدرک معتبری به حفاظ و طی کنندگان دوره‌های آموزشی خود ارائه نمی‌دهد، ادامه می‌دهد: علی‌رغم این موضوع، به دلیل ماهیت کار و تجارب ارزشمندی که داریم، سالانه تعداد زیادی را جذب می‌کنیم.
شاهسونی تصریح می‌کند: بسیاری از مراكز بین‌المللی برای جذب چند كارآموز مدام باید كلی تبلیغ كنند و به آنان نیز مدارك بین‌المللی معتبر اعطا می‌كنند اما بیت‌الاحزان بدون اینكه بخواهد مدرك معتبر بین‌المللی اعطا كند، می‌تواند سالانه تعدادی قرآن‌آموز خارجی از كشورهای مختلف را جذب كند.
مدیر موسسه قرآنی بیت‌الاحزان می‌افزاید: اگر دولت حمایت می‌كرد و كاری می‌كرد كه ما بتوانیم یك مدرك معتبر به این افراد بدهیم، قطعاً استقبال‌های كنونی بیشتر خواهد شد.
شاهسونی با بیان اینكه تعداد حافظان كل قرآن كریم امسال نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته است می‌گوید: این را نشانه استقبال روزافزون مردم از قرآن و آموزش‌های قرآنی می‌دانیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code