موضوعات
فارس

بذر «گندم مهربانی» در دست کودکان کار

نویسنده: فیروزه زارع شیراز - خبرنگار
به جای این که پشت نیمکت مدرسه نشسته باشد و بابا نان داد را در دفتر مشق بنویسد به دنبال لقمه‌ای نان است. دسته گلی به دست گرفته و با اصرار از کسانی که پشت چراغ قرمز توقف کرده‌اند می‌خواهد، گل بخرند. کودک دیگری در آن سوی چراغ جعبه آدامس دارد و...
1396/05/22
به جای این که پشت نیمکت مدرسه نشسته باشد و بابا نان داد را در دفتر مشق بنویسد به دنبال لقمه‌ای نان است. دسته گلی به دست گرفته و با اصرار از کسانی که پشت چراغ قرمز توقف کرده‌اند می‌خواهد، گل بخرند. کودک دیگری در آن سوی چراغ جعبه آدامس دارد و...
موضوع کودکان کار و بد سرپرست یکی از ناهنجاری‌های تلخ جامعه امروز شیراز است. سازمان‌هایی مانند آموزش و پرورش، بهزیستی و شهرداری شیراز سعی در رفع مشکلات مربوط به این گروه سنی دارند، اما در کنارشان مردم نیز در قالب‌های گوناگون آنها را در این وظیفه خداپسندانه یاری می‌دهند.
سازمان مردم‌نهاد «گندم مهربانی» یکی از تشکل‌هایی است که با بهره‌گیری از جوانان سختکوش و خوش‌فکر سعی در مطلوب کردن شرایط دارد.

نیاز به حمایت بیشتر
«کامران تمنایی» موسس سازمان مردم‌نهاد گندم مهربانی درباره هدف از تاسیس این مرکز می‌گوید: دغدغه همه اعضای این انجمن وضعیت نابسامان کودکان کار و بد سرپرست بوده و عنوان گندم مهربانی بر اساس نام یکی از کودکان موسسه نرجس بر آن گذاشته شده است.
وی می‌افزاید: از زمانی که این انجمن تاسیس شده تا امروز بیشترین آسیب‌ها را متحمل شده ایم و انتقادهای بسیاری از ما می‌شود؛ در حالی که این آسیب‌ها کمترین تاثیری در روند فعالیت‌مان ندارد زیرا تعریف ما از دغدغه چیزی فراتر از کلام است.
 تمنایی با بیان این که هر روز به صورت مستقیم در جریان زندگی این کودکان قرار می‌گیریم و تمام تلاش‌مان را در برای بهبودی وضعیت‌شان به کار می‌بندیم، اضافه می‌کند: تمایز صحبت‌های ما با دیگر سازمان‌ها در این است که به هیچ وجه دنبال بهانه‌هایی برای توجیه این وضعیت نیستیم. بحران فقر میان این قشر بیداد می‌کند و این موضوعی نیست که ملموس نباشد.
وی ادامه می‌دهد: ما هر روز با این کودکان در تمام نقاط شهر رو به رو هستیم؛ بچه‌هایی که گاهی از دید خودمان مزاحم هستند و از حضورشان دلگیر می‌شویم.
تمنایی با تاکید بر این‌که سازمان‌های مرتبط برخوردهای خوبی ندارند و سختگیری‌های زیادی انجام می‌دهند، می‌گوید: بارها ما را به نداشتن برنامه متهم کرده‌اند در حالی که ما اهداف و راهکارهای مشخص و حتی اساسنامه‌ای داریم که همه‌چیز در آن مشخص است.
وی که حمایت سازمان‌ها و تشکل‌های دولتی را برای پیشبرد اهداف ضروری می‌داند، می‌افزاید: تا به حال 2 بازارچه خیریه برگزار کرده ایم اما هیچ شخص و ارگانی از ما حمایت نکرده است. حتی برای حمایت و حفاظت از بازارچه هم هیچ اقدامی نشده و هنرمندان، تنها حامیان انجمن بوده‌اند.
تمنایی اضافه می‌کند: امیدواریم که مردم دغدغه گندم مهربانی را درک و با هدف ریشه‌کن کردن این بحران بزرگ با ما همکاری کنند تا این وضعیت در نسل‌های آینده دیده نشود.

اهمیت حضور متخصصان
عضو شورای اسلامی شهر شیراز از احساسات پاک جوانان فعال در سازمان مردم‌نهاد گندم مهربانی قدردانی می‌کند و می‌گوید: آنها ناهنجاری‌های اجتماعی را با جدیت مدنظر قرار داده اند و می‌توان گفت که برایشان یک دغدغه بسیار مهم محسوب می‌شود. این ناهنجاری‌ها عمق دارند و البته گاهی فاجعه‌بار هم می‌شوند.
«محمودرضا طالبان» با اشاره به این‌که در مورد بچه‌های کار سوء‌استفاده‌هایی صورت می‌گیرد که به هیچ‌وجه خوشایند نیست، می‌افزاید: در این حوزه اجتماعی که بسیار خطیر و سرنوشت‌ساز است به نظر می‌آید ابتدا باید به دنبال راهکارهایی باشیم تا بتوانیم اهدافمان را مشخص و عملی کنیم، زیرا نحوه برخورد با معضلات اجتماعی ساده نیست.
وی بر اهمیت حضور مددکاران اجتماعی و مشاوران در انجمن تاکید می‌کند و ادامه می‌دهد: در بعضی موارد، نحوه برخورد و شناسایی مشکلات احتیاج به حضور متخصصان دارد و قطعا باید با این مسائل با دقت روبه‌رو شد.
طالبان سه راهکار برای حل مشکلات کودکان کار برمی‌شمرد و می‌گوید: اولین راهکار شناسایی کودکان و مبارزه با گداپروری است. راهکار دوم، این است که اهداف بر مبنای راهکارها مشخص شود و سومین راهکار، حمایت بیشتر است.
وی اضافه می‌کند: اهداف سازمان‌های مردم‌نهاد با سایر سازمان‌ها همسو بوده و تنها تفاوتی که وجود دارد این است که در سازمان‌ها چنین کارهایی وظیفه به حساب می‌آید اما انجمن‌ها دغدغه آنها را دارند و همین بسیار مهم و ارزشمند به شمار می‌رود.
طالبان ادامه می‌دهد: متاسفانه مشکل ما این است که مدیران اعتماد لازم را به انجمن‌ها ندارند و این مورد جزو مشکلات اجتماعی به شمار می‌رود که قطعا در آینده حل خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code