موضوعات
فارس

سلامت

انفجاری به نام استرس

نویسنده: دیبا شمالیان
زندگی مدرن طوری در زندگی افراد اثر گذاشته كه اضطراب و مشغله فكری به بخشی از زندگی انسان معاصر تبدیل شده است.
1393/11/26
در چنین فضایی برای غلبه بر استرس نیاز به بهره‌گیری از روش‌های روان‌شناختی و دستیابی به آرامش احساس می‌شود.
وقتی انسان تحت تأثیر استرس‌های مكرر قرار گیرد، قدرت سیستم جسمانی و روانی او به تدریج تحلیل می‌رود و توان بازگشت به تعادل اولیه را از دست می‌دهد. استرس را می‌توان نتیجه عدم تعادل میان جسم و روان دانست و امروز كمتر كسی است كه از عوارض آن رنج نبرده باشد.
هر چند اهالی شیراز به آسان‌گیری در برابر مشكلات شهرت یافته‌اند اما تحقیقات نشان می‌دهد كه آنها با انواع فشارهای روحی سر و كار دارند و لازم است و برای كنترل استرس اقداماتی را انجام دهند.

علائم استرس
مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره انجمن كاهش تنش‌های فردی و اجتماعی كه سال‌هاست در خصوص ارائه روش‌های مختلف و علمی كاهش استرس فعالیت می‌كند به همشهری می‌گوید: استرس مانند یك انفجار است. تصور كنید منبع آب گرم خانه شما كه با شعله گاز گرم می‌شود فاقد سوپاپ اطمینان باشد و زمانی كه فشار داخلی منبع از مقاومت دیواره آن بیشتر می‌شود، قطعاً انفجار رخ می‌دهد.
دكتر «فرشاد نظر آقایی» ادامه می‌دهد: اگر عامل ایجاد‌كننده استرس همچنان تداوم داشته باشد، به وسیله فشارهای خود، سیستم روانی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و اگر به موقع برای رفع آن اقدام نشود، آستانه تحمل اعصاب فرو می‌ریزد.
بنیانگذار انجمن یوگای فارس درباره علائم استرس می‌گوید: بی خوابی، ترس، دردهای جسمی پراكنده، اغتشاشات فكری، فشار خون ناگهانی، سر درد، سوء‌هاضمه و در مراحل پیشرفته‌تر بیماری‌های گوارشی و قلبی از علائم استرس در فرد است.
وی به عملكرد انجمن كاهش تنش‌های فردی و اجتماعی اشاره می‌كند و می‌افزاید: این انجمن با استفاده از روش‌های نوین برای كاهش استرس تأسیس شده است و برگزاری سمینار و همایش‌ها، كارگاه‌های آموزشی، دوره‌های كوتاه مدت و میان مدت را با همكاری پزشكان و روان‌شناسان در دستور كار قرار داده است. نظر آقایی اضافه می‌كند: این انجمن از سال 86 با اخذ مجوز از استانداری فارس فعالیت خود را آغاز كرده و با برگزاری همایش‌های متعدد در خدمت افراد جامعه است. به گفته وی، این انجمن طی 3 سال گذشته با كسب مجوزهای لازم از هیأت نظارت بر فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد وزارت كشور و استانداری فارس، برای گسترش جغرافیایی حوزه فعالیت خود اقدام كرده است. دبیر اجرایی اولین كنگره سراسری یوگا، استقبال مردم از برگزاری همایش‌های مربوط به كاهش استرس را قابل ملاحظه توصیف می‌كند و می‌گوید: در همایش «تن آرامی و مدیریت استرس» كه چندی پیش در شیراز برگزار شد، استادان دانشكده علوم و فناوری‌های نوین دانشگاه علوم پزشكی شیراز راهكارهای مفیدی ارائه دادند. دبیر كل اجرایی اولین كنگره بین‌المللی مدیتیشن ایران معتقد است: استرس، عامل بروز بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات در دنیای معاصر است.
 در این میان سازمان‌های مردم نهاد و دولتی می‌توانند برای ارتقای بهداشت روانی و كاهش استرس جامعه نقش مؤثری ایفا كنند. نظر آقایی با تولید یك فیلم انیمیشن درباره مدیریت استرس توانسته است در جشنواره بین‌المللی فیلم علم و طبیعت واسای فنلاند، مقام دوم را كسب كند. وی با بیان اینكه با استفاده از علوم ریاضی، فیزیولوژی، علوم عصبی، هندسه و ادبیات ایرانی در این انیمیشن به توضیح مدیتیشن پرداخته‌ام، اضافه می‌كند: فیلم فاقد تعلقات ایدئولوژیك و خرافی است و تنها برای دستیابی به آرامش و كنترل افكار و احساسات آشفته، تهیه و عرضه شده است.

هزینه‌های سرسام‌آور درمان
وی بر لزوم برقراری آرامش در جامعه امروز تأكید می‌كند و ادامه می‌دهد: هر‌گاه بتوانیم فشارها و استرس‌های فردی را كاهش دهیم، اثرات مستقیم آن در روابط فردی و اجتماعی آشكار می‌شود. در جامعه ما هزینه‌های سرسام‌آوری صرف درمان می‌شود و بهتر آن است كه از پرداخت بخشی از این هزینه‌ها با كنترل استرس پیشگیری شود. نظر آقایی بیان می‌كند: علت اصلی بسیاری از بیماری‌های جسمی و روحی، وجود تنش و استرس است. وی به اقشار مختلف جامعه توصیه‌می‌كند: افرادی كه قصد دستیابی به آرامش را دارند بهتر است به انجمن‌های معتبر مراجعه كنند و از آنها راهنمایی بخواهند. این مراكز می‌توانند با ارائه راهكارهای عقلانی و ایمن، پاسخگوی نیازهای افراد در این زمینه باشند، البته موفقیت هرچه بیشتر این مؤسسات مردم نهاد به حمایت‌های همه جانبه مسئولان نیاز دارد.
به نظر می‌رسد برگزاری سمینارهای رایگان و فعالیت كارشناسانی چون نظر آقایی در شیراز جایگاه خود را پیداكرده است و بعضی از مراكز مشاوره نیز به برگزاری سمینارها و كارگاه‌های رایگان پرداخته‌اند.

استحكام بنیان خانواده
«سحر بهادری» روان‌شناس جوانی است كه در یكی از این مراكز، جلسات رایگان روان‌شناسی برگزار می‌كند.
او به همشهری می‌گوید: به نظر می‌رسد مشكل بسیاری از افراد جامعه را می‌توان با تشكیل جلسات مشاوره و برگزاری همایش‌های رایگان برطرف كرد، البته حمایت‌های دانشگاه علوم پزشكی شیراز و نهادهای دولتی می‌تواند ضامن موفقیت هرچه بیشتر باشد. او به جایگاه علم روان‌شناسی در جامعه امروز اشاره می‌كند و می‌افزاید: این سمینارها ضمن رفع استرس می‌توانند به كاهش جرایم و اختلافات خانوادگی نیز منجر شود. عدم شناخت فردی و بهره‌نبردن از تفكرات عاقلانه، اساسی‌ترین مشكل جامعه امروز است.
بهادری ادامه می‌دهد: بیشترین تعداد مراجعه‌كنندگان به این قبیل مراكز، خانم‌های 25 تا 40 ساله هستند و بی‌شك رفع مشكل آنها، تقویت و استحكام بنیان خانواده را به دنبال دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code