موضوعات
فارس

امنیت مناطق حاشیه شیراز زیر کنترل پلیس

نویسنده:
احساس ناامنی در جامعه تنها به دلیل جرائم خشونت‌آمیز نیست بلکه ناهنجاری‌ها و رفتارهایی چون اعتیاد، تکدی‌گری و دیگر آسیب‌های اجتماعی از جمله عواملی هستند که ترس و ناامنی عمومی را به وجود آورده و زمینه گسترش دیگر جرائم هستند....
1396/07/02
احساس ناامنی در جامعه تنها به دلیل جرائم خشونت‌آمیز نیست بلکه ناهنجاری‌ها و رفتارهایی چون اعتیاد، تکدی‌گری و دیگر آسیب‌های اجتماعی از جمله عواملی هستند که ترس و ناامنی عمومی را به وجود آورده و زمینه گسترش دیگر جرائم هستند.
در این میان حاشیه شهرها نقاط امنی برای مجرمان و بستری برای انجام کارهای خلاف و اقدامات مجرمانه هستند. این موضوع مورد تایید اغلب کارشناسان اجتماعی و حقوقی است. سرهنگ «یوسف ملک‌زاده» فرمانده انتظامی شیراز در گفت‌وگویی با تسنیم از اقدامات انجام شده و مشکلات نیروی انتظامی برای برخورد با مظاهر جرم و فساد در محلات حاشیه‌ای شیراز می‌گوید.
  • نیروی انتظامی چه اقداماتی برای مقابله با جرم در محلات حاشیه‌ای شیراز انجام داده است؟
نیروی انتظامی همواره طرح‌هایی در جهت افزایش امنیت اجتماعی در حاشیه شیراز انجام می‌دهد؛ چراکه به دلیل جمعیت قابل توجهی که در حاشیه شهر زندگی می‌کنند و اغلب هم مهاجرند، مناطق حاشیه‌ای به عنوان خاستگاه جرم و بارانداز برخی از مجرمان قلمداد می‌شوند. برخی از مجرمانی که از دیگر شهرستان‌ها یا استان‌ها متواری هستند به این مناطق می‌آیند. آنان به دلیل اینکه قیمت اجاره منزل، پایین است، در این مناطق امکان مخفی شدن دارند و می‌توانند به شغل‌های کاذبی مانند دستفروشی، سیگارفروشی و غیره مشغول شوند.  نیروی انتظامی در حوزه شیراز در اغلب محلات حاشیه‌ای یک کلانتری دائم و مستقر دارد و در همه این محلات طرح‌های پاکسازی را در طول دوره‌های مختلف اجرا می‌کند.
  • چرا در میان محلات حاشیه‌ای، سنگ سیاه اهمیت بیشتری دارد؟
در بافت قدیمی به ویژه محله سنگ سیاه به دلیل شرایط خاص، امکان رفت و آمد با ماشین یا حتی با موتورسیکلت نیست. همین امر زمینه سوء‌استفاده برخی از افراد را فراهم کرده است. معتادان و کارتن‌خواب‌ها از این بستر استفاده و در این محله بیتوته می‌کنند. لازمه مقابله با آنها حساسیت همه دستگاه‌هاست. با توجه به شرایط محلات حاشیه‌ای و محله سنگ سیاه به طور خاص، این موضوع در اولویت شورای تامین شهرستان قرار گرفته و در حال پیگیری است.
برخی محلات حاشیه‌ای نظیر مهدی‌آباد یا شهرک مهرگان کلانتری ندارند. نیروی انتظامی در این زمینه چه اقدامی انجام می‌دهد؟
راه‌اندازی ایستگاه پلیس در همه محلات از مطالبات مردم است اما این امکان در همه مناطق وجود ندارد. در برخی از محلات مثل سهل آباد نیروی انتظامی پاسگاه مصوب دارد اما باید شهرداری زمینی را در اختیار نیروی انتظامی قرار دهد تا کلانتری مستقر شود. نیروی انتظامی به دنبال راه‌اندازی ایستگاه‌های پلیس سیار در مناطق حاشیه‌ای شهر است. با راه‌اندازی و اجرای این طرح همه محلات از خدمات پلیس برخوردار می‌شوند که محله مهدی‌آباد هم جزو اولویت‌هاست.
  • در زمینه جمع‌آوری معتادان هم اقداماتی انجام داده‌اید؟
نیروی انتظامی آمادگی دارد ظرف 72 ساعت اکثر معتادانی را که تابلو هستند یا اینکه بیماری‌های پرخطر دارند، دستگیر کند و به دستگاه درمانی یا مرکز نگهداری معتادان تحویل دهد. زمانی که معتاد به عنوان بیمار دیده می‌شود باید علوم پزشکی یا بهزیستی نگهداری چنین فردی را به عهده بگیرد اما با وجود مرکزی که شهرداری درست کرده و هزار نفر ظرفیت دارد، تعداد افراد نگهداری‌شده در آن به 100 نفر نیز نمی‌رسد. همین مسئله سبب شده که در زمینه جمع‌آوری معتادان چنین برداشت شود که از سوی دستگاه‌های انتظامی به خوبی عمل نمی‌شود. بسیاری از جرائم خرد، کار معتادان است اما باید مکانی برای نگهداری این افراد باشد تا آنان نگهداری، تغذیه و درمان شوند. در زمینه زنان معتاد نیز مرکزی برای نگه‌داری وجود ندارد. قرار بود که قسمتی از مرکز ماده 16 به زنان معتاد اختصاص پیدا کند. در حال حاضر نگهداری معتادان به علوم پزشکی و بهزیستی سپرده شده اما افراد معتادی که دارای بیماری‌های خطرناک باشند، در این مرکز نگهداری نمی‌شوند. اگر بحث قرنطینه و نگهداری به بهزیستی واگذار شود، این مشکل بهتر حل می‌شود؛ به ویژه در نزدیکی حرم شاهچراغ(ع) یا آرامگاه سعدی که محل تردد زائران و گردشگران است. در زمینه جمع‌آوری معتادان در 6 ماه نخست سال نزدیک به 3 تا 4 هزار نفر (با احتساب تکراری بودن برخی از آنها) دستگیر شدند. به طور مثال فردی دستگیر می‌شد چون جای نگهداری برای وی وجود نداشت، دوباره در محیط بود و مجدد توسط نیروی انتظامی دستگیر می‌شد.
  • یکی دیگر از مشکلات محلات حاشیه شهرها مزاحمت‌های خیابانی است. برخورد با چنین متخلفانی چگونه است؟
در بحث مزاحمت‌های خیابانی براساس خواست مردم و شکایاتی که می‌شود، اقدام صورت می‌گیرد. با این حال با توجه به بازگشایی مدارس طرح امنیت مدارس اجرا می‌شود که یگان امداد، کلانتری و پلیس امنیت اخلاقی به صورت روزانه در نزدیکی محیط آموزشی حضور دارند و با مزاحمان برخورد می‌کنند. دستگیری مزاحمان وظیفه ذاتی نیروی انتظامی است.
  • درصد امنیت در شهرستان شیراز چقدر است؟
بیش از 80 درصد. این به معنای این است که مشکل امنیتی علنی دیده نمی‌شود. نیروی انتظامی یک تکه از پازل برای برقراری امنیت است و این تکه فعال بوده و به صورت شبانه‌روزی آماده است اما دیگر قسمت‌ها هم باید پای کار باشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code