موضوعات
فارس

اختتامیه جشنواره «انگشت جادویی» شیراز

نویسنده: سمیرا فرقانی شیراز - خبرنگار
چهـارمین جشنواره بیـن‌المللـی ادبیات داستانــی کودک و نوجوان شیراز با عنوان «انگشت جادویی» در روز شعر و ادب فارسی به پایان رسید....
1396/06/29
چهـارمین جشنواره بیـن‌المللـی ادبیات داستانــی کودک و نوجوان شیراز با عنوان «انگشت جادویی» در روز شعر و ادب فارسی به پایان رسید. در این جشنواره داوطلبانی از کشورهای همسایه چون هند، امارات، افغانستان و ترکیه آثار خود را به این رویداد فرهنگی ارسال و در جشنواره ادبیات داستانی شیراز شرکت کرده بودند. آیین اختتامیه جشنواره «انگشت جادویی» در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار و به برگزیدگان لوح تقدیر و جوایز نقدی اهدا شد.
معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ضمن سخنرانی در حضور میهمانان و شرکت‌کنندگان به این نکته اشاره کرد که شیراز شهر شاعران و هنرمندان بنامی است و همه باید به مفاخر این شهر ادای دین کنیم. «مهدی امیدبخش» همچنین در ارتباط با کودکان و تربیت آنها نیز گفت: بهترین کار این است که ما برای کودکانمان کتاب تهیه کنیم.

آثار راه یافته به جشنواره
دبیر جشنواره «انگشت جادویی» نیز ضمن اشاره به حمایت بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان از جشنواره، تشریح کرد: 245 اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده بوده که از میان این تعداد،  37 اثر توانستند به مرحله نهایی راه یابند.
«الهام مزارعی» ادامه داد: نکته جالب توجه این جشنواره مخصوص کودکان، این است که در میان داوران 3 کودک که خود نیز نویسنده هستند، آثار جشنواره را با همکاری دیگر داوران، ارزیابی کرده اند.
 وی اضافه کرد: 3 گروه شرکت‌کننده در رده‌های سنی 8 تا 12 سال، 12 تا 18 سال و بزرگسال برای این جشنواره داستان ارسال کرده‌اند که از میان هر 3 گروه سنی شرکت‌کنندگانی موفق به کسب جایزه شدند.
در پایان مزارعی به یکی از اهداف اصلی این جشنواره که صلح جهانی بوده است اشاره کرد و گفت: امیدواریم صدای صلح‌خواهی کودکان به گوش بزرگترها برسد، چرا که در این فضای جنگ‌افروز جهانی ما باید همه چیز را به کمک کودکان از شالوده بازسازی کنیم.

برگزیدگان
هیات داوران جشنواره در بیانیه خود مواردی از قبیل عدم توجه به عنصر زبان و ویرایش، پرگویی نویسندگان، تکراری بودن و عدم تنوع سوژه‌ها، کمی خلاقیت و کشش داستانی را از ضعف‌های آثار ارسال شده معرفی کرده و در نهایت نفرات برگزیده را اعلام کردند. از میان شرکت‌کنندگان گروه سنی 8 تا 12 سال داستان «مترسک» نوشته دنیا اسکندرزاده از تهران، «نسل غلطگیر» نوشته سیده فاطمه انجوی‌نژاد از شیراز، «صلح با حیوانات» نوشته سید محمد جواد خرمی‌زاده از شیراز و «تپلستان» نوشته شنتیا خادمی از شیراز برگزیده شدند. از میان گروه سنی 12 تا 18 سال، داستان «قبرستان درخت» نوشته مبینا وطن‌خواه از بندرعباس، «میراث جادوگر» نوشته محدثه گرائی از مرودشت، «همه چیز از یک مداد شروع شد» نوشته یگانه محقق از افغانستان و داستان «آخرین بازمانده پشغالی» نوشته مهتا سلیمی از قزوین منتخب این جشنواره شدند.
در بخش بزرگسال نیز داستان «غول بیابونی» نوشته لیلا باقی‌پور از تهران، «کیف پول» نوشته قاسم علی‌نژادان از فولادشهر و «چشمه» نوشته علی کلانتری‌فرد، هم‌وطنمان از ترکیه، «آهنگ هندی» نوشته عطیه خراسانی از زاهدان و «دال دال در جست‌وجوی ناخدا گوتی» نوشته ساره سامی از سروستان موفق به دریافت جوایز شدند.

انجمن‌های ادبی برنامه ارائه دهند
همچنین در این مراسم نماینده بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان از جمله اهداف بلند مدت این بنیاد را تلاش برای هماهنگی بیشتر بین انجمن‌های ادبی کشور برشمرد. «جواد محقق» از سایر انجمن‌های ادبی کشور خواست تا برای فعالیت‌های آینده خود برنامه ارائه دهند.
وی انجمن داستان کودک «انگشت جادویی» شیراز را یکی از فعال‌ترین انجمن‌ها در حوزه ادبی کشور با‌سابقه 13‌ساله معرفی کرد و اذعان کرد: برگزاری چهارمین جشنواره بین‌المللی ادبیات داستانی کودک و نوجوان شیراز، از اولین همکاری‌های بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان با این انجمن بوده است. محقق گفت امیدواری استمرار این همکاری با برگزاری کارگاه‌های شعر و داستان و فرستادن استاد از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان امکان پذیر خواهد بود.
نماینده بنیاد شعر و ادبیات در ادامه سخنانش به اشکالات کارکردی انجمن‌های ادبی سایر شهرهای کشور نیز اشاره کرد و عدم همکاری آنها را بستری برای ایجاد رقابت ناسالم و تضعیف یکدیگر برشمرد.
 محقق افزود: باید زمینه‌هایی چیده شود تا علاوه بر داستان، شعر کودک و نوجوان نیز در چنین جشنواره هایی گنجانده شود تا آن دسته از کودکان و نوجوانان که در هنر شعر طبع آزمایی کرده و مستعد هستند نیز امکان حضور در چنین حوزه‌های رقابتی را داشته باشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code