موضوعات
فارس

آتش در جنگل‌ها زبانه نمی‌کشد

نویسنده:
فارس بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار جنگل، یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار بیابان و ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار مرتع دارد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سالانه مساحتی از این منابع طبیعی دچار آتش‌سوزی می شود و بر اثر آن ترکیب جنگل‌ها دچار تغییر می شود. بسیاری از گونه‌های کمیاب از بین می روند و درختان، درختچه‌های نامرغوب و علف‌های هرز جایگزین می شوند....
1396/07/17
 فارس بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار جنگل، یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار بیابان و ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار مرتع دارد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سالانه مساحتی از این منابع طبیعی دچار آتش‌سوزی می شود و بر اثر آن ترکیب جنگل‌ها دچار تغییر می شود.
بسیاری از گونه‌های کمیاب از بین می روند و درختان، درختچه‌های نامرغوب و علف‌های هرز جایگزین می شوند. بعضی اوقات این پدیده ممکن است باعث کم شدن تراکم درختان، نهال‌های جنگل یا قطع شدن رشد طبیعی و پایین آمدن ارزش تجارتی درختان شود.
آتش‌سوزی‌هایی که گاهی اوقات با یک جرقه آغاز می شود اما در اثر بی توجهی و غلفت شعله‌ور می شود، حجم زیادی از یک منطقه را می‌سوزاند. در حالی که اگر در همان ساعات اولیه خاموش شود خسارت کمتری به دنبال دارد. در این زمینه لازم است تا برای اطفای حریق بین مردم و ارگان مربوطه همکاری و مساعدت‌های لازم انجام شود؛ چرا که یک ارگان به تنهایی نمی تواند بر کل منطقه احاطه داشته باشد. مسئولان فارس در آمار اخیر خود به کاهش آتش‌سوزی‌های منابع طبیعی اشاره می‌کنند که باید دید علت کاهش آنها مرتبط به انجام چه اقداماتی بوده است؟

اقدامات پیشگیرانه
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در این زمینه می گوید: ما طبق برنامه شناسایی مناطق بحرانی و سوابق سال گذشته در هر شهرستان خدماتی از جمله فرستادن اکیپ‌های ۱۵ نفره، امکانات اولیه اطفای حریق از جمله آتش‌کوب، بیل، شن‌کش، و فلش‌بک را در اختیار افراد قرار می دهیم.
«نبی الله مرادی» علت کاهش میزان آتش‌سوزی در جنگل‌های فارس را اقدامات پیشگیرانه برمی‌شمارد و اظهار می‌کند: مناطق مختلف استان از نظر آتش‌سوزی احتمالی منابع طبیعی به ۳ قسمت بحرانی، حساس و معمولی تقسیم می‌شوند. براساس همین تقسیم‌بندی، امکانات و تجهیزات خاموش کردن آتش در این مناطق توزیع شده است.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز می گوید: از ابتدای امسال تاکنون ۲۳ مورد آتش‌سوزی در جنگل‌های فارس به 34/5 هکتار از اراضی منابع طبیعی استان خسارت وارد کرده که میزان آتش‌سوزی نسبت به سال گذشته ۳۵ مورد بوده و کاهش ۸۵ درصدی داشته است.
«مهرزاد بوستانی» ادامه می دهد: در مناطق بحرانی از جمله فیروزآباد، سپیدان، ممسنی، رستم، کازرون و پاسارگاد چند گروه اطفای حریق مردمی وجود دارد. آنها بلافاصله پس از اعلام آتش‌سوزی وارد عمل شده و در برخی موارد قبل از رسیدن نیرو‌های منابع طبیعی، آتش‌سوزی با مشارکت این گروه‌ها مهار می‌شود.
بوستانی تصریح می کند: بالاترین سطح  آتش‌سوزی جنگل‌های فارس در ۳۷ هکتار مرتع و جنگل شهرستان فیروزآباد بوده است.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری ادامه می‌دهد: از دلایل کاهش آتش‌سوزی جنگل‌های فارس مراقبت‌های ویژه در ایام تعطیل، گشت‌زنی ۱۰۰ نفری دیدبانان فصلی و همکاری نزدیک مردم بوده است.
این مسئول می افزاید: آتش‌سوزی در جنگل‌‌های فارس عامل مخربی است و از نظر میزان خسارات در مناطق جنگلی مختلف استان که دچار آتش‌سوزی شده، متفاوت بوده است. آتش‌سوزی به صورت مستقیم و غیرمستقیم باعث از بین رفتن بسیاری از احشام، پرندگان، ماهی‌ها و حیوانات می‌شود.

عوامل موثر در آتش‌سوزی جنگل‌
 آتش‌سوزی در جنگل به دلیل عوامل انسانی از جمله توریست‌ها و طبیعت‌گردان، دامداران، روستاییان، کشاورزان، مرتعداران، شکارچیان و کمبود راه‌های دسترسی به جنگل برای خاموش کردن حریق اتفاق می افتد و توسعه آن باعث افزایش خسارت می شود.
آتش موجب پدید آمدن گونه‌هایی می شود که ممکن است نسبت به گونه‌های موجود قبلی ارزش و اهمیت و مرغوبیت کمتری داشته باشند. بسیاری از گونه‌های گرانبها مقاومت کمتری به آتش دارند. آنها بر اثر آتش‌سوزی به سرعت از بین می روند و جای آنها گونه‌های کم‌بها تکثیر می یابند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code