موضوعات
فارس

«پارسیان» سدی مقابل جریان زندگی در روستاهای ممسنی

نویسنده:
سدی که قرار بود زندگی‌بخش روستاهای بخش دشمن‌زیاری ممسنی باشد این روزها خود تبدیل به سدی برای آبادانی روستاها شده است.
1396/08/22
به گزارش تسنیم، سد پارسیان که مطالعات آن از سال‌های 73 - 70 شروع شده پس از بررسی‌های بسیار در سال91، با اعتبار 410 میلیارد ریال عملیات اجرایی آن آغاز شد اما این آغاز نقطه پایانی بر زندگی در 7‌روستای بالادست سد بود.

محروم از خدمات
روستاهای ده‌گپ، بلوطک، بالمنگان، اسلام آباد، بلمینی، گورک و دره‌تلخ به دلیل قرارگیری در بالادست این سد نزدیک به 8 سال است از هر نوع ساخت و ساز و بازسازی منازل خود محروم شده‌اند و هیچ خدماتی نظیر گازرسانی به این روستاها داده نشده است. چرا که از سال 88 با ابلاغ شرکت توسعه منابع آب هر گونه ساخت و ساز در روستاهای اطراف سد و مستحدثات آنها ممنوع شد.

قاچاق چوب در گورک
دهیار روستای گورک از نبود گاز در این روستا سخن می‌گوید که منجر به روی آوردن مردم به جنگل‌های اطراف شده است. کمبود نفت خام در روستا و جاده دسترسی مناسب از دیگر مشکلاتی است که گریبا‌نگیر اهالی شده است.
«مسلم غلامی» از نابودی منابع طبیعی این منطقه ابراز ناراحتی می‌کند و می‌گوید: بسیاری از افراد به دلیل تعطیلی کشاورزی به قاچاق چوب روی آوردند و هر شب حداقل 4 نیسان چوب از این منطقه خارج می‌شود.
غلامی ادامه می‌دهد: مهاجرت از روستا به دلیل نداشتن مجوز ساخت و ساز سبب شده که روستای گورک به یک روستای خالی از سکنه تبدیل شود. چراکه خانه بهداشت، مدرسه و آب سالم در این روستا وجود ندارد. اهالی نیز بارها برای بهبود وضعیت روستا نامه‌نگاری کرده‌اند اما نتیجه‌ای حاصل نشده است.

اهالی ده گپ ساکن در شهر صدرا
دهیار روستای ده‌گپ از روزگاری سخن می‌گوید که ده‌گپ مرکز بخش دشمن‌زیاری بود اما با ساخت سد و ندادن مجوز ساخت‌وساز در روستا و نبود دیگر خدمات این روستا به حاشیه رانده شد.
«نواز دهقانی» می‌گوید: این روستا 3 هزار نفر جمعیت داشت که امروز اغلب آنها در شهر صدرای شیراز ساکن هستند و اکنون فقط 800 نفر از پیرمردان و پیرزنان در روستا باقی مانده‌اند. دهقانی به آب آلوده روستا، مدارس منحل شده، نبود گاز با وجود نقشه‌کشی اشاره می‌کند و معتقد است که روستا یا باید جابه‌جا شود یا تکلیف سد مشخص شود. به گفته دهقانی، بلاتکلیفی و نبود امکانات در ده‌گپ سبب شده که مردم روستا با وجود علاقه به زادگاه خود خواستار جابه‌جایی شوند تا بلکه به این روش کشاورزی و سرمایه‌شان از دست نرود.

کاهش جمعیت بلوطک
دیگر روستای این منطقه بلوطک است که در حال حاضر 159 خانوار دارد اما روزگاری 220 خانوار داشت. به گفته «عبدالرسول دهقانی» مهاجرت مردم سبب شده که روستا روز به روز آب رود.
وی به صحنه دیگری از نمایش سد پارسیان در روستاهای بالادست اشاره می‌کند و آن افزایش اختلافات خانوادگی و طلاق در روستاست. چرا که عدم صدور مجوز برای ساخت‌وساز سبب شده که زوج‌های جوان در اتاقی در خانه پدری ساکن شوند و به مرور با افزایش اختلافات زندگی‌هایی که تازه شروع شده به نقطه پایان برسد.
دهقانی از تعطیلی کار و تولید در روستای بلوطک سخن می‌گوید و می‌افزاید: نه تنها کشاورزی بلکه هر گونه کار تولیدی نظیر پرورش مرغ، قارچ و دامداری در این روستا و دیگر روستاها امکان‌پذیر نیست.

آغاز مطالعات برای تغییر در روستاها
سرپرست فرمانداری ممسنی با تایید مشکلات مردم از گمانه‌زنی‌ها و بررسی‌ها برای جابه‌جایی تمام یا بخشی از روستاها سخن می‌گوید.
«رحمت‌الله فرامرزی» به تشریح وضعیت این 7‌روستا می‌پردازد و می‌گوید: برای بلوطک و بالمنگان جابه‌جایی کامل و ده گپ و بلمینی نیز جابه‌جایی بخشی از آنها پیشنهاد می‌شود. باید برای تصمیم‌گیری بهتر در این زمینه مطالعات و بررسی‌های بیشتری با نظر کارشناسان انجام شود. دره تلخ و گورک مشکلی ندارند و در حال حاضر تا سد اجرا نشود نمی‌توان تصمیمی برای آنها گرفت.
سرپرست فرمانداری ممسنی ادامه می‌دهد: هر چند جاده دسترسی و تونل‌های انحرافی برای عبور آب سد پارسیان ساخته شده اما به دلیل مشکلات مالی در حال حاضر ساخت سد متوقف شده است. براساس گفته مدیرعامل شرکت توسعه آب تاکنون 37 درصد ساخته شده است.

خشکسالی؛ پیروز میدان ماجرای سد پارسیان
هر چند در اهداف ساخت سد تأمین آب برای نیروگاه ممسنی، سیراب کردن 7 هزار و 690 هکتار از اراضی 2‌شهرستان رستم و ممسنی، اشتغالزایی برای هزار نفر به صورت مستقیم و چند هزار نفر به صورت غیرمستقیم و رونق صنعت گردشگری دیده شده و فرماندار ممسنی نیز آنها را تصریح می‌کند اما نکته مهم کاهش دبی آب رودخانه فهلیان در سال‌های اخیر است که فرامرزی نیز به آن اشاره می‌کند و معتقد است در آینده ساخت سد باید به این مهم توجه شود.
پیگیری اخبار سد پارسیان نشان از توجه نماینده شهرستان و تذکرات گاه و بیگاه به وزارت نیرو برای ساخت و تکمیل سد است اما گذشت 2 دهه از شروع مطالعات سد و 6 سال از شروع عملیات اجرایی آن سبب شده که زندگی در روستاهای اطراف با مشکلات بسیاری همراه باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code