موضوعات
فارس

«سنگ‌اشکن» در غار انزوا

نویسنده: عبدالرضا ناصری جهرم - خبرنگار
غار سنگ‌شکنان جهرم که بین مردم این شهر به نام «سنگ‌اِشکن» معروف است بزرگ‌ترین و زیباترین غار مصنوعی دست‌ساز جهان است....
1396/07/19
غار سنگ‌شکنان جهرم که بین مردم این شهر به نام «سنگ‌اِشکن» معروف است بزرگ‌ترین و زیباترین غار مصنوعی دست‌ساز جهان است. پشت شکل گرفتن این غار نه فرهادی بوده و نه شیرین؛ بلکه همت مردمی بوده که برای یافتن روزی خود دل به کوه زده و با اره‌های بزرگ سنگ‌ها را برش داده و قطعه قطعه کرده اند تا به فروش برسانند و امرار معاش کنند.
برش دادن سنگ‌ها باعث شده که در فضایی نزدیک به 5 هزار متر غار سنگ‌تراشان جهرم به وجود بیاید. غاری که می‌توان از ظرفیت های آن در جهت گردشگری و معرفی شهرستان جهرم در جهان استفاده کرد، این روزها حال و روز خوشی ندارد. اما در دل تمام این بی تفاوتی‌ها هستند کسانی که برای میراث گذشتگان خود دلسوزی می‌کنند.

یک قدم کوچک
«هدایت الله بهمنی فارسی» یکی از جوانان جهرمی است که کمر همت بسته و برای معرفی و شناخت بیشتر شهرش تلاش می‌کند.
او که به دور از هیاهو و در سکوت در حال ساخت تندیس های مختلف از بزرگان شهرستان جهرم در این غار دست‌ساز است در گفت و گو با همشهری می‌گوید: از دوران کودکی به نقاشی و طراحی علاقه مند بودم. چون منزل پدری ام نزدیک به غار دست ساز سنگ‌اشکن است، به این فکر افتادم که برای معرفی این اثر
بی نظیر کاری کنم. وقتی می‌بینم که این هنر پدران ما در بی تفاوتی به سر می‌برد، دلگیر می‌شوم.
بهمنی فارسی اظهار می‌کند: سنگ های این غار آهکی است و می‌توان آنها را برش داد. همین عامل موجب شد تا تصمیم بگیرم که طرح‌هایم را روی این سنگ‌ها حکاکی کنم. برای شروع کار به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری  شهرستان جهرم رفتم و ایده ام را با مسئولان در میان گذاشتم. آنها گفتند نمی توانند هیچ کمک و حمایتی انجام دهند اما من کارم را با خرید وسایل شروع کردم.
این مجسمه‌ساز جهرمی می‌افزاید: با اینکه کارمند هستم، عصرها و روزهای تعطیلم را اختصاص به پیاده کردن ایده‌هایم داده‌ام.

مجسمه‌های حکاکی شده روی دیوارها
بهمنی فارسی  می‌گوید: در اولین اقدام تصمیم گرفتم تصویر فردوسی خالق شاهنامه را روی دیوارهای غار حک کنم. دلیلش این بود که در شاهنامه 17 بار نام جهرم آمده است. تصویر فردوسی را همراه با اشعار مربوط به جهرم حک کردم که مورد استقبال مردم قرار گرفت.
این هنرمند خوش ذوق می‌افزاید: هر چند که مسئولان هیچ حمایتی نکردند و انگیزه ای به من ندادند اما مصمم بودم تا شهرم را معرفی کنم و کار را ادامه دهم. در بیرون از غار روی تکه سنگی به ابعاد 5/4 در 5/3 متر چهره یکی از افرادی که سال‌ها به استخراج سنگ از دل این غار اقدام می‌کرد را طراحی و حک کردم.
وی بیان می‌کند:  با این که هیچ وقت به صورت حرفه ای به طراحی و تراشیدن مجسمه‌های سنگی اقدام نکرده بودم، علاقه ام به تاریخ شهرم باعث شد که روز به روز با انگیزه‌تر کار کنم. در یکی از ستون‌های غار تصویر باربد جهرمی موسیقیدان دوره خسروپرویز را حک کردم و این کار من باعث ذوق‌زدگی همشهریانم شد. در حال حاضر نیز تصویر جاماسب حکیم یکی از دانشمندان بزرگ جهرم را روی سنگ‌های غار نقش زده ام .
این جوان جهرمی ادامه می‌دهد: خلق چنین غاری در دنیا بی نظیر است. کسانی که این غار را ساخته اند محاسبات دقیقی برای به جاگذاشتن ستون‌ها و فرو نریختن سنگ‌ها انجام  داده اند. بعضی از دهانه‌های غار آنقدر وسیع هستند که به راحتی یک خودرو از آن می‌تواند عبور کند و  می‌توان از دهانه های غار تمام شهر را مشاهده کرد.

کوهی بی‌نام و نشان اما پر کاربرد
بهمنی فارسی بیان می‌کند: سال‌ها پیش وقتی سنگ‌شکنان جهرمی تصمیم گرفتند از سنگ‌های آهکی یک کوه بی‌نام و نشان استفاده کنند، هیچ‌وقت تصور نمی‌کردند تراشیدن چنین کوهی بتواند یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی شهرشان را رقم بزند.
این هنرمند اظهار می‌کند: اگرچه به وجود آمدن این غار تاریخ روشن و دقیقی ندارد اما به اعتقاد بیشتر باستان شناسان در دوران صفویان تراشیده شده است. وی ادامه می‌دهد: کیفیت سنگ های این غار به حدی بالا بوده که در اکثر شهرهای همجوار در ساخت و سازهایشان از سنگ این غار استفاده می‌کردند. حتی در ساخت نمای مسجد جامع عتیق شیراز نیز سنگ‌های استخراج شده از غار سنگ‌شکنان بهره برده اند. اکثر خانه های تاریخی نیز نماهایشان را با سنگ این غار تزیین کرده اند و قبرستان‌های قدیمی نیز پر از سنگ هایی است که از این غار استخراج شده است.  
این هنرمند جهرمی ادامه می‌دهد: غار سنگ‌تراشان200 متر طول دارد و عرض آن از 60 تا 130 متر متغیر است. این غار سنگی در حدود 20 هزار مترمربع مساحت دارد و 12 ورودی مختلف در آن تعبیه شده است. در غار سنگ‌شکنان می‌توان 100 ستون سنگی را هم دید که آن را شبیه به تالاری مجلل کرده اند.

رهایی تاریخ
مجسمه ساز جهرمی که از بی تفاوتی مسئولان به این اثر بی نظیر گلایه دارد، می‌گوید: بارها شده که گردشگران به صورت پراکنده به این نقطه برای بازدید آمده‌اند اما با دیدن وضعیت غار تعجب کرده‌اند. وی عنوان می‌کند: این غار نگهبان و محافظی ندارد و از حداقل‌ترین امکانات رفاهی محروم است. چند وقت پیش چند توریست از یکی از کشورهای اروپایی برای بازدید به این مکان آمده بودند که از خلق چنین اثری شگفت‌زده شدند و برایشان جای سوال داشت که چرا  این اثر رها شده است.
این جوان جهرمی ادامه می‌دهد: حتی یک سرویس بهداشتی هم در کنار این غار تعبیه نشده تا گردشگران و مسافران که برای بازدید می‌آیند از حداقل امکانات بهره مند شوند.
وی می‌گوید: توسط خیران زمین برای احداث پارک در اطراف غار اهدا شده، اما اقدامی صورت نگرفته است.
بهمنی فارسی  بیان می‌کند: این غار می‌تواند در بحث اقتصاد گردشگری در شهر جهرم نقش مهمی ایفا و مشکل اشتغال این شهر را تا حد زیادی برطرف کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code