موضوعات
بوشهر

‌هیچ کس «جهان» نمی شود

نویسنده: ویدا آزموده/ خبرنگار استان‌ها
درباره زنده یاد محمود جهان با «محسن حیدریه»آهنگساز و نوازنده ساز نی انبان در بوشهر، گفت و گوی کوتاهی انجام دادیم که در ادامه می خوانید...
1396/05/15
درباره زنده یاد محمود جهان با «محسن حیدریه»آهنگساز و نوازنده ساز نی انبان در بوشهر، گفت و گوی کوتاهی انجام دادیم که در ادامه می خوانید.
  • ‌نظرتان درباره زنده یاد محمود جهان چیست؟
زنده یاد محمود جهان، جدا از اخلاق و شخصیتی که داشت و بسیار مردمی بود. در زمینه خوانندگی بندری و بوشهری کسی مانند او را هیچ‌وقت نداشتیم و کسی مانند او دیگر نمی آید.
خیلی ها جنوبی می خوانند ولی زنده یاد جهان، صدایش با نی انبان عجیبن بود و ما همیشه می گفتیم که دو«پیکک» (کار قمیش را در نی انبان انجام می دهد) در حنجره اش جاسازی شده بود. بعد پیروزی انقلاب، اولین گروهی که در بوشهر تشکیل شد و به جشنواره های کشوری رفت، گروهی بود که خوانندگی آن برعهده محمود جهان بود.
او با آهنگ های «یا الله یا خدا» و «هله مالی» موسیقی بوشهر را به کشور معرفی می کرد. حالا گروه های موسیقی بوشهری بسیار زیاد شدند و این راهی بود که زنده یاد محمود جهان آن را هموار کرد.
در آن زمان رقابتی که میان نوازندگان بوشهری وجود داشت این بود بعد از انتشار آلبوم زنده یاد جهان، اولین کسی که آهنگ های او را اجرا کند، یک نوازنده خوبی است و به نوعی ترانه های او متر و معیار موسیقی بوشهر شده بود.
  • تاثیری که بر موسیقی بوشهر گذاشت، چگونه بود؟
او دایره المعارف موسیقی نبود، اما برای موسیقی ایران و بوشهر زحمات بسیاری کشید. او مانند کسی نخواند و کسی هم نمی تواند مانند جهان باشد. او در زمانی موسیقی بوشهر و جنوب را در تلویزیون و کنسرت ها اجرا می کرد که خیلی ها با این نوع موسیقی مخالف بودند. در سال 67 او برای برگزاری کنسرتی در بوشهر با وجود همه تهدیدها و مخالفت هایی که وجود داشت، کنسرتش را برگزار کرد و مدیر کل فرهنگ و ارشاد وقت به شدت از او حمایت می کرد. از سوی دیگر او همیشه در گفت و گوهایش می گفت که من آبادانی هستم، اما به نظر من زادگاه مهم نیست و مهم این بود که محمود جهان موسیقی بوشهر را زنده کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code