موضوعات
بوشهر

یلدای کمرنگ در سینما و تلویزیون

نویسنده: نیما بهدادی مهر/ دبیر روزنامه استانی
سنت‌ها و آیین‌ها دستمایه مناسبی درساخت فیلم وسریال محسوب می‌شوند. این ظرفیت گاه در یک موقعیت مستقیم سوژه پردازی به همان آیین و ویژگی‌ها و مختصات آن توجه می‌کند و گاه به گونه ای دیگر و در حاشیه ساخت فیلم یا سریال تنها اشاره ای گذرا به آن سنت می‌شود...
1394/09/30
سنت‌ها و آیین‌ها دستمایه مناسبی درساخت فیلم وسریال محسوب می‌شوند. این ظرفیت گاه در یک موقعیت مستقیم سوژه پردازی به همان آیین و ویژگی‌ها و مختصات آن توجه می‌کند و گاه به گونه ای دیگر و در حاشیه ساخت فیلم یا سریال تنها اشاره ای گذرا به آن سنت می‌شود. گاه نیز مفهومی استنباطی از عنوان آن سنت در نامگذاری برای اثر به کار می‌رود. درمورد سنتی چون شب یلدا نیز با چنین دسته بندی و تفکیکی روبروییم.
هندوانه شب یلدا ساخته سعید آقاخانی،  قسمتی از مجموعه همه فرزندان من ساخته مرضیه برومند و قسمتی از مجموعه پاورچین تنها بازتابی محدود از مفاهیم این سنت دیرپای ایران است.
به واقع اگر بخواهیم تجربه‌های سینما و تلویزیون در انعکاس دقیق مختصات این شب گرم در شروع سرد زمستان را به ارزیابی بنشینیم به قدر قطره ای و شاید هم برکه ای از یک اقیانوس وسیع برنمی گیریم.
دلیل این موضوع شاید برخورد رسانه ای سطحی با شب یلداست. زیرا آیینی با این درجه از اهمیت که شرح واژگان و تعاریف کلیدی روشنی از حال و هوای قدیم و گذشته این سرزمین و آیین‌های مهمش را بازمی تابد تنها در این حد خلاصه شده که امروز آن را با هندوانه قرمز خوش نقش یا بازخوانی اشعار حافظ در این شب به یاد می‌آوریم حال آنکه سنت نیک دور هم بودن که از تعالیم دین مبین اسلام است کلیدی ترین عنصر معرف این شب در فرهنگ اسلامی- ایرانی است.
به واقع شب نشینی معروف ایرانی‌ها که درگذشته نقشی پررنگ در نشاط اجتماعی داشت این روزها با ورود تکنولوژی به ارتباطات انسانی نقش دیگری زده است و دور هم نشینی یلدا جای خود را به دورهمی‌های تلگرامی داده است.
اینکه زندگی امروز سخت است و مردم در افکار خود و زندگی غرق شده اند توجیهی بر غفلت از یک سنت مهم ایرانی نیست. امید که سنت‌ها را بیشتر دریابیم و به عقبه ای که معرف فرهنگ ناب اسلامی و ایرانی بود بازگردیم شاید تصویر شهرمان بار دیگر سفید شود.



ارسال پیام اشتراک



 
 
 Security code