موضوعات
بوشهر

کاهش تولید در قطب نخلستانی کشور

نویسنده: راضیه بوستانی/ بوشهر - خبرنگار
خشکسالی و آفات تولید خارک، رطب و خرما در دشتستان از توابع استان بوشهر را کاهش داده است...
1396/06/05
خشکسالی و آفات تولید خارک، رطب و خرما در دشتستان از توابع استان بوشهر را کاهش داده است.
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان با اشاره به این‌که تولید نخیلات شهرستان طی ۵ سال اخیر به دلیل خشکسالی از ۱۵۰ هزار تن به ۱۲۵ هزارتن در سال گذشته رسیده به همشهری می‌گوید: در سال گذشته حدود ۱۲۵ هزارتن خارک، رطب و خرما از نخیلات شهرستان دشتستان برداشت شد که در این میان سهم تولید بخش‌های مرکزی و سعدآباد هر کدام ۳۵ هزارتن، بخش آبپخش ۳۸ هزارتن و بخش‌های بوشکان و ارم ۲۰ هزارتن بود‌.
محمدامین جلالی با بیان این‌که میزان برداشت از نخیلات شهرستان تا ۱۵ مهرماه سال جاری حدود ۱۲۰ هزارتن پیش بینی می‌شود می‌افزاید: پیش بینی‌ها براین است که درسال جاری به دلیل خشکسالی و شیوع آفات چوبخوارخرما حدود ۵ هزارتن از میزان برداشت سال گذشته کاسته شود و باغداران ما در مجموع تا ۱۵ مهرماه چیزی حدود ۱۲۰ هزارتن محصول از نخیلات خود به دست آورند. با این وجود محصول امسال به دلیل افزایش آب رودخانه‌ها و چشمه‌ها ناشی از بارندگی‌های خوب آخر سال و هوای مناسبی که برای رشد محصول نخیلات فراهم شده از نظر کیفی درسطح بالایی قرار دارد.
وی با بیان این‌که نخلداران از اول مردادماه تا ۱۵ مهرماه به برداشت خارک و رطب و خرما از نخلستانهای شهرستان می‌پردازند بیان می‌کند: حدود ۳۵ درصد محصول نخیلات دشتستان در مرحله خارک و رطب در اوایل مرداد ماه برداشت می‌شود که عمدتا به مصرف بومی و استان‌های همجوار می‌رسد و گاهی راهی بازارهای استان‌های اصفهان، تهران و قم نیز می‌شود. ۶۵ درصد مابقی محصول نخیلات دشتستان به صورت خرما برداشت شده و علاوه بر مصرف داخلی در اقصی نقاط کشور، صادرات آن نیز صورت می‌گیرد.

صادرات خرما از دشتستان
جلالی با اشاره به صادرات حدود ۲۵ هزارتن محصول از نخیلات شهرستان دشتستان در سال گذشته تصریح می‌کند: حدود ۸۰ درصد صادرات خرمای استان بوشهر متعلق به دشتستان است و در سال گذشته حدود ۲۵ هزار تن محصول نخیلات شهرستان دشتستان روانه بازارهای خارجی شد.
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان با بیان این‌که عمده ارقام خرمای تولیدی شهرستان را رقم‌های کبکاب، زاهدی و شهابی تشکیل می‌دهد یادآور شد: حدود ۸۰ درصد از خرمای تولیدی دشتستان متعلق به رقم کبکاب است و رقم‌های زاهدی و شهابی هرکدام ۱۰ درصد و ۴ درصد و سایرارقام شامل حاج باقری، شیخ عالی، برهی، بریمی، حاج باقری و قندی ۶ درصد از رقم‌های تولیدی خرما را در دشتستان به خود اختصاص می‌دهند.

آبیاری تحت فشار نخیلات
جلالی با اشاره به بهره برداری از فاز اول طرح پایلوت آبیاری تحت فشار نخیلات آبپخش درهفته دولت خاطرنشان می‌کند: طرح پایلوت آبیاری تحت فشارنخیلات دشتستان دارای ۲ فاز است که فاز اول آن در یک قطعه ۱۷۰ هکتاری از نخیلات آبپخش به اجرا درآمده و در هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید. عملیات اجرایی فاز دوم این طرح که در ۲۴۰۰ هکتار از نخلستان‌های سعدآباد عملیات مطالعه و کارهای اولیه احداث استخر ذخیره آب آن به اتمام رسیده اواخر سال جاری آغاز می‌شود و پیش بینی‌ها بر این است که تا دهه فجر سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با بیان این‌که درحال حاضر کشاورزانی که دارای شاه مزرعه و نخیلات هستند عملیات آبیاری تحت فشار در مزارع آنها در حال انجام است می‌افزاید: در سال زراعی ۹۶-۹۵ حدود ۱۷۰۰ هکتار از اراضی کشاورزانی که دارای شاه مزرعه و نخیلات هستند به سیستم آبیاری تحت فشار تجهیز شده است. علاوه بر این حدود ۷۷۰۰ هکتار ازنخیلات شهر آبپخش و روستاهای کلل، بنارآبشیرین و زیارت وحدود۶۵۰۰ هکتار از اراضی زیرسد رییسعلی دلواری درمنطقه شبانکاره نیزبرای بهره وری از آب پشت سد رییسعلی دلواری مطالعات اولیه احداث شبکه‌های آبیاری آنها در دست اقدام است که عملیات میدانی مربوط به ۷۷۰۰ هکتار نخیلات شهر آبپخش و روستاهای کلل، بنارآبشیرین و زیارت با استفاده از خط انتقال آب بوسیله لوله ازکانال‌های درجه یک سد رییسعلی دلواری سال آینده آغاز خواهد شد.

انتقال آب از سد دالکی
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان با اشاره به این‌که پس از اتمام سد دالکی از آب پشت این سد نیز برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار استفاده می‌شود تصریح می‌کند: با توجه به در دست احداث بودن سد دالکی به محض بهره برداری از آن با انتقال آب پشت سد به نخلستان‌های بخش مرکزی و سعدآباد عملیات آبیاری تحت فشار نیز در نخلستانهای این بخش‌ها به اجرا درخواهد آمد.
جلالی با بیان این‌که از سال ۷۱ تاکنون در حدود ۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشتستان عملیات آبیاری تحت فشار به اجرا درآمده است خاطرنشان می‌کند: از سال ۹۱ تاکنون حدود ۸۵ درصد تسهیلات بانکی در اختیار کشاورزانی که به دنبال اجرای آبیاری تحت فشار هستند قرار گرفته است. این درحالی است که درسال‌های ۷۱ تا ۹۱ حدود ۶۵ درصد تسهیلات بانکی در اختیاراین کشاورزان قرارمی گرفت.
وی ادامه داد: درحال حاضر با وجود ۸۵ درصد تسهیلات بانکی هرکشاورز به ازای هرهکتاری که برای اجرای آبیاری تحت فشار در نظر گرفته ۷ میلیون تومان کمک بلاعوض از طرف دولت دریافت می‌کند.

احداث سردخانه‌های مدرن
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان با اشاره به وجود ۲۶۵ واحد صنعتی و سنتی در زمینه بسته بندی محصول نخیلات و عرضه آنها به بازار در دشتستان اظهار می‌کند: حدود ۶۰ واحد صنعتی که بیش از ۳۵ واحد آن فعال هستند در زمینه فرآوری محصول نخیلات در دشتستان فعالیت می‌کنند. ۷۰ درصد این واحدهای صنعتی در بخش مرکزی در شهرک‌های صنعتی گزبلند و حومه شهر برازجان و ۳۰ درصد مابقی در بخش‌های سعدآباد، آبپخش، بوشکان و ارم واقع شده است. همچنین ۲۰۵ واحد سنتی نیز در زمینه بسته بندی محصول و عرضه به بازار در دشتستان فعالیت دارند.
جلالی احداث سردخانه‌های مدرن برای نگهداری محصول نخیلات در بخش‌های مختلف دشتستان را تحولی در زمینه اشتغالزایی در بخش نخیلات دانسته وعنوان می‌کند: درسال‌های جاری با احداث سردخانه‌های مدرن که عمدتا دربخش‌های مرکزی، آبپخش، سعدآباد و ارم قرار دارند چیزی معادل1/4درصد محصول را می‌توان برای مدت طولانی دراین سردخانه‌ها نگهداری وبه تدریج به بازارعرضه کرد. این امرمنجر به رونق کسب وکاردربخش نخیلات واشتغالزایی شده است.
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان ازطرح نجات نخلستان‌های دشتستان که با تلاش استاندار بوشهر در سال ۹۵ به تصویب هیات دولت رسید به عنوان یک طرح بزرگ اقتصاد مقاومتی یاد و عنوان می‌کند: انتظارمی رود در دولت دوازدهم با تامین اعتبار برای طرح نجات نخلستان‌های دشتستان و اجرای پروژه‌های عمده‌ای که یکی از آنها احداث سد دالکی و خط انتقال آن است و همچنین آغاز اصلاح و جایگزینی نخیلات با ارقام تجاری و بازارپسند و پرمحصول زمینه‌ها برای ایجاد تحول درنخلستان‌ها فراهم شود تا طبق پیش بینی‌های صورت گرفته در مدت ۱۰ سال این طرح به ثمر برسد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code