موضوعات
بوشهر

پروژه صاعقه‌گیر در جزیره خارگ

نویسنده:
مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران گفت: پروژه صاعقه‌گیر جزیره خارگ و اطفای مکانیزه حریق مخازن اجرا می‌شود...
1394/09/18
مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران گفت: پروژه صاعقه‌گیر جزیره خارگ و اطفای مکانیزه حریق مخازن اجرا می‌شود.
به گزارش مهر، سید پیروزموسوی در بازدید از پایانه نفتی خارگ اظهار کرد: جزیره خارگ با توجه به برخورداری از بزرگ‌ترین پایانه نفتی کشور و صادرات بخش عمده نفت کشور، اهمیت بالایی در اقتصاد کشور دارد.
وی به نقش بسیار مهم واحدهای ایمنی و بهداشت و آتش‌نشانی و سلامت در اجرای دقیق برنامه‌های عملیاتی اشاره کرد و افزود: در چند حادثه رخ داده در پایانه‌های نفتی شاهد واکنش‌های دقیق و به‌موقع کارکنان بخش اچ.‌اس‌.ای پایانه بودیم که توانست این حوادث را به خوبی مهار کند.
موسوی از انجام بررسی‌های کارشناسانه برای اجرای پروژه صاعقه‌گیر جزیره خارگ خبر داد و بیان کرد: این پروژه مطابق با شرایط روز دنیا و تغییرات اقلیمی منطقه برای کل جزیره طراحی و اجرا می‌شود.
موسوی افزود: اطفای مکانیزه آتش بر روی مخازن را در دستور کار داریم که بر این اساس در هنگام بروز حریق، آژیر به صدا درآمده و تصاویر برای ارزیابی ثبت می‌شود و فوم برای اطفای حریق به‌صورت مکانیزه روی سطح مخزن ریخته می‌شود.
وی از تعریف سیستم نشت‌بند برای بهبود کارایی سیلینگ سطح مخازن خبر داد.
چندی پیش در جریان بارندگی، صاعقه به محل خروج گاز همراه نفت روی سقف مخازن ذخیره نفت خام در جزیره خارگ برخورد کرد و سقف 5 مخزن دچار آتش‌سوزی شد؛ در مجموع این مخازن دارای 3 میلیون و ٢٥٠ هزار بشکه نفت خام بودند که بدون هدررفتن یک قطره نفت، آتش‌سوزی مهار و از اتلاف و هدررفت ‌هزار میلیارد تومان سرمایه و ثروت ملی در این حادثه جلوگیری شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code