موضوعات
بوشهر

نوسازی مقبره شیخ منصور خزاعی

نویسنده: راضیه بوستانی بوشهر- خبرنگار
مقبره شیخ منصورخزاعی متعلق به دوره تیموری واقع در روستای زیارت دشتستان پس از دو دهه بار دیگر مرمت می‌شود...
1396/04/07
مقبره شیخ منصورخزاعی متعلق به دوره تیموری واقع در روستای زیارت دشتستان پس از دو دهه بار دیگر مرمت می‌شود.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با اشاره به تخصیص 130 میلیون تومان اعتبار برای مرمت بقعه شیخ منصور خزاعی به همشهری می‌گوید: از حدود 3 هفته پیش عملیات مرمتی شامل سبک سازی بام، ساماندهی گنبد از داخل و بیرون بنا، اندودبرداری گچ‌های اندرونی و بیرونی فضای گنبدخانه، ایجاد بلوکاژ برای دفع رطوبت‌های اطراف بنا و ساماندهی محیط پیرامونی اثر که یکی از موارد آن ثبت آثار باستان شناسی بدست آمده در اطراف اثر است آغاز شده است.
نصرالله ابراهیمی می‌افزاید: درسال گذشته نیز برخی ساماندهی‌ها در داخل بنا خارج از دایره اعتباری صورت گرفت.
کارشناس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر نیز با اشاره به این‌که اقداماتی که در سال گذشته در مقبره شیخ منصور خزاعی صورت گرفت کاری خودجوش از سوی هیات امنا و اهالی روستا بود به همشهری می‌گوید: در این دوره از مرمت با توجه به اعتبار تخصیص یافته با آسیب شناسی بنا و با بهره گیری از مصالحی که مقاوم به رطوبت باشد به کارهای اصولی بر روی بنا خواهیم پرداخت.
بهنام باقری با بیان این‌که نفوذ رطوبت باعث آسیب به فونداسیون بنا شده است می‌افزاید: رطوبت صعودی از خاک به بنا به فونداسیون بنا آسیب‌هایی وارد کرده که با آسیب شناسی دیواره‌ها و جداره‌ها خاکبرداری‌های لازم صورت می‌گیرد. همچنین تمهیداتی برای تهویه هوا از جداره‌ها صورت گرفته است.
وی با اشاره به خورده شدن چوبهای سقف بنا به وسیله موریانه تصریح می‌کند: چوبهایی که در سقف بنا استفاده شده به مرور زمان توسط موریانه‌ها خورده شده که با سم پاشی، تعویض و بهینه سازی چوبها به مرمت سقف بنا پرداخته می‌شود.
باقری با بیان این‌که گچ جداره بیرونی بنا فرسوده شده بیان می‌کند: جداره بیرونی بنا که طی سالیان گذشته فرسوده شده است مرمت می‌شود و سنگ‌های آسیب دیده نیز جایگزین می‌شوند.
وی با اشاره به این‌که در این دوره از مرمت از مصالح جدیدی استفاده می‌شود که در مقابل رطوبت و بارش‌های جوی مقاوم و عایق باشد خاطرنشان می‌کند: تلاشمان بر این است که معماری اولیه بنا چندان دستخوش تغییر نشود لذا از همان مواد اولیه بنا استفاده کرده و حتی الامکان از مصالح جدید بهره گرفته نمی‌شود پس از اتمام مرمت نیز از محصولات نانوتکنولوژی بر روی کار استفاده می‌شود تا به طور کامل از تغییرات جوی در امان باشند.
کارشناس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با بیان این‌که بقعه شیخ منصور خزاعی از معماری خاصی برخوردار است و مشابه آرامگاه محمد حنیفه در خارگ و امامزاده سلیمان در گناوه است بیان می‌کند: زائر زمانی که وارد حرم می‌شود باید 4 تا 5 پله به سمت پایین برود چون مقبره در یک گودی قرار دارد. از قسمت هشتی شکل حرم که عبور می‌کند وارد صحنی می‌شود که در آن گنبد قرار دارد بعد وارد فضایی می‌شود که از قد یک انسان طبیعی کوتاهتر است این ویژگی سبب شده که زائر با خم کردن سر به نشانه تعظیم وارد شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code