موضوعات
بوشهر

نمایشگاه لباس عاشورایی برگزار می‌شود

نویسنده:
سیاست‌های کلی اولین نمایشگاه لباس عاشورایی در کارگروه کشوری مد و لباس اتحادیه پوشاک کشور اعلام شد...
1394/09/14
سیاست‌های کلی اولین نمایشگاه لباس عاشورایی در کارگروه کشوری مد و لباس اتحادیه پوشاک کشور اعلام شد.
به گزارش همشهری، در این جلسه که  با حضور آرش رئیس‌دانایی دبیر جشنواره لباس عاشورایی، حمیدرضا یوسفی‌فر دبیر کارگروه کشوری مد ولباس اتحادیه پوشاک، محمدرضا اشکذری عضو هیات مدیره اتحادیه پوشاک، حمیدرضا نیک طبع دبیر شورای راهبردی صنعت کارگروه مد و لباس و تنی چند از صاحبان نساجی‌های بزرگ کشور و نمایندگان بنیاد ملی مد و لباس و کارگروه مد و لباس اتحادیه پوشاک تشکیل شد، جزئیات برگزاری اولین نمایشگاه لباس عاشورایی بررسی شد.
دبیر جشنواره لباس عاشورایی در این جلسه با اشاره به این واقعیت که حداقل 80 درصد از مردم ایران در ماه‌های محرم و صفر درگیر مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) می‌شوند گفت: این ایام فرصت خوبی است تا با هوشمندی و برنامه ریزی و همچنین همدلی و همراهی طراحان، تولید کنندگان پوشاک و کارخانه‌های نساجی کشور حرکت روبه جلویی در ارائه لباس‌های تولید ملی باکیفیت و متناسب با ارزش‌های اسلامی ایرانی داشته باشیم.
آرش رئیس دانایی ادامه داد: اگر طراحان و تولید‌کنندگان بتوانند این جریان سازی فرهنگی را به تمام سال تسری دهند می‌توانیم جهشی در فرهنگ‌سازی، ارتقای تولید ملی و خودکفایی اقتصاد ملی داشته باشیم.
وی با تأکید بر این‌که تمامی طرح‌های ارائه شده در نمایشگاه باید با تكیه بر فرهنگ اسلامی و براساس هویت و اصالت فرهنگ عاشورایی باشند، افزود: این جشنواره شامل 3 بخش مسابقه، نمایشگاه و جنبی است. محورهای اصلی بخش مسابقه شامل طراحی لباس عزاداری اقوام استان‌ها در ماه محرم و صفر، طراحی لباس‌های آیینی در مراسم عزاداری در تکایا و هیات‌ها و استفاده در ایام محرم و طراحی لباس مراسم‌تعزیه خوانی واقعه روز عاشوراست.

پایه گذاری فرهنگ نذر لباس در کشور
دبیرکارگروه کشوری مد ولباس اتحادیه پوشاک گفت: با ارائه الگوهای مناسب مد و لباس عاشورایی، خواهیم توانست برای 11 ماه دیگر سال نیز الگوهایی متناسب با سلیقه امروز مردم و باورهای ملی و مذهبی ارائه دهیم.
حمیدرضا یوسفی‌فر هدف از برگزاری نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی را استفاده از قابلیت‌های طراحی و دوخت و تولید در عرصه لباس‌های عاشورایی، هرچه بهتر برگزار کردن آیین‌های مذهبی و عاشورایی و تأثیر آن در شئونات مختلف اجتماعی و فرهنگی جامعه و کارکرد آن در سبک زندگی اسلامی و ایرانی بیان کرد.
وی افزود: بررسی نقش لباس و کاربرد آن در ایام محرم و شیوه‌های انتقال فرهنگ عاشورا، ارج نهادن به زحمات پیشکسوتان،چهره‌های ماندگار و فعالان این عرصه، احیای فرهنگ غنی اسلامی و ترغیب و تشویق طراحان به ارائه ایده‌ها و طرح‌های لباس مذهبی، عزاداری و عاشورایی از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه است.
یوسفی فر با اشاره به این‌که جشنواره لباس عاشورایی با همکاری بنیاد ملی مد و لباس ایرانی و کارگروه کشوری مد ولباس اتحادیه پوشاک در پایان ماه صفر برگزار می‌شود از طراحان و تولید کنندگان پوشاک دعوت کرد تا حداقل با ارائه یک اثر، در این نمایشگاه شرکت کنند.
وی افزود: امروز کار به جایی رسیده که فرمانده نیروی انتظامی برای مبارزه با بدحجابی در جامعه، پیشنهاد جریمه خودروهایی را می‌دهد که سرنشینانش بدحجاب یا بی حجاب اند، درحالی که با یک همدلی و برنامه ریزی هوشمندانه توسط طراحان، تولیدکنندگان و توزیع کنندگان پوشاک، از معضل بدحجابی در جامعه کم خواهد شد.
دبیر کارگروه کشوری مد ولباس اتحادیه پوشاک همچنین خبر از اجرای طرحی با عنوان نذر لباس  در محرم سال آینده داد و گفت: باید همانگونه که فرهنگ نذر غذا در ایام عزاداری در کشور مرسوم شده است، بتوانیم فرهنگ نذر لباس برای نیازمندان را نهادینه کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code