موضوعات
بوشهر

مزه تند هند در جنوب ایران

نویسنده: مهرزاد عبداللهی خبرنگار استان‌ها
غذاها در جنوب ایران، متنوع و خوش‌عطر و طعم هستند و گاه به غذاهای هندی شبیهند. یکی از غذاهای متنوع جنوبی، پوکورا است که به شیوه هندی‌ها با مقداری تغییر پخته می‌شود. پوکورا نوعی کوکو است و از غذاهای سنتی اهالی خوزستان و بوشهر. این کوکو با آرد نخود پخته می‌شود و طعم تند آن با توجه به ذائقه افراد قابل تغییر است...
1396/05/22
غذاها در جنوب ایران، متنوع و خوش‌عطر و طعم هستند و گاه به غذاهای هندی شبیهند. یکی از غذاهای متنوع جنوبی، پوکورا است که به شیوه هندی‌ها با مقداری تغییر پخته می‌شود. پوکورا نوعی کوکو است و از غذاهای سنتی اهالی خوزستان و بوشهر.
این کوکو با آرد نخود پخته می‌شود و طعم تند آن با توجه به ذائقه افراد قابل تغییر است.
درخواص آرد نخود، آنچه بسیار قابل توجه است، میزان پتاسیم بالای آن است و همچنین حاوی مقدار قابل توجهی از ویتامین‌های B1 وB2 است.
برای پخت این غذای سنتی، به دویست گرم آرد نخود خام، یک فنجان تره خرد شده، یک استکان آب ولرم، 2 عدد تخم مرغ، یک قاشق غذاخوری زعفران آب کرده، نصف قاشق چایخوری فلفل قرمز پودر شده و مقادیری نمک، ادویه و فلفل سیاه نیاز است. برای آماده کردن پوکورا باید اول آرد نخود و آب ولرم را مخلوط کنید و با چنگال آن را به هم بزنید.
 بعد زعفران حل شده و تره خرد شده را هم اضافه کنید. سپس تخم مرغ‌ها، نمک، ادویه و فلفل را چند دقیقه‌ای هم بزنید و به مواد قبلی اضافه کنید. بعد از داغ شدن روغن در ماهیتابه، مواد مخلوط شده کوکو را با قاشق کم کم برداشته و در روغن سرخ کنید. یا اینکه می‌توانید تمام مواد را یکباره در ماهیتابه بریزید و دو طرف آن را سرخ کنید.
سپس آن را در دیس چیده و با سس گوجه فرنگی   سرو کنید. در صورت تمایل می‌توانید، مقدار فلفل را بیشتر کنید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code