موضوعات
بوشهر

فاصله با مخاطب، مشکل اصلی حوزه ادبیات کودک و نوجوان است

نویسنده: ویدا آزموده/ خبرنگار استان‌ها
«طاهره ایبد» یکی از نویسندگان بوشهری در حوزه ادبیات کودک و نوجوان است که در سال‌های اخیر چندین کتاب از وی به بازار نشر آمده‌است. با این نویسنده گفت و گوی کوتاهی انجام دادیم که در ادامه می خوانید...
1396/08/21
«طاهره ایبد» یکی از نویسندگان بوشهری در حوزه ادبیات کودک و نوجوان است که در سال‌های اخیر چندین کتاب از وی به بازار نشر آمده‌است. با این نویسنده گفت و گوی کوتاهی انجام دادیم که در ادامه می خوانید.
  • از دید شما وضعیت این روزهای ادبیات کودک و نوجوان در کشور چگونه است؟  
مخاطب شناسی از مهم‌ترین اتفاق‌هایی است که باید در حوزه ادبیات کودک و نوجوان رخ دهد و تنها با این شیوه می توان این خلأ را پر کرد. نبود اندیشه لازم در حجم زیادی از آثار ترجمه در حوزه ادبیات کودک و نوجوان از جمله  مشکلاتی است که باید به آن پرداخته شود. امروز در بیشتر آثار مربوط به حوزه ادبیات کودک و نوجوان اندیشه و دید فلسفی نویسنده دیده نمی‌شود. هرچند قصد ادبیات کودک و نوجوان سرگرمی و پرکردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان است ولی این آثارباید  اندیشه لازم را هم داشته باشد.   آثاری که اندیشه لازم را داشته باشد و نویسنده دیدگاه عمیق خود را درباره هستی و انسانیت بیان کند ماندگاری بیشتری دارد.
  • به اعتقاد بسیاری از نویسندگان این حوزه دردسترس نبودن کتاب های ویژه کودک و نوجوان  از دیگر مشکلات این بخش است، موافقید؟
بله، هرچند به تازگی باشگاه‌های کتابخوانی در کشور تشکیل و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تلاش‌هایی در این مسیر انجام داده ولی این اقدام ها نسبت به جمعیت مخاطبان کافی نیست. لازم است کتاب های کودک و نوجوان  در دسترس آنها باشد تا زمینه جذب این قشر به کتاب خوانی را فراهم کند.
آموزش و پرورش باید برای برطرف کردن این مشکل ورود کند. آموزش و پرورش علاوه بر مسئولیت آموزش، پرورش را هم برعهده دارد اما امروز این خلأ در برنامه های پرورشی این نهاد آموزشی به روشنی دیده می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code