موضوعات
بوشهر

غذای تند جنوب

نویسنده:
ماهی‌ یکی از پرخاصیت‌ترین و کم‌ضررترین مواد غذایی است. مردم شمال و جنوب ایران، به واسطه نزدیکی به دریا، انواع خوراک‌ها را با ماهی می‌پزند...
1396/08/01
ماهی‌ یکی از پرخاصیت‌ترین و کم‌ضررترین مواد غذایی است. مردم شمال و جنوب ایران، به واسطه نزدیکی به دریا، انواع خوراک‌ها را با ماهی می‌پزند.
به گزارش همشهری، ماهی‌های شمال و جنوب تفاوت‌های بسیاری دارند و غذاهایی هم که با استفاده از آن‌ها پخته می‌شود، رنگ و بو و طعم متفاوتی دارند. یکی از غذاهایی که با ماهی درست می‌شود، دوقوس‌ماهی است که از جمله غذاهای محلی استان بوشهر است.
برای پخت این غذای جنوبی، یک عدد ماهی از انوع ماهی‌های جنوب در اندازه متوسط مورد نیاز است به اضافه دو قاشق رب گوجه‌فرنگی، مقداری نمک و ادویه و زعفران دم کرده، پنج تا شش حبه سیر، یک عدد پیاز متوسط و یک قاشق غذاخوری فلفل قرمز. البته پیدا ست که با این میزان از فلفل، غذا طعم تندی خواهد داشت که ممکن است با ذائقه خیلی‌ها سازگار نباشد. در این صورت باید میزان فلفل را دست کم به نصف کاهش داد. شیوه پخت به این صورت است که اول باید ماهی را بشوییم و تکه‌تکه کنیم. بعد به تکه‌ها نمک بزنیم، در مقداری روغن سرخشان کنیم و کناری بگذاریم. بعد سراغ تهیه سس غذا می‌رویم. سیرها را می‌کوبیم، پیاز را رنده می‌کنیم و تفت می‌دهیم و رب گوجه‌فرنگی را در‌ مقداری آب گرم حل و همه را با هم ترکیب می‌کنیم. بعد ترکیب را در یک قابلمه، روی اجاق می‌گذاریم و صبر می‌کنیم به جوش آید. بعد نمک و ادویه و فلفل اضافه می‌کنیم و باز می‌گذاریم چندتایی قُل بخورد.
در آخر زعفران را اضافه می‌کنیم و تکه‌های سرخ شده ماهی را هم در سس می‌ریزیم. این غذا را می‌توان لایه لایه در برنج گذاشت و سرو کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code