موضوعات
بوشهر

سلامِ سینما به شهرهای بدون سینما

نویسنده: رها معیری /خبرنگار استان‌ها
در روزهایی که بسیاری از سالن های سینمای کشور با مشکل جدی تعمیر و بازسازی مواجه است و قفل بی بودجه بودن بر درب های آنها زده شده در یک سال گذشته طرح «سینما سیار» در شهرهای ایران با استقبال خوبی مواجه شده است...
1396/05/08
در روزهایی که بسیاری از سالن های سینمای کشور با مشکل جدی تعمیر و بازسازی مواجه است و قفل بی بودجه بودن بر درب های آنها زده شده  در یک سال گذشته طرح «سینما سیار» در شهرهای ایران با استقبال خوبی مواجه شده است. در آبان ماه سال 95 بود که حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی با خود از سفر چین چند دستگاه سینما سیار آورد و خیلی ها معتقدند که همانطور که آپارات های سینما در زمان قاجار سوغات فرنگ بود و تحولی در هنر هفتم در ایران ایجاد کرد، سینما سیارها نیز به داد مردم مناطق محروم ایران می رسد تا توزیع عادلانه ای در سینما رفتن مردم ایران باشد. هر چند که کاربرد سینما سیار مانند پردیس های مجهز و مفرح پایتخت نیست، اما برای مردم استان های سیستان و بلوچستان، کهگیلیویه و بویراحمد و حدود 1100 شهر ایران که تنها خبرهای فیلم های روز بر پرده را در روزنامه ها می خوانند، این یک فرصت برای دیدن فیلم های روز سینمای ایران برای علاقمندان به هنر هفتم است.  
سال گذشته انجمن سینمای جوانان ایران طرحی را عنوان کرد مبنی بر اینکه سالن‌های اجتماعات و آمفی‌تئاتر‌های دولتی و بخش خصوصی در شهرهایی که فاقد سالن‌های سینما هستند، برای پخش فیلم به کار گرفته شده و از ظرفیت‌های آنها برای اکران فیلم استفاده شود. ایده این طرح از آنجا شکل گرفته بود که تقریبا همه ادارات دولتی و دانشگاه‌ها در شهر‌های بزرگ و کوچک دارای سالن‌های اجتماع و آمفی‌تئاتر هستند که به غیر از مناسبت‌های خاص معمولا خالی و بلااستفاده‌ بوده اند. دولت نیز بدون هزینه در مناطقی که ساخت سالن سینما از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست، از این سالن‌ها برای اکران فیلم استفاده کند.

ویدئوپروژکتور سینما سیار نیست؟!
اما تعریف سینما سیار چیست؟ حتی اگر ندانیم ایوبی چه دستگاهی را از چین آورده که نیاز به  مهندسی معکوس برای به دست آوردن تکنولوژی ساخت آن داشته‌ایم، سینما سیار به غیر از قطار و اتوبوس‌های معروف، شامل فیلم پروژکتورها(آپارات) می‌شد که در هر محلی که امکان نصب پرده سفید و چیدن صندلی بود و البته منبع انرژی وجود داشت، برپا می‌شد. این روش سنتی تا به امروز نیز ادامه دارد و اصولاً در داخل ایران جشنواره‌هایی مانند عمار اکران‌های مردمی‌شان را براساس همین شیوه جلو می‌برند، تنها تفاوت این است که پروژکتورهای قدیمی فیلم‌های 8 و 35 میلیمتر پخش می‌کردند، اما پروژکتورهای جدید مجهز به پخش‌کننده لوح‌های فشرده سی‌دی و دی‌وی‌دی و حتی فلش مموری‌اند. این دستگاه‌ها به وفور در دسترس عموم هستند و اکثر سالن‌های اجتماعات دولتی و خصوصی به آنها مجهزند. نمونه‌های پرتابل این دستگاه‌ها نیز حتی با کاربری خانگی تولید شده و قیمت چندان بالایی ندارند.

100 سینما سیار در ایران
با این وجود بسیاری از شهرها از این طرح استقبال کردند، شهرهای استان فارس، سیستان و بلوچستان، مازندران، مرکزی، بوشهر، لرستان و... از نعمت دیدن فیلم های روی پرده بهره مند شدند. با توجه به آمار حوزه های هنری و سازمان سینمایی فارابی استان های بوشهر و فارس بیشترین مخاطب را به پای این طرح کشاند. این طرح برای شهرهای بالای 20 هزار نفر در نظر گرفته شده است. در ایران تنها 72 شهر دارای سالن سینما و بیش از 1100 شهر فاقد سالن سینما هستند و این آمار با احتساب بخشداری‌ها و دهستان‌ها بیشتر نیز می‌شود.
حالا بیش از 100 دستگاه از سینما سیارها به مناطق محروم ارسال شده است. مساجد، حسینیه‌ها و حتی خانه‌های مسکونی در مناطق محروم به سالن‌های موقت پخش فیلم تبدیل شده و با امکانات ساده و در دسترسی مانند «ویدئوپروژکتور» و پرده‌اش، اکران فیلم انجام می‌شود و به گفته «مصطفی ابطحی» مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری دستگاه های «سینماسیار» به تعداد 100 دستگاه تهیه شده و اولویت نصب این دستگاه ها با استان‌هایی است که به ما اماکنی را معرفی می کنند که حداقل امکانات را برای نمایش فیلم داشته باشد.»

۵ سینما سیار در استان های جنوبی ایران
وی با اشاره به اینکه 5 سینما سیار در استان بوشهر و 8 سینما سیار در شهرهای استان فارس راه‌اندازی شده می افزاید: « چندی پیش چند دستگاه را به استان کرمان و خوزستان فرستادیم و به زودی در شهرهایی که جمعیت آنها به 10 هزار نفر می رسد، این طرح اجرا خواهد شد.»
اما استان لرستان یکی دیگر از مناطقی است که چهار سینمای فعال و چندین سینمای غیر فعال دارد و قرار است به زودی سینما سیار به این استان فرستاده شود. حجت الاسلام حمید رضا حنان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در این باره گفت: « تلاش می کنیم در لرستان بین یک تا 2سینمای سیار ایجاد کنیم.» مردم شهرستان زهک در استان سیستان و بلوچستان که تا به حال از داشتن سینما محروم بوده در اواخر سال گذشته برای اولین بار روبه روی پرده نقره ای سینما نشستند. «حسین مسگرانی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان اینکه به زودی 5 سینمای مرزی و سیار در استان راه اندازی خواهد شد، گفت: در اواخر سال گذشته اولین سینما سیار به این شهرستان آمد و در این سینما فیلم های روز سینمای ایران به صورت نیم بهاء و با قیمت 3 هزار تومان با توجه به مرزی بودن و شرایط خاص منطقه عرضه شد که خوشبختانه با استقبال خوب مردم شهرستان روبه رو شده است.»

سینما سیار در اراک
اراک  فقط دارای 2 سینمای «عصر جدید» و «فرهنگ» است. اما این روزها «مسعود عظیمی» سینما سیار را به شهر اراک آورد. وی که کارشناس ارشد ادبیات نمایشی است، افزود: «از آنجا که برخی از اهالی سرشناس هنر سینما، زاده و پرورش یافته استان مرکزی هستند، این ایده به ذهنمان رسید تا دوباره رونقی به  صنعت و هنر سینما در استان بدهیم. در سال های گذشته سالن‌های سینما در ساوه، شازند، خمین، محلات و دلیجان یکی پس از دیگری تعطیل شدند و شهرستان های دیگر این استان هنرمند پرور اصلا سینما نداشتند. اما گاهی مشاهده می شود که با وجود بسته شدن سینماها و نبود آن در اغلب شهرستان ها، تعداد قابل شماری از شهروندان میل فراوانی به دیدن فیلم های روز در سینما دارند. بر این اساس می‌توان با استفاده از سیستم سینمای پرتابل و به کارگیری سالن‌های موجود در شهرستان‌ها مانند سالن آمفی‌تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شازند با ظرفیت 240 صندلی علاوه بر رونق صنعت سینما و بهره‌مندی همه مردم در سراسر شهرستان از این مکان های فرهنگی، به فروش بیشتر فیلم‌ها و در نتیجه رونق سینما نیز کمک کرد.» وی در ادامه می افزاید: «در شهرستان‌های دارای جمعیت حداقل 50 هزار نفری با توجه به استقبال مخاطبان، بین 5 تا 10 روز در ماه طبق برنامه‌ریزی مسئولان استانی سینمای موقت دایر خواهد بود و فیلم‌های روز سینما در آن به نمایش گذاشته خواهد شد. از این طریق همه شهرستان‌ها در روزهای مشخصی از هر ماه دارای سینما هستند و مخاطبان می‌دانند که برای تماشای فیلم چه روزهایی را برنامه‌ریزی کنند.» لازم به یادآوری است این طرح در فاز اول در استان های مرکزی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر و مازندران به اجرا درآمده و در فاز دوم به دیگر شهرهای ایران می رود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code