موضوعات
بوشهر

سد‌های جوان در بوشهر

نویسنده:
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر از آغاز ساخت ۶ سد در استان بوشهر خبرداد...
1396/06/08
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر از آغاز ساخت ۶ سد در استان بوشهر خبرداد.
به گزارش ایسنا، شاپور رجایی گفت: برای افزایش منابع آب استان بوشهر ساخت شش سد بزرگ شامل سد دالکی، باغان، دشت پلنگ، خاییز، و باهوش و تنگ‌ارم آغاز شده است.
وی با بیان این‌که توسعه زیرساخت‌های منابع آب استان بوشهرمورد توجه ویژه قرار دارد اظهارکرد: پس از وقوع خشکسالی‌های پی در پی و کاهش بارش باران و برداشت بی‌رویه از چاه‌های استان بوشهر، دشت‌های این استان در مخاطره قرار گرفت به‌گونه‌ای که بسیاری از دشت‌ها در حالت ممنوعه قرار گرفته است.
رجایی از اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی استان بوشهر خبر داد و گفت: یکی از محوری‌ترین طرح‌های دولت یازدهم و شورای عالی آب کشور طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی است که از اولویت‌های این شرکت بوده و در حال حاضر بصورت جدی پیگیری می‌شود.
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر با بیان این‌که در این طرح در یک بازه زمانی 2 ساله، افت شدید آب زیرزمینی متوقف می‌شود افزود: در طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی استان بوشهر در یک دوره زمانی حداکثر 20 ساله، دشت‌ها احیا می‌شود.
این مسئول تصریح کرد: در دو بخش توقف برداشت مازاد از دشت‌ها و تغذیه مصنوعی طرح‌ها که توسط سازه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری و اصلاح شیوه‌های نوین کشاورزی انجام می‌گیرد، اقداماتی مهمی تدوین و اجرایی شده است.
وی با اشاره به هدررفت روان‌ آبهای ناشی از بارندگی خاطرنشان کرد: با توجه به پدیده تغییراقلیم‌ها درسال‌های اخیرشاهد وقوع سیلاب‌های گسترده وخشکسالی بوده‌ایم، طوری که دربهمن ماه سال گذشته بیش از 2/5 میلیارد مترمکعب سیلاب به دریا روانه شد و این درحالی است که در تابستان دربخش مصرف وبه ویژه کشاورزی دچارمشکلات جدی هستیم.
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهرازاجرای 6 سد مخزنی در استان بوشهر خبر داد و خاطر نشان کرد: یکی از اقدامات برجسته دولت در استان بوشهر احداث زیرساخت‌های بخش آب است که چند سد بزرگ مخزنی مانند دالکی، باغان، دشت پلنگ، خاییز و باهوش و نیز سدهای کوچکتر مثل تنگ ارم اجرا شده است.
رجایی ابراز امیدواری کرد: با همکاری و تلاش مسئولان استان بوشهر برای تسریع در تامین اعتبار و تجهیز منابع مالی این سدها، بتوانیم سیلاب استان‌های همجوار و بوشهر را مدیریت واز این سیلاب‌ها به طور مطمئن و به‌هنگام استفاده کنیم.
وی با بیان این‌که بیش از 83 درصد از منابع آب استان بوشهر در بخش کشاورزی مصرف می‌شود تصریح کرد: یکی از اساسی‌ترین اقدامات باید مدیریت مصرف آب در بخش‌های عمده مثل کشاورزی باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code