موضوعات
بوشهر

ساز قلب بوشهری‌ها کوک نیست

نویسنده:
شیوع بیماری‌های قلبی و عروقی اصلی ترین عامل مرگ و میر مردم استان است. به گزارش ایرنا، متخصص بیماری‌های قلبی و عروقی در استان بوشهر گفت: بیماری قلبی در افراد مبتلا به دیابت شایع است به گونه ای که براساس مطالعات انجام شده 60 تا 75 درصد بیماری‌ها و سکته‌های قلبی در بین افراد دیابتی است...
1394/10/01
شیوع بیماری‌های قلبی و عروقی اصلی ترین عامل مرگ و میر مردم استان است. به گزارش ایرنا، متخصص بیماری‌های قلبی و عروقی در استان بوشهر گفت: بیماری قلبی در افراد مبتلا به دیابت شایع است به گونه ای که براساس مطالعات انجام شده 60 تا 75 درصد بیماری‌ها و سکته‌های قلبی در بین افراد دیابتی است. دکتر فرشته سعادتی افزود: درافراد مبتلا به دیابت ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی بیشتر است و این حالت در دیابت نوع 2 نیز مرسوم تر است.وی یادآورشد: در افراد مبتلا به دیابت حتی اگر قند خون کنترل شود میزان خطر ابتلا به حملات قلبی افزایش می‌یابد ولی این خطر در صورت کنترل نکردن قند خون به مراتب بالاتر می‌رود.

دیابت و بیماری قلبی همخانه اند
وی افزود: افراد دیابتی باید مانند افرادی که سابقه حمله‌های قلبی دارند در بهبود ریسک فاکتورهای بیماری قلبی پرتلاش باشند، چرا که هم استعداد بیشتری در ابتلا به حمله قلبی دارند و هم میزان مرگ و میر در بیماران دیابتی دچار بیماری قلبی بالاتر است.
سعادتی اظهار کرد: شایع ترین علت بروز بیماری قلبی در یک فرد دیابتی، سخت شدن شریان‌های کرونراست که این امر ناشی از تجمع کلسترول در رگ‌هایی که مسئول رساندن غذا و اکسیژن به قلب هستند، است.

درمان بیماری قلبی
وی درخصوص درمان بیماری قلبی درافراد دیابتی گفت: در درمان بیماری قلبی در دیابتی‌ها شیوه زندگی صحیح شامل تغذیه سالم، فعالیت بدنی و کنترل وزن که در کاهش قند خون و پیشگیری و درمان حملات قلبی موثر است مطرح می‌شود.دکتر سعادتی شرکت در برنامه‌های پیاده روی منظم، استفاده از پوشش‌های مخصوص برای پاها، آسپرین درمانی، دارو درمانی و ترک کردن سیگار را از جمله راههای درمان بیماری عروق محیطی معرفی کرد.وی گفت: بهترین راه برای پیشگیری از بیماری قلبی، مراقبت فرد از بیماری دیابت است و تاجایی که امکان دارد قند خون را باید در سطح نرمال نگه داشت.

استرس عامل تشدید بیماری قلبی
کارشناس مسئول روان شناسی واحد سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: استرس عاملی مهم در افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی است.زینب حسینی افزود: بالا رفتن تعداد ضربان قلب، فشارخون و آسیب به سرخرگ‌ها به دلیل استرس طولانی مدت ناشی از هورمون استرس (کورتیزول) است.وی تصریح کرد: با افزایش هورمون‌های استرس از جمله آدرنالین سبب تولید و افزایش کلسترول و افزایش احتمال پاره شدن پلاک آتروسکلروز می‌شود و استرس‌های شدید کوتاه مدت ممکن است با افزایش انعقاد پذیری خون موجب لخته عروقی شود. حسینی نشانه‌های جسمانی استرس را تپش قلب، تنگی نفس، بازی کردن با دست‌ها و پاها، داغ و سرد شدن، خشکی دهان و گلو، تهوع و استفراغ، تکرار ادرار، رنگ پریدگی، لرزش دست، بی اشتهایی، مشکلات گوارشی، اختلال در خواب و بی انرژی بودن معرفی کرد.
وی گفت: افراد دچار استرس فاقد زندگی همراه با شادی و خوشحالی هستند و این امرعاملی خطرناک برای بیماری‌های عروق کرونر از راه ایجاد آتروسکرز و اسپاسم عروق کرونر است. این کارشناس تصریح کرد: کافئین و دخانیات می‌تواند در هر دقیقه 14 بار ضربان قلب را افزایش دهند ولی اگر همراه با استرس مصرف شوند این افزایش به 38 بار در دقیقه می‌رسد. وی یادآور شد: افسردگی و احساس خصومت 2 برابر بیشتر بیمار را در معرض حمله‌های قلبی قرار می‌دهد.

استعمال دخانیات و مرگ زودرس
مدیرگروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: استعمال دخانیات یکی از علل شیوع بیماری‌های قلبی و عروقی است که به دلیل وجود 4 هزار نوع ماده شیمیایی و سمی در ترکیب دود سیگار و بوکشیدن آن موجب بروز خطرهایی برای سلامت افراد می‌شود. میمنت توبه خاک افزود: استفاده از دخانیات، حداقل 25 نوع بیماری خطرناک شامل انواع سرطان‌ها و بیماریهای قلبی و عروقی، ریه، کبد، گوارش و نازایی را در پی دارد. وی تصریح کرد: تا سال 2030 انتظار می‌رود دخانیات، با قربانی کردن 10 میلیون نفر در سال بیش از کل مرگ‌های ناشی ازمالاریا، مادران باردار، کودکان و سل به عنوان تنها عامل مرگ دردنیا باشد. وی یادآور شد: با توجه به این‌که دود حاصل از مصرف قلیان ترکیبی از مواد دخانی و سوختی است خطر جدی برای اطرافیان به خصوص کودکان دارد و یک ساعت در معرض دود قلیان ماندن معادل مصرف شش تا هشت نخ سیگار است.توبه خاک گفت: براساس آخرین بررسی‌ها 12 درصد مردان استان بوشهر سیگار می‌کشند و ساکنان این استان نسبت به سایر مناطق کشور بدترین وضعیت مصرف قلیان را دارند.

آمار سلامت و بیماری بوشهری ها
وی ادامه داد: 19 درصد مردان و17 درصد زنان استان بوشهر فشار خون بالا، 38 درصد مردان و 68 درصد زنان فعالیت بدنی کم،33 درصد مردان و46 درصد زنان اضافه وزن یا چاقی و96 درصدافراد بالای30 سال یک یا چند عامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی دارند. این کارشناس بهداشت محیط افزود: باتوجه به این‌که طی 10 سال گذشته میزان مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی در استان بوشهر روند رو به افزایشی داشته، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برنامه قلب سالم بوشهر را با هدف کاهش شیوع عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی تدوین کرده است.

ورزش ملایم برای مهار فشار خون
کارشناس ارشد تغذیه و رژیم‌های درمانی استان بوشهر نیزگفت:باتوجه به این‌که رژیم غذایی همراه با نمک زیاد فشارخون را تشدید می‌کند به همین دلیل برای تمام بیماران قلبی رژیم غذایی کم چرب و کم نمک همراه با ورزش ملایم سفارش می‌شود.
رامین ناصحی فر درخصوص استفاده از روغن‌های اشباع و غیر اشباع نیز افزود: استفاده چند مرتبه ای از روغن در زمان پخت غذا خطر ابتلا به سرطان را در پی دارد به همین دلیل به جوانان و به خصوص دانشجویان توصیه می‌شود که غذاهای آماده و فست فودها که در چنین روغن‌هایی تهیه می‌شوند تا حد امکان کمتر مصرف کنند.وی یادآورشد: وجود امگا سه در ماهی از شیوع بیماری قلبی و عروقی پیشگیری می‌کند به همین دلیل این بیماران می‌توانند هفته ای یک مرتبه ماهی استفاده کنند. ناصحی اضافه کرد: تأکید بر مصرف ماهی گران قیمت نیست ماهی‌های ارزان قیمت نیز اگر به شیوه درستی پخت شوند همان ارزش بالای غذایی را دارند.وی با تأکید برمصرف لبنیات در برنامه غذایی شهروندان گفت:مصرف مناسب لبنیات به خصوص برای کودکان و نوجوانان بسیار مفید و در سازندگی استخوان نقش مهمی دارد. ناصحی فر گفت: به افراد میانسال مصرف 2 لیوان و بچه‌ها 3 لیوان شیر و ماست در شبانه روز سفارش می‌شود.این کارشناس تغذیه برمصرف روزانه 3 تا 4 تکه انواع گوشت به خصوص گوشت سفید، انواع میوه، روغن‌های مایع و داشتن تحرک بدنی تأکید کرد. وی یادآورشد: مردم باید درخصوص مصرف چربی بالای غذا که می‌تواند رگ‌ها را ببندد حساس باشند همچنین درمصرف تخم مرغ، مغز حیوان وگوشت قرمزکه دارای کلسترول بالاست مراقب باشند. ناصحی ادامه داد: شیر و ماست نیز دارای کلسترول است ولی نسبت به دیگر فراورده‌های دامی از کلسترول کمتری برخوردار است. وی گفت: روغن‌های مایع دارای پیوندهای دوگانه غیر اشباع و سیال هستند ولی روغن‌های جامد به دلیل پیوندهای اشباع و حالت ایستایی باعث بسته شدن مسیر قلب می‌شود.این کارشناس افزود: ورزش نکردن و کم تحرکی به خصوص برای افراد چاق مثل این است که فردی در روز20 نخ سیگار بکشد.ناصحی فربا اشاره به شیوع چاقی درسالمندان بوشهری گفت: چاقی بر بیماری قلبی وعروقی تاثیرندارد بلکه آن را تشدید می‌کند چون در فرد چاق بسیاری از ریزفاکتورهای بیماری‌ها به وجود می‌آید.ناصحی فر افزود: نداشتن حرکت‌های بدنی و رژیم غذایی مناسب امکان بسته شدن رگ‌های کرونر قلبی و بروز خطر سکته قلبی را برای افراد چاق دوچندان می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code