موضوعات
بوشهر

ساخت ضریح خیمه گاه حضرت قاسم(ع) در بوشهر

نویسنده: راضیه بوستانی/ بوشهر- خبرنگار
تجربه موفق استان بوشهر در پروژه ساخت ضریح حضرت ابوالفضل العباس (ع) که در ماه محرم سال 94 در کربلای معلی نصب شد بار دیگر عزم این استان را برای ساخت دو ضریح خیمه گاه دیگر جزم کرد. ضریح خیمه گاه امام حسین (ع) در بوشهر و ضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) در برازجان در حال ساخت است و آنطور که پیداست تا اربعین سال جاری با انتقال به کربلا درجایگاه مقدس خود قرارمی گیرند...
1396/03/20
 تجربه موفق استان بوشهر در پروژه ساخت ضریح حضرت ابوالفضل العباس (ع) که در ماه محرم سال 94 در کربلای معلی نصب شد بار دیگر عزم این استان را برای ساخت دو ضریح خیمه گاه دیگر جزم کرد. ضریح خیمه گاه امام حسین (ع) در بوشهر و ضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) در برازجان در حال ساخت است و آنطور که پیداست تا اربعین سال جاری با انتقال به کربلا درجایگاه مقدس خود قرارمی گیرند.
مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات دشتستان با اشاره به این‌که حدود 90 درصد قلم زنی ضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) با گذشت 17 ماه از آغاز به کار آن به انجام رسیده است، به همشهری می‌گوید: تولیت حسینیه کربلا پس ازبازدید ازضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) و مشاهده میزان پیشرفت آن درخواست تحویل ضریح خیمه گاه را تا 2 ماه دیگر داشتند اما با توجه به این‌که هم باید مسائل مالی رفع شود وهم مواد ساخت ضریح خیمه گاه به موقع در اختیار ستاد قرار گیرد و 50 درصد کارهای ساخت ضریح از طریق گوی و ماسوره و خاتم کاری مانده است پیش بینی شد که ضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) 10 روز مانده به محرم 96 به اتمام برسد.
محمود ثبوت با بیان این‌که پس از اتمام ساخت ضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) ضریح خیمه گاه به مدت یک ماه در شهرهای مختلف استان برای بهره وری و زیارت مردم به گردش درمی آید تصریح می‌کند: پس از این‌که ساخت ضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) به اتمام رسید در دهه اول محرم ضریح خیمه گاه در مکانی مناسب در شهر برازجان تعبیه می‌شود تا مردم برازجان به مدت 10 روز از آن بهره مند شوند پس از آن به مدت 10 روز در دیگر شهرها و روستاهای دشتستان به گردش در می‌آید و 10 روز دیگر نیز برای استفاده مردم هم استانی به دیگر شهرهای استان برده می‌شود تا آنها نیز از زیارت ضریح خیمه گاه برخوردار شوند.

انتقال ضریح به کربلا
وی با اشاره به این‌که حدود 20 روز مانده به اربعین ضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) به کربلا منتقل می‌شود تصریح می‌کند: بعد از حدود یک ماهی که مردم استان از ضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) برخوردار شدند حدود 20 روز مانده به اربعین ضریح خیمه گاه به کربلا منتقل می‌شود تا مردم در ایام اربعین ضریح را در جایگاه مقدس خود زیارت کنند.
ثبوت با بیان این‌که حدود 500 خادم افتخاری در پروژه ساخت ضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) مشارکت دارند خاطرنشان می‌کند: در مجموع حدود 500 خادم افتخاری که 200 خادم را خانم‌ها و 300 خادم را آقایان تشکیل می‌دهند در قالب 3 کمیته امنیت، فرهنگی، جذب و پشتیبانی در گروههای 5 تا 16 نفره با پروژه ساخت ضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) به صورت افتخاری همکاری می‌کنند.

مردم هزینه‌های ساخت ضریح را دادند
مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات دشتستان با اشاره به این‌که تاکنون همواره قشر متوسط جامعه در پروژه ساخت ضریح حضرت قاسم (ع) پیشتاز بوده اند یادآور می‌شود: هزینه‌های ساخت ضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) همه مردمی است و از هیچ نهاد دولتی برخوردار نیست و در این میان همواره کمک‌های مالی قشر متوسط به پایین چشمگیر بوده است و مشارکت و علاقه بیشتری برای ساخت ضریح خیمه گاه از خود نشان داده اند. امید است که با مشارکت همه قشرهای جامعه شاهد رونمایی سریعتر از ضریح خیمه گاه باشیم.
ثبوت با بیان این‌که اکنون 4 ضریح خیمه گاه در استان‌های مختلف کشور در حال ساخت است یادآورمی شود: ضریح خیمه گاه امام حسین (ع) و حضرت قاسم (ع) دراستان بوشهردرحال ساخت است که کارگاه ساخت ضریح خیمه گاه امام حسین‌(ع) دربوشهروکارگاه ساخت ضریح خیمه گاه حضرت قاسم‌(ع) دربرازجان مستقراست. ضریح خیمه گاه حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) نیز به ترتیب در استان‌های کرمانشاه و فارس در حال ساخت است.

اهدف ساخت ضریح
وی یکی از اهداف ساخت ضریح خیمه گاه در دشتستان را دفع بلاهای طبیعی عنوان می‌کند و بیان می‌دارد: ساخت ضریح خیمه گاه در دشتستان علاوه بر این‌که نام این شهرستان را در تاریخ اسلام به ثبت می‌رساند در دفع بسیاری از بلایای طبیعی از سر مردم نیز موثر است چرا که با مشارکت صمیمانه و دوستانه ای که در پروژه ساخت ضریح خیمه گاه از خود نشان داده و می‌دهند دعای خیر ائمه همواره بدرقه راه آنان خواهد بود.

مختصات ضریح
استاد قلم زن پروژه ساخت ضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) نیز با بیان این‌که از دی ماه سال 94 کار آغاز شده و تاکنون 90 درصد پیشرفت داشته است به همشهری می‌گوید: ضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) با عرض و ارتفاع 4/5 و 4 متر و با تاج حدود یک متری با طرح‌های نقوش اسلامی در حال ساخت است.
حسین اسدی با اشاره به این‌که بیشترین پیشرفت کار مربوط به 3 ماه اخیر بوده است می‌افزاید: در هر ماه که تیم ما از اصفهان عازم بوشهر می‌شد حدود 4 روز از اول صبح تا اواخرشب روی پروژه ساخت ضریح خیمه گاه حضرت قاسم (ع) کارمی شود و در صورتی که مواد ساخت ضریح خیمه گاه به موقع در اختیار ما قرار گیرد می‌توانیم کار را تا حدود دو ماه دیگر تحویل دهیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code