موضوعات
بوشهر

دستگاهی برای سم گیری از عقرب و مار

نویسنده:
تیم تحقیقاتی پژوهشکده دانشگاه خلیج فارس بوشهر متشکل از سید مهدی شاهروبندی و امیر وزیری‌زاده موفق به ساخت دستگاه سم گیری خالص از مار و عقرب شد...
1396/07/11
 تیم تحقیقاتی پژوهشکده دانشگاه خلیج فارس بوشهر متشکل از سید مهدی شاهروبندی و امیر وزیری‌زاده موفق به ساخت دستگاه سم گیری خالص از مار و عقرب شد.
رئیس پژوهشکده دانشگاه خلیج فارس بوشهر به ایسنا گفت: اکنون یک نمونه از این دستگاه ساخته شده که در آزمون‌های انجام شده صحت سم گیری آن به اثبات رسیده است.
ایوب نفیسی افزود: ثبت اختراع دستگاه سم گیری از مار و عقرب در دست اجراست که با طی این فرایند زمینه انبوه سازی آن فراهم می‌شود.نفیسی ادامه داد: با توجه به این‌که پژوهشکده خلیج فارس روی فرآوری بیولوژیک دریایی کار می‌کند، سموم حیوانات دریایی و خشکی از نیازهای اصلی آن برای تولید پادزهر محسوب می‌شد که اکنون زمینه تامین این سم بصورت خالص از مار و عقرب فراهم شده است.
وی گفت: پیش از این برای گرفتن سم باید کیسه سم مار و عقرب جدا می‌شد که اکنون در روش جدید بدون انجام این کار موفق به گرفتن سم آنها بصورت خالص می‌شویم.
سید مهدی شاهروبندی عضو تیم دو نفره تحقیقاتی سازنده دستگاه سم گیری از مار و عقرب در پژوهشکده دانشگاه خلیج فارس گفت: این دستگاه درمدت یک ماه و با هزینه 2 میلیون تومان ساخته شده که امید واریم بتوانیم با توسعه آن در مدت زمان کوتاهی نسبت به تجاری سازی این دستگاه با قیمت مناسب اقدام کنیم.
امیر وزیری‌زاده دیگر عضو این تیم تحقیقاتی افزود: با توجه به نیازی که به سم برخی جانداران برای استفاده‌های علمی و پزشکی وجود دارد نیازاست این سم‌ها درمدت زمان کوتاه وبا بالاترین میزان خلوص بدست آید، اقدام به طراحی وساخت این دستگاه‌ها کردیم.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه سم گیری ازبرخی عقرب‌ها از جمله گادیم بسیارخطرناک وسخت است که همین وجود چنین دستگاهی را برای سم گیری خالص از آن ضروری کرده است.
وزیری‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: ساخت دستگاه سم گیری از ماهی فریاله و زنبور عسل از جمله برنامه‌های آینده این تیم تحقیقاتی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code