موضوعات
بوشهر

حفاظت از پرندگان در برابر صیادان

نویسنده:
با شیوه‌های غیرمجاز صید پرندگان شکاری در بوشهر مقابله می‌شود...
1396/07/19
با شیوه‌های غیرمجاز صید پرندگان شکاری در بوشهر مقابله می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهربه مهر گفت: ماموران اجرایی این اداره کل در روزهای اخیر شماری از کوخه‌هایی را که افراد سودجو برای صید پرندگان شکاری مهاجر در نقاط مختلف این استان ساخته بودند، تخریب کردند.
حسین دلشب افزود: همه ساله از ابتدای شهریورماه، مهاجرت پرندگان شکاری به ایران آغاز می‌شود و استان‌های جنوبی کشور از جمله بوشهر نیز مقصد اصلی این پرندگان هستند.
وی اضافه کرد: حداقل 25 گونه پرنده شکاری مهاجر به این استان بوشهر می‌آیند که برخی از آنها در زیستگاه‌های استان زادآوری می‌کنند.
دلشب ادامه داد: پرندگان شکاری در چرخه حیات جانوری، یکی از اجزای اصلی محسوب می‌شوند و با توجه به آنکه در رأس یکی از هرم‌های غذایی چرخه طبیعت قرار گرفتند حضور آنها درکنترل حشرات مضر و جوندگان بسیار مؤثر است.

اختلال در اکوسیستم‌های طبیعی
وی گفت: با این شرایط حذف این پرندگان ازگردونه حیات، تهدیدی جدی است وباعث اختلال دراکوسیستم‌های طبیعی وابسته به آنها خواهد شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: همزمان با مهاجرت پرندگان شکاری به ایران، افرادی سودجو اقدام به زنده گیری، نگهداری و تجارت غیرمجاز این پرندگان می‌کنند.
وی گفت: به همین دلیل یکی ازعمده ترین فعالیت‌های محیط بانان و کارشناسان محیط طبیعی دراین فصل، گشت، کنترل وپایش‌های عمده زیست محیطی برای مقابله با فعالیت غیرقانونی کوخه نشینی است.
این مسئول یادآورشد: این روش‌های خطرناک زنده گیری می‌تواند منجر به قطع انگشت پرندگان شکاری، یا عفونت حاد به علت دوختن چشم آنها شود وحتی رهاسازی و بازگشت این پرندگان به طبیعت را با مخاطراتی روبرو کند.
دلشب افزود: ایران به دلیل تنوع اقلیمی و زیستگاهی یکی از مناطق بسیار مناسب برای مهاجرت این پرندگان است که به نظر می‌رسد بیشتر از سمت کشورهای همسایه شمالی و توندرای سیبری به این سمت مهاجرت دارند.
وی یادآور شد: همین موضوع باعث شده که ایران در مرکز توجه پژوهشگران و محققان این حوزه و سوء استفاده کنندگان برای مقاصد قوش بازی و دست آموز کردن غیر مجاز پرندگان شکاری باشد.

گونه‌های در معرض خطر
دلشب گفت: پرندگان شکاری روز فعال از راسته شاهین سانان که بیشتر هدف افراد سودجو هستند شامل دلیجه معمولی، دلیجه کوچک، ترم تای، لیل، بالابان، بحری و شاهین است که از میان این گونه‌ها بالابان، بحری و شاهین از جمله گونه‌های در معرض خطر انقراض کنوانسیون سایتیس هستند.
وی افزود: با خروج سالانه تعدادی از این پرندگان مهاجر از گردونه حیات، آنها با جمعیتی کمتر به زیستگاه‌های اصلی خود باز می‌گردند.
دلشب یادآور شد: با توجه به مرز ساحلی گسترده استان بوشهر(حدود 900 کیلومتر) و مبادی خروجی و اسکله‌های متعدد، همواره بوشهر یکی از گزینه‌های مسیر قاچاق این پرندگان بوده است و در سال جاری نیز با مکاتبات و رایزنی‌های صورت گرفته با نهادهای مرتبط تلاش شده است این اقدامات سودجویانه به حداقل برسد.

همکاری نهادها برای حفظ جانوران
وی ادامه داد: نیروی انتظامی، گمرکات، مرزبانی و واحدهای گشت دریایی سپاه پاسداران بوشهرتعامل و همکاری مناسبی با اداره کل حفاظت محیط زیست دارند و با حساسیت نیروهای این ارگان‌ها در بازدید ازگلوگاه ها، اسکله‌ها و دیگر مناطق احتمالی تردد قاچاقچیان، ریسک اقدام به تخلف بالاتر رفته است.
دلشب گفت: با افزایش میزان جرایم ضرر و زیان به حیات وحش از 2 سال گذشته، جریمه زنده‌گیری و صید یک بهله دلیجه به 20 میلیون تومان و جریمه زنده‌گیری و صید هر بهله شاهین، بحری و بالابان به 60 میلیون تومان افزایش یافت.
وی ادامه داد: متخلفان علاوه برپرداخت جرایم، محکوم‌ به جرایم کیفری و پیگرد قانونی نیز می‌شوند.

کوخه چیست؟
کوخه نشینی نوعی روش برای صید پرندگان شکاری است. کوخه که در اصطلاح محلی در استان بوشهر به آن کوخت گفته می‌شود، گودالی است به عمق بیش از یک متر که در زمین حفر و سقف آن به صورت قوسی شکل با سوراخ‌هایی برای دیدن جلو و اطراف پوشانده می‌شود.
درجلوی کوخه سه رشته تورپهن می‌شود و شخص کوخه نشین با قرار گرفتن دراین گودال و طعمه قراردادن پرندگانی نظیر کبوتر و قمری اقدام به جلب پرندگان شکاری نظیر بالابان و بحری کرده و درنهایت پرنده گرفتار در تور را صید می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code