موضوعات
بوشهر

بردخون؛ زندگی با عوارض کود

نویسنده:
استفاده از کودهای مرغی در مزارع کشاورزی بردخون باعث هجوم پشه و مگس شده است...
1396/06/11
استفاده از کودهای مرغی در مزارع کشاورزی بردخون  باعث هجوم پشه و مگس شده است.
رئیس شورای اسلامی بخش بردخون به مهرگفت: تاکنون پیگیری‌ها و مکاتبات زیادی در زمینه کود مرغی و عوارض ناشی از آن داشته‌ایم و موضوع را با مسئولان بهداشتی نیز مطرح کرده‌ایم که امیدواریم شورای سلامت تصمیم قاطعی در این زمینه اتخاذ کند تا بعد از این شاهد بوی نامطبوع و هجوم مگس‌ها به خانه و زندگی مردم نباشیم.
حسین درویشی صفت خواستار جایگزینی کودهای بسته‌بندی و حفاظ‌دار به جای کودهای فله‌ای شد و افزود: برای ساماندهی کود مرغی و عدم عوارض آن، همکاری و هماهنگی کشاورزان و متولیان امر ضرورت دارد و بدون مشارکت دست‌اندرکاران نمی‌توان کار نتیجه داری انجام داد.

برخورد قانونی با متخلفان
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر هم با بیان این‌که یکی از محیط‌های مساعد تولید مثل مگس کودهای مرغی غیر بهداشتی استفاده شده در مزارع کشاورزی است گفت: استفاده غیر اصولی و غیر بهداشتی از کودهای مرغی در مزارع کشاورزی که معمولا به شکل مخلوط با آب و روباز استفاده می‌شود محیط غنی با رطوبت مناسب برای تولید مثل مگس فراهم می‌کند.
عادل مقدس افزود: استفاده از کودهای مرغی بسته بندی و ضدعفونی شده عاری از هرگونه تخم انگل و حشرات و همچنین نحوه صحیح استفاده از این نوع کودها در مزارع کشاورزی مورد تائید و تأکید شبکه بهداشت و درمان است.
دبیر شورای سلامت شهرستان دیر با تأکید بر این‌که کشاورزان در استفاده از کودهای مرغی روش‌های بهداشتی و توصیه شده توسط کارشناسان جهاد کشاورزی را مورد استفاده قرار دهند، گفت: استفاده غیر اصولی و غیر بهداشتی از کودهای مرغی که سلامت جامعه را تهدید کند قابل پیگرد قانونی است و کشاورزان که خود نیز شهروندان این منطقه‌اند سلامت همشهریان خود را به خطر نیندازند.
مقدس به شرایط نگهداری کود مرغی اشاره و اظهار کرد: نگهداری توده کود مرغی در فضای باز و در معرض باد و باران ضمن ایجاد مشکلات بهداشتی موجب هدر رفتن ازت آن به شکل گاز آمونیاک و ایجاد بوی نامطبوع و در نتیجه باعث کاهش ارزش مواد موثره آن می‌شود که کشاورزان باید به این مسئله توجه داشته باشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code