موضوعات
بوشهر

بخش خصوصی عهده‌دارمرمت عمارت نجفی

نویسنده:
مرمت عمارت تاریخی نجفی بوشهر به بخش خصوصی واگذار شد...
1396/07/11
مرمت عمارت تاریخی نجفی بوشهر به بخش خصوصی واگذار شد.
نماینده صندوق احیا و بهره برداری اماکن فرهنگی تاریخی کشور در استان بوشهر گفت: برای حفظ بافت تاریخی شهر بوشهر و ایجاد رونق اقتصادی درعمارت نجفی، مرمت و حق بهره برداری از آن به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شد.
به گزارش ایسنا، مهدی بسارده در آیین واگذاری مرمت این بنا به بخش خصوصی افزود: عمارت تاریخی نجفی 690 متر مربع مساحت دارد و با توجه به موقعیت قرار گیری کاربری خدماتی پذیرایی برای آن در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: این عمارت به عنوان نخستین بنای تاریخی استان بوشهر که پس از طی پروسه‌ای طولانی مدت، برای احیا و مرمت به بخش خصوصی واگذار می‌شود.
نماینده صندوق احیا و بهره برداری اماکن فرهنگی تاریخی کشور در استان بوشهر ادامه داد: هزینه‌ای که سرمایه گذار بخش خصوصی برای مرمت این بنا پیش بینی کرده 10 میلیارد ریال است.
بسارده گفت: با توجه به شمار بالای بناهای تاریخی موجود در کشور برای ساماندهی مطلوب و جذب هزینه نیاز به مشارکت بخش خصوصی است.
وی اضافه کرد: در این ارتباط پس از طی تشریفات قانونی، گرفتن مجوزهای لازم از هیات دولت و کمیته نفایس ملی سازمان میراث فرهنگی نسبت به واگذاری مرمت و بهره برداری برخی از بناهای تاریخی استان بوشهر که در مالکیت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند، اقدام می‌کنیم.
نماینده صندوق احیا و بهره برداری اماکن فرهنگی تاریخی کشور در استان بوشهر یادآورشد: در گذشته برخی بناهای بافت تاریخی شهر بوشهر در اختیار تعدادی از دستگاه‌های اجرایی قرار گرفت که جز یک یا 2 مورد مابقی نتیجه مطلوب در پی نداشت.
بسارده ادامه داد: کارشناسان و ناظران ستادی و استانی سازمان بر نحوه اصولی و حفظ اصالت بنا نظارت دقیق دارند.
وی درباره سایربناهای درنوبت واگذاری به بخش خصوصی گفت: مجوزهای لازم برای واگذاری سایر اماکن و بناهای تاریخی استان از هیات دولت گرفته شده وبزودی دیگر بناها به مزایده گذاشته می‌شود. بسارده، از جمله این بناها را عمارت ملک، قلعه نصوری، قلعه زائرخضرخان، کاروانسرای مشیر برازجان، عمارت رشیدی، عمارت رفیعی بر شمرد که در نوبت واگذاری هستند.
بسارده یادآور شد: اکنون بیش از 270 بنای تاریخی ثبت ملی شده در استان بوشهر وجود دارد که بخشی از آنها برای بازسازی به بخش خصوصی واگذار می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code