موضوعات
بوشهر

بافت فرسوده خارگ نیازمند بهسازی

نویسنده:
جزیره خارگ نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور دارد ولی مردم این جزیره همچنان درمحرومیت هستند و بسیاری از مشکلات این جزیره از جمله مشکلات تامین مسکن مناسب، همچنان باقی است.
1394/08/30
شهردار خارگ در گفت وگو با مهر اظهار کرد: امروز در اکثر شهرها شاهد پهنه وسیعی از بافت فرسوده هستیم که شهر خارگ نیز از این قاعده مستثنی نیست.
احمد بارگاهی با بیان این‌که بافت فرسوده دارای 3 فاکتور ریزدانگی، فرسودگی و نفوذناپذیری است، گفت: وجود قطعات تفکیکی بسیار کوچک، عمر بالای ساختمان‌های موجود و همچنین گذرهای تنگ و کم عرض منطقه که خدمات رسانی را دچار مشکل کرده حاکی از بافتی فرسوده است.
وی افزود: بافت فرسوده خارگ تاکنون مصوب نشده که انتظار می‌رود در راستای برنامه‌ریزی صورت‌گرفته توسط مدیریت شهری خارگ و همچنین پدافند غیرعامل وبا اعمال شرایط تشویقی مطلوب هرچه سریع‌تر بافت کنونی را به بافتی نو و استاندارد تبدیل کنیم.

سند شش دانگ خارگ به نام نفت است
مدیرثبت اسناد و املاک شهرستان بوشهر نیز در ارتباط با مشکلات دریافت تسهیلات و بازسازی واحدهای مسکونی در این جزیره اظهار کرد: سند شش دانگ جزیره خارگ به نام نفت است.
محمد زارعی اضافه کرد: بومی‌های این منطقه به دلیل نداشتن سند مالکیت نمی‌توانند از تسهیلات بانکی تعمیر و ساخت مسکن بهره‌مند شوند.
جزیره مرجانی خارگ حدود ۳۵ کیلومتر از ساحل گناوه فاصله دارد و از نظر تقسیمات کشوری از توابع شهرستان بوشهر است و حدود 8 کیلومتر طول و 4 کیلومتر عرض دارد. ارتفاع جزیره از سطح دریا حدود ۳ متر و آب و هوای آن مرطوب و بیشتر با بادهای شرجی همراه است. به علت نزدیکی به مناطق نفت‌خیز، موقعیت خوب دریایی و عمق مناسب برای پهلوگیری نفتکش‌های عظیم، جزیره خارگ مناسب‌ترین مکان برای صدور و بارگیری نفت تشخیص داده شد و پس از عقد قرار داد با کنسرسیوم نفت، پروژه ساخت اسکله‌های بارگیری و مخازن ذخیره نفت در آن آغاز شد.
این جزیره اکنون بزرگترین پایانه صادراتی نفت در کشور است و حدود ۹۵ درصد از نفت کشور از خارگ صادر می‌شود و این موضوع بیانگر نقش بسیارمهم جزیره در اقتصاد کشور است. نحوه ساخت و ساز در این جزیره به دو بخش سنتی و مهندسی شده تقسیم می‌شود و مردم بومی تنها در گوشه شمال شرقی جزیره که همان بخش سنتی است امکان سکونت دارند و مابقی جزیره در تسلط شرکت‌های نفتی و وزارت دفاع است.
در محله بومی‌نشین این جزیره تراکم جمعیت بالا و کوچه‌هایی باریک، پیچ در پیچ و خانه‌های فشرده عمدتا یک طبقه و با حیاط‌های کوچکی وجود دارد و تا کنون برای حل فرسوده بودن این منازل تصمیمی اتخاذ نشده است.
این مناطق نیازمند بازسازی است و برای انجام تعمیرات و نوسازی و بازسازی نیز باید تسهیلاتی در اختیارمردم قرار بگیرد که ‌اکنون مردم جزیره از دریافت این تسهیلات محروم هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code