موضوعات
بوشهر

بار دیگر حرا در بوشهر

نویسنده:
جنگل‌های حرا در بوشهر گسترش می‌یابند...
1396/07/15
جنگل‌های حرا در بوشهر گسترش می‌یابند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با بیان این‌که ۳۳۰ هکتار از جنگل‌های حرای استان بوشهر در خلیج نایبند عسلویه قرار دارد گفت: با توجه به اعتبارات ملی ابلاغ شده امسال در ۴۳ هکتار از سواحل استان بوشهر گیاه حرا کشت می‌شود.
به گزارش تسنیم، سهیل مهاجری درنشست بررسی توسعه نهال حرا در اراضی ساحلی استان بوشهربا بیان این‌که عمده‌ترین محدوده جنگل‌های حرای استان بوشهردرمساحتی افزون بر636هکتاردرشهرستان‌های عسلویه ودیرواقع شده‌‌اند اظهارکرد: جنگل‌های حرا درشهرستان‌های عسلویه و دیربه صورت طبیعی رشد می‌کنند به گونه‌ای که مساحتی افزون بر636هکتارازاراضی این شهرستان‌ها را تحت پوشش خود در آورده‌اند.

بوشهر؛ رتبه سوم کشت حرا
وی جایگاه استان بوشهردرجنگل‌های حرا درکشور را سوم دانست و خاطرنشان کرد: وجود این وسعت ازجنگل‌های حرا که به صورت طبیعی رشد کرده‌‌اند استان بوشهر را در جایگاه سوم کشوری بعد ازاستان‌های بندرعباس وخوزستان قرار داده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر بیان کرد: نایبند در عسلویه، ملگنزه و بردستان در دیر از مناطقی هستندکه عمده‌ترین جنگل‌های حرای طبیعی استان را به خود اختصاص داده‌اند.

انرژی، حرا را تهدید می‌کند
مهاجری تصریح کرد: صنایع نفت وگاز شهرستان عسلویه تهدیدی برای جنگل‌های حرای خلیج نایبند که مساحتی حدود 330 هکتار را شامل می‌شوند به شمار می‌آید.
وی با بیان این‌که اداره جنگل‌داری وجنگل‌کاری اعتبارات ملی برای توسعه جنگل‌های حرا ابلاغ کرده است خاطرنشان کرد: علاوه برکاشت مصنوعی حرا در 43 هکتار از اراضی استان، 43 هکتار بذرکاری نیز با توجه به اعتبارات ملی ابلاغ شده پیش بینی شده و این در حالی است که تولید حدود 58 هزار نهال نیز توسط اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری استان بوشهر در دست اقدام است.
مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر بیان کرد: اجرای این طرح در شهرستان عسلویه و دیر که جایگاه طبیعی جنگل‌های حرا است به سبب شرایط اکوسیستمی بیشترین موفقیت را حاصل کرده است.
مهاجری گفت: کاشت مصنوعی جنگل‌های حرا در شهرهای بوشهر و دیلم که بخش زیادی از جنگل‌های حرای آنها به سبب اقدامات شهرداری مبنی بر ایجاد بند خاکی از بین رفته بود موفقیت آمیز بوده است.
وی با بیان این‌که هنوز از مقدار واقعی آسیب به این جنگل‌ها مساحتی در دست نیست و آسیب‌های وارده فقط روی عکس‌های گوگل و همچنین پایش‌های عینی مشاهده شده است گفت: شرکت‌های نفتی و گازی مستقر در عسلویه امکانات زیادی برای ترمیم و جبران آسیب‌های وارد شده بر جنگل‌های حرا دارند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر تأکید کرد: شرکت‌های نفت و گاز لازم است با هدف توسعه و ترمیم جنگل‌های حرا در منطقه نایبند عسلویه با اداره کل منابع طبیعی و اداره کل حفاظت محیط زیست این استان که متولی این جنگل‌ها هستند همکاری کنند.

اهمیت زیستی جنگل حرا
مهاجری با اشاره به این‌که جنگل‌های مانگرو از چهره‌های جالب گیاهی سرزمین ایران محسوب می‌شوند که نوارساحلی خلیج فارس و دریای عمان را برای رشد خود برگزیده‌‌اند بیان کرد: اکوسیستم مانگرو از آنجا که زیستگاهی یگانه و منسجم را برای گونه‌های بی‌شماری از بی‌مهرگان تا مهره داران خشکی زی و آبزی فراهم کرده ازاجتماعات جانوری بی‌نظیری برخوردار است. وی با اشاره به اهمیت جنگل‌های حرا از نظر زیست محیطی، گردشگری و اشتغال تصریح می‌کند: جنگل‌های حرا گونه‌های منحصر به فردی هستند و جایی می‌رویند که هیچ گونه گیاه و درخت دیگری رشد نمی‌کنند و از آنجا که نقش مهمی در محیط زیست خود ایفا و همچنین گردشگری و اشتغال را برای افراد جامعه فراهم می‌کنند لازم است تمامی افراد فعال در انجمن‌های زیست محیطی و منابع طبیعی (سمن ها)، شرکت‌های وابسته به نفت و شهرداری‌ها نسبت به همکاری با منابع طبیعی در راستای حفظ این گونه که گونه ذخیره گاه بیوسفری جنوب ایران محسوب می‌شود توجه جدی داشته باشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code