موضوعات
بوشهر

آپارات‌های خاموش، روشن می‌شوند؟

نویسنده: رها معیری /خبرنگار استان‌ها
«بیش از هزار شهر ایران سینما ندارد» آماری که توسط سازمان‌های فرهنگی و سینمایی اعلام شده است. کمتر کسی دغدغه کمبود سینماها را در شهرهای ایران دارد...
1396/05/28
«بیش از هزار شهر ایران سینما ندارد» آماری که توسط سازمان‌های فرهنگی و سینمایی اعلام شده است. کمتر کسی دغدغه کمبود سینماها را در شهرهای ایران دارد. این در حالی است که با گسترش فضای مجازی و رسانه‌های تصویری، سالن‌های سینمایی در استان‌های ایران آهسته آهسته یا جای خود را به پاساژها و ساختمان‌های تجاری داد‌ند یا قفل کسادی بر در آنها زده شد و حالا هزار شهر ایران لقب شهر بدون سینما را یدک می‌کشد. شاید از روزگاری که این مکان‌ها در شهرهای ایران جزو مکان فرهنگی و تفریحگاه‌های تاثیرگذار برای مردم بود، زمانی زیادی سپری نشده باشد. هنوز بسیاری از مردم به یاد دارند که وقتی ایران 35 میلیون جمعیت داشت، 450 سالن سینما، پاتوق اهالی هنر و مردم کوچه و بازار بود. اما امروزه برای جمعیت بالای 80 میلیون نفری کشور، حدود 400 سالن سینما وجود دارد.

ایرانی‌‌ها 6 سال یک‌ بار هم سینما نمی‌‌روند
براساس آمارهایی که امیرحسین علم‌الهدی کارشناس سینما استخراج کرده است، در سال 1368 که جمعیتی كه به سینما رفته ایران به 80 میلیون بلیت (میانگین بهای بلیت در آن سال حدود 200 تا 250 ریال بود) در سال رسید اما دو سال بعد (  1370) شاهد کاهش 15 میلیون‌نفری بود. سالیانی که کم ‌کم مخاطبان سینما به وسیله ویدئوهای قاچاق و فیلم‌های زیرزمینی سینمای دیگری را تجربه کردند و با رسمیت ویدئو و بعد هم باز شدن پای ماهواره و اینترنت به خانه‌ها طی 5 سال دهه اول 70؛ جمعیت سینمارو نسبت به سال‌های اوج به 45 میلیون نفر رسید و کاهش 35 میلیون‌نفری را تجربه کرد، آن هم در شرایطی که میانگین بهای بلیت در سال 1375 تنها 1000 ریال بود و بازهم در آغاز سال اول دهه 80 نیز فاصله خود را به منفی 60 میلیون نفر رساند. یعنی 21 میلیون بلیت در سال 80 به فروش رفت.

تعطیلی سینماهای کشور
این امر یکی از عوامل تعطیلی سینماها در اکثر شهرهای ایران بوده است، یعنی سالن‌های خالی در زمان‌های اکران و صرف هزینه‌های مالکان سینما برای صندلی‌های خالی. این اتفاق تا جایی پیش رفته که مدیران سینماهای خصوصی در شهرها بعد از خرابی سینما به جای تعمیر آنها، عطای آن را به لقایشان بخشیده و سالن‌های سینمایی خود را تعطیل کرده اند. تا همین دو سال پیش خبر تعطیلی سینماهای قدیمی موجی به راه انداخت، خبرسازترین‌شان وقتی بود که مدیر سینما قدس تهران به طعنه گفت با درآمد شبی 70 هزارتومان در دو هزار متر زیربنا اگر به جای سینما، هر بنای دیگری ساخته می‌شد، عایدی بیشتری خواهد داشت. این اتفاق به شهرهای کشور و مخصوصا مناطق محروم سرایت کرد.
«کامران بصیری» مدیر سینما «مهتاب» قزوین نیز به همشهری گفته بود: « سینمای مهتاب در بهترین محله قزوین واقع شده است ولی مردم علاقه‌ای به فیلم دیدن در سینما ندارند. یک مغازه 13متری در این خیابان ماهیانه 2 میلیون و 500 هزار تومان اجاره داده می‌شود اما سینمای 400 مترمربعی به اندازه یک مغازه هم بازدهی مالی ندارد.» استان لرستان با جمعیتی حدود یك میلیون و هفتصد هزار نفر که روزگاری 9 سینما داشته، تنها امروز 4 سینمای فعال و نیمه فعال دارد و مسئولان این شهر دلیل این اتفاق را بیکاری جوانان و کسادی گیشه‌های سینما می‌دانند. «غلامرضا منوچهری» مسئول امور سینمایی اداره کل ارشاد لرستان می‌گوید: «روزگاری  سینما مانند بسیاری از عرصه‌های فرهنگی دیگر در این شهر رونق داشت و بسیاری از جوانان از این مکان‌های فرهنگی استقبال می‌کردند. ما کمک‌های زیادی برای روشن نگه‌ داشتن چراغ سینما انجام دادیم، اما نتیجه‌ای در بر نداشت . دولت در این‌ باره باید تصمیم بگیرد، فیلم‌‌ها باید متنوع باشند و هزینه ساخت فیلم‌ها بالا است و نمایش خانگی نیز جایگزین این صنعت شده است. تنها ورود بخش خصوصی در این زمینه کارساز است، البته فیلم‌سازهای ما نیز باید فیلم خوب بسازند و دولت نیز برای آن‌ها برنامه‌ریزی کند که متاسفانه کیفیت و موضوع فیلم‌های موجود سینمایی در حد مطلوب و همه ‌پسند نیست.»

اتفاقاتی که قرار است برای سینما رخ بدهد
چند سالی است که موسسه «سینما شهر» که در تجهیز سینماهای کشور اقدامات قابل توجهی انجام داده، این روزها سعی دارد ساختار سخت افزاری هنر هفتم را در کشور بهبود ببخشد. در این باره «مجید مسچی» مدیرعامل موسسه سینماشهر می‌گوید: «اولین اولویت ما ساخت سینماهای جدید در کشور است. سینماهای قدیمی بازسازی شدند و امروز نیاز به اضافه شدن سالن‌های سینما داریم، زیرا سینماهای کوچک با تعداد سالن‌های کم دیگر پاسخگو نیست. در این راستا تا به امروز 17 سالن بازسازی شده، 18 سالن در دست اجرا و 9 سالن که بازسازی آن هنوز شروع نشده است. سینما ایران، چارباغ اصفهان، سینما قدرس تهران، سینما مرکزی تهران، پردیس ملت تهران سینماهایی هستند که بازسازی آنها درحال افتتاح است. سینما فجر اسلام شهر و سینما قدس تبریز که تبدیل به دو سالن می‌شود و همچنین قم، بیجار و زرند که تا آخر سال تجهیز آنها به اتمام می‌رسد. پروژه سینما ساحل اصفهان، سینما آستارا تهران، سینما قدس اصفهان، سینما بهمن اصفهان نیز مطالعات آن انجام شده و به زودی شروع می‌شود.» «مسچی» با بیان اینکه ساخت سینماهای جدید اولویت اول ماست می‌افزاید: «از ابتدای سال 96، هجده سینما به سینماهای کشور اضافه شده که از جمله آنها می‌توان به سینما عمیق در بجنورد، مجموعه مگامال، در هشتگرد سینما 9 دی وارگ تجریش اشاره کرد. همچنین  136 سالن در دست ساخت است. سینما شهر آفتاب شیراز، ۷ سالن سینما و یک سالن تئاتر دارد، تا اوایل پاییز اطلس مشهد که 10 سالن سینما دارد و در منطقه محروم مشهد است و سینمای تک سالنه در قشم آماده افتتاح است، در باغ کتاب تهران  8 سالن سینما ساخته شده و تا پایان تابستان به بهره‌برداری می‌رسد، مگاپارس در تهران   8 سالن دارد و تا اواخر سال 96 افتتاح می‌شود، در دامغان سینما خلیج فارس 2 سالن سینما دارد و آماده نصب تجهیزات است وآرمیتا در مشهد  ۵ سالن دارد، پرشین مال در تهران 7 سالن، سپنتا کرج 6 سالن، معین مال 4 سالن و اطلس مال 4 سالن، سیتی سنتر قم 4 سالن، ارین کرج 6 سالنوطلای سفید بجنورد و رزمال در تهران هریک 8 سالن دارند.»

شیراز دومین شهر سینمایی کشور می‌شود
مدیرعامل موسسه سینماشهر خاطر نشان می‌کند: «ساخت سینما در شهرهایی که سینما ندارند از دیگر کارهای ما است که این سینما در ۳ تیپ اصلی طراحی شده است. سینمایی که دو سالن دارد (۱۰۰ نفره و ۵۰ نفره) ،دیگری که در کنار سینما فضای تفریحی هم دارد و سومی سالن ۱۰۰ نفره است. اولین استانی که به شکل فعال وارد شده استان فارس است و قرار است فارس را به عنوان استان پایلوت انتخاب کنیم. عمده‌ترین مشکل زمین است که برای آن به نتیجه رسیدیم. با سینماهای جدیدی که ساخته شده است انگیزه برای سرمایه‌گذاری بیشتری بوجود آمده است. 290 سینمای فعال در کشور داریم که نسبت به سال گذشته ۱۷ عدد اضافه شده است. تا پایان سال 96 از مرز 500 سالن می‌گذریم.»  وی در ادامه به آمار تعداد سینماهای در استان‌های کشور اشاره می‌کند و می‌افزاید: «اولین شهر سینمایی تهران با ۱۵۱ سالن و بعد از آن مشهد و اصفهان هر کدام 18 سالن و شیراز 17 سالن دارد، البته در ماه آینده 7 سالن به آن اضافه می‌شود و می‌توان گفت شیراز دومین شهر سینمایی کشور می‌شود. باید با توجه به ظرفیت‌ها برای سینماها سرمایه‌گذاری کرد. 1142 شهر در کشور داریم، اما از نظر جمعیت بررسی کنیم شهرهایی که 50 هزار جمعیت به بالا داشته باشند، 160 شهر هستند؛ بنابراین در حدود 100 شهر است که زیر 50 هزار نفر جمعیت دارند. به نظر می‌رسد الگوهایی‌که برای شهرهای بزرگ داریم در شهرهای کوچک پاسخگو نیست. مثل سینمای سیار که برای شهرهای کوچک به عنوان مُسکن محسوب می‌شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code