موضوعات
بوشهر

«فانوس بندر» خاموش ماند

نویسنده: رها معیری /خبرنگار استان‌ها
‌محمود جهان خواننده نامدار جنوب که می توان او را احیا کننده موسیقی بندری کشور دانست 8 مرداد در حالی که برای اجرای کنسرت در بندر ماهشهر به سر می برد، بر اثر ایست قلبی در گذشت و کنسرتی که قرار بود (دهم مرداد) به مناسبت ولادت امام رضا ( ع ) اجرا کند خاموش ماند...
1396/05/16
‌محمود جهان خواننده نامدار جنوب که می توان او را احیا کننده موسیقی بندری کشور دانست 8 مرداد در حالی که برای اجرای کنسرت در بندر ماهشهر به سر می برد، بر اثر ایست قلبی در گذشت و کنسرتی که قرار بود (دهم مرداد) به مناسبت ولادت امام رضا ( ع ) اجرا کند خاموش ماند.
 او در سال 1330 در آبادان به دنیا آمد و به دلیل خواندن آهنگ‌های جنوبی و بوشهری از اواسط دهه 70 به شهرت رسید و می توان او را از احیا کنندگان موسیقی جنوبی دانست.
موسیقی که تنها در بوشهر در جریان بود و کمتر کسی از نواها و اصالت این موسیقی در کشور خبر داشت. در اواسط دهه 70، محمود جهان با تجارب گذشتگان و بازسازی نغمه های اصیل و تنظیم برای موسیقی پاپ  توانست، موسیقی جنوب را به روی صحنه ها و کنسرت ها در سراسر کشور ببرد. در دهه 70 موسیقی جنوبی در کشور رو به افول و انزوا می رفت تا اینكه این خواننده با انگیزه و پرانرژی توانست نوای بندری را زنده کند.

هیچوقت نتوانستم شروه خوانی کنم
جهان، کارمند بازنشسته شرکت نفت بود  و از کودکی موسیقی و هنر در خونش جریان داشت. هر چند که خانواده او اکثرا اهل هنربودند، اما محمود جهان توانست، سبکی نو را در موسیقی بوشهر پایه گذاری کند. در گفت و گویی خودش می گوید: «صدایم شاد است و این از محاسن سبک انتخابی ام است. اما شاید از معایب این ویژگی نا توانایی‌ام برای نوحه خوانی است چرا که حتی در بوشهر که به پیشنهاد دوستان می خواستم نوحه خوانی کنم، با وجود همه تمرین ها باز نتوانستم به خوبی این کار را انجام دهم. پدر و عمو و برادر و حتی پسرم در هیات ها و از این سو خواهر و دختر عموهایم هم در مجالس زنانه در مناسبت های مختلف مداحی می کنند. پدرم که اهل تنگستان بوشهر بود شروه خوانی می کرد و از جمله چهره های شناخته شده این شهر بود.»
محمود جهان با شروع جنگ   29 سال داشت . در خوزستان باقی می ماند اما پدر و مادرش به بوشهر باز می گردند.  وی در سال 1352 ازدواج می کند. اصالت والدینش گویی موجب شده تا معمایی برای اصلیت وی در اذهان مردم به وجود آید و این‌جور که می گوید، مردم گاهی می گویند محمود جهان اهل سیستان یا بلوچ است یا بندرعباسی، بوشهری و... وی ضمن اشاره به الگوهای خود در هنر موسیقی در مصاحبه ای عنوان کرده بود: « امیر گل نوازان، شاپور میلانی، احمد خزایی، رضا عظیمی، مجید فرهنگ، یاسین، و یدالله رضا زاده از جمله دوستان و الگوهایی بودند که در آن زمان از من بسیار مطرح تر بودند می خواهم نام و یادشان را پاس بدارم.»
جهان ادامه می‌دهد: «در سال ۱۳۵۵ بود که توسط آقای بهمن خوش خلق به همراه یداله رضا زاده به تهران رفتیم و برای اولین بار با هدف تهیه آلبوم و با هزینه ایشان در استدیو چهار اثر ارکستری ضبط کردم. در این راستا باید از خدای منان و سپس از بهمن خوش خلق و فرخ یزدان فر که در بوشهر مرا کشف کرد کمال تشکر و قدردانی را به جای آورم.» وی در ابتدای انقلاب با اجرای ترانه «یا الله، یا خدا» در برابر بنیانگذار انقلاب اسلامی، بزرگی و همدلی و اتحاد مردان تنگستانی را به نمایش گذاشت. از سال ۱۳۶۶ تا امروز ۳۲ کاست از جهان در بازار ارائه شده و محبوب ترین آثار او عبارتند از:  بندرنشینان،  بندرگاه عشق، کاروان بندر، داغت نیینم ۱، داغت نبینم ، ایولله،   فانوس بندر، هله دان، مبارکه، پریای دریا، سبزه قبا، ستاره دریا، ستاره ی جنوب، صبح ساحل، یاد کارون.

کنسرتی که به سوگواره تبدیل شد
«محسن آقایی» در باره زندگی و هنر او می گوید: «محمود جهان» پیش از تمرین اجرا در شهرستان ماهشهر، به‌ دلیل مشکل قلبی به بیمارستان منتقل شد و براثر عارضه قلبی در همان ‌جا از دنیا رفت. محمود جهان قرار بود همراه گروه موسیقی «آوای موج» در تاریخ 19 مردادماه امسال در تهران اجرا داشته باشد. در تنظیم قطعات کنسرت تالار وحدت، چند قطعه با همراهی پیشکسوت صدای جنوب کشور، محمود جهان، اجرا می‌ شود. اما متاسفانه برنامه یادشده برگزار نشد و به جای آن مراسم یادبودی برای این خواننده موسیقی نواحی در تالار وحدت برگزار می‌شود.»
وی در ادامه می افزاید: « همیشه او را شاد و سرزنده می دیدم و حتی وقتی در بیمارستان از دنیا رفت، لبخند بر لب داشت. همیشه می گفت که راز جوانی و شادابی ام برای این است که کارهایی که می کنم همه از دل سرچشمه می‌گیرد. او هنرمند بزرگی بود و هیچ‌وقت ندیدم   نماز صبحش غذا شود. او با مردم به شهرت رسید، با مردم زندگی کرد  . درگذشت او برای موسیقی جنوب ضایعه بزرگی است و نمی توان جای او را پر کرد. بسیار متاسفیم که دیگر او را در کنار خود نمی بینیم، اما آثار و هنرش تا همیشه نام این هنرمند را زنده نگاه می دارد.»
محمود جهان، آذرماه سال گذشته همراه گروه «آوای موج» پس از گذشت ۲۰ سال، بار دیگر در بوشهر، زادگاه پدرش به اجرای برنامه پرداخت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code