موضوعات
آذربايجان شرقی

30 روز هوای آلوده در سینه شهر

نویسنده: سید مرتضی احمدپور / تبریز – خبرنگار همشهری
شهروندان تبریزی در طول 30 روز گذشته آلوده‌ترین روزهای تاریخ این شهر را تحمل کردند...
1395/11/03
شهروندان تبریزی در طول 30 روز گذشته آلوده‌ترین روزهای تاریخ این شهر را تحمل کردند. این در حالی است که نبود امكانات لازم زیرساختی برای همراه کردن شهروندان در مواقع بحرانی مانند آلودگی هوا موجب شد تا مدیریت استانی در چنین روزهایی به سختی زیر سؤال برود. مجموعه اتفاقاتی که در یک ماه گذشته در زمینه مدیریت بحران در تبریز رخ داد، نشان از آن داشت که ‌گویی مردم و مسئولان در جزیره‌های دور از هم زندگی می‌كنند و كسی صدای دیگری را نمی‌شنود و با وجود این‌که همه شهروندان و مسئولان ساکن تبریز از هوای آلوده گلایه دارند، اما با این‌حال اراده مشتركی برای رفع این بحران در شهر دیده نمی‌شود. حال و در چنین شرایطی این سوال ایجاد می‌شود  که اگر قرار باشد این روند همچنان ادامه داشته باشد و هیچ تدبیری هم برای رفع آلودگی هوا اندیشیده ‌نشود، چگونه می‌توان امیدوار بود که تبریز در سال 2018 میزبان قابلی برای گردشگران باشد؟

 مقصر هوای آلوده تبریز كیست؟
در حالی كه در یكی دو سال اخیر به مدد بارش‌های مناسب و وزش باد‌های فصلی، كمترین روزهای آلوده در تبریز ثبت شد، همه مدیران این اتفاق را مرهون تلاش‌های خود دانسته‌اند و بر این باورند که برنامه‌ریزی درست و دقیق، آلودگی هوا را کنترل کرده است. سال گذشته، مدیران كل سازمان‌ها و ادارات مسئول در این زمینه، در نشست‌های خبری و همایش‌ها، هوای نسبتاً پاك تبریز را مدیون اجرای روش‌های انضباطی و مدیریتی خود اعلام می‌كردند، اما امسال و با آغاز آخرین ماه پاییز و سپس شروع زمستان، هوای تبریز منقلب شد و شهر، 2 بار در دی ماه، عنوان آلوده‌ترین شهر كشور را به خود اختصاص داد. این‌بار مدیران استانی تعطیلی مدارس را چاره كار دیدند و تقصیرها را به گردن یكدیگر انداختند. خودروها متهمان ردیف اول معرفی شدند و یكی دو واحد آلاینده نیز در شهر پلمب شد.

رانندگی اجباری
یكی از شهروندان تبریزی كه به تنهایی در خودرو خود نشسته و در گوشه‌ای از خیابان توقف کرده است به خبرنگار همشهری می‌گوید: هرچند كه رانندگی با خودروی تك سرنشین آن هم در مركز شهر اقدامی نادرست است، اما مجبورم برای رسیدگی به كارهای روزمره از وسیله شخصی استفاده کنم. «عباس باقری» ادامه می‌دهد: البته تعداد كسانی كه با خودرو شخصی در مركز شهر تردد می‌کنند بسیار است و شاید دو سوم خودروهای در حال‌ تردد، تك سرنشین هستند و نمی‌توان با وضع قوانین مانع‌ تردد آنان در مركز شهر شد. وی می‌گوید: محل كار من در شرق تبریز است و محل زندگی‌ام در غرب تبریز. به همین دلیل برای رسیدن به موقع به محل كار، رساندن فرزندم به مدرسه، انجام خریدهای خانه و رسیدگی به مادر پیر و سالخورده‌ام نمی‌توانم از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده كنم. به گفته این شهروند تبریزی سیستم حمل‌ونقل عمومی تبریز قابل اعتماد نیست و نمی‌توان برای رسیدن به فعالیت‌های روزمره بر نظم و سرعت این سیستم حمل‌ونقل اتكا كرد. بر هم خوردن قرارهای‌كاری و بدقولی از نتایج استفاده از حمل‌ونقل عمومی تبریز است. وی یادآور می‌شود: بسیاری از خودروهای در حال‌ تردد ایراد فنی دارند. بنابراین معاینه‌فنی خودرو، ساده‌ترین ‌كاری است كه می‌توان برای كاهش آلودگی هوا انجام داد.

 افزایش مأموریت‌های پلیس راهور
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی آذربایجان شرقی در این زمینه از تشدید نظارت بر معابر و تقاطع‌های ترافیك‌ساز تبریز خبر داده و می‌گوید: مأموران راهنمایی ورانندگی از ابتدای دی ماه با توقف‌های ترافیك‌ساز در نقاط مختلف تبریز به شدت برخورد می‌كنند. با این‌حال همكاری مردم حرف اول را در كاهش ترافیك‌هایی كه منجربه آلودگی بیشتر می‌شود، می‌زند. «ناصر میكائیلی» ادامه می‌دهد: مأموریت‌های پلیس راهور در تبریز 10 برابر شده و به‌صورت دوشیفته در خیابان‌ها حضور داریم تا ترافیك روان‌تری در شهر به وجود آید و آلایندگی كمتری را در پی داشته باشیم. این مسئول راهنمایی و رانندگی از كارمندان ادارات گلایه‌مند است و می‌گوید: كارمندان با خودروهای تك‌سرنشین به محل كار خود رفت و آمد می‌كنند و این در حالی است كه تا چند سال قبل سرویس‌های اتوبوسی ادارات فعال بود.

قربانیان هوای آلوده تبریز
در همین زمینه مدیركل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان شرقی خودروها را اصلی‌ترین عامل آلاینده هوای تبریز اعلام می‌كند و می‌گوید: در عین حال نباید از نقش كارخانه‌ها و مراكز صنعتی این شهر  غافل بود. «حمید قاسمی» كودكان، سالمندان و زنان باردار را قربانیان اصلی هوای آلوده تبریز عنوان می‌كند و می‌گوید: تبریز در دی ماه برای چندمین بار پیاپی شاخص هوای ناسالم را تجربه كرده و نفس كشیدن برای افراد سالم نیز مشكل شده است.وی به برگزاری جلسات متعدد بحران هوای تبریز با حضور مدیران ارشد استان اشاره كرده و می‌گوید: در این جلسه‌ها، راهكارهای مشتركی مانند كاهش‌ تردد خودروهای دولتی، كاهش زمان‌كاری برخی كارخانه‌ها، برخورد با خودروهای دودزا و اتخاذ روش‌های كاهش ترافیك در مركز شهر اندیشیده شده است.

 فرافكنی ممنوع
فرماندار تبریز نیز در این زمینه معتقد است: نباید با فرافكنی تقصیرها را بر گردن دیگران انداخت. در طول یک ماه‌گذشته، پدیده وارونگی هوا موجب تشدید آلودگی‌ها در شهر شده است. «رحیم شهرتی‌فر» ادامه می‌دهد: تمام عوامل در آلودگی و تشدید آن نقش دارند. مصارف خانگی، خودروها، حمل‌ونقل عمومی و صنایع در بروز آلودگی هوای تبریز  تاثیر‌گذار هستند. بنابراین نباید مدیران تقصیر را بر گردن هم بیندازند. به گفته وی در چنین مواقعی همه باید به وظایف خود عمل كنند، معاینه‌فنی خودروها بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، شهروندان در مصرف خانگی دقت  به خرج دهند  و مصرفشان را کاهش  دهند و برخورد پلیس با خودروهای آلاینده تشدید شود كه اینچنین هم شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code