موضوعات
آذربايجان شرقی

کمک مالی به 1500 واحد تولیدی استان

نویسنده: مهسا رمضانی/ تبریز – خبرنگار همشهری ‌
آذربایجان شرقی یکی از قطب‌های مهم صنعتی کشور است و بیش از 30 درصد از واحدهای تولیدی این استان در شهرک‌های صنعتی مستقر است...
1396/05/22
 آذربایجان شرقی یکی از قطب‌های مهم صنعتی کشور است و بیش از 30 درصد از واحدهای تولیدی این استان در شهرک‌های صنعتی مستقر است.
 54 شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد که در آنها 2 هزار و 260 واحد صنعتی در استان با اشتغال‌زایی 56 هزار نفر مشغول به فعالیت هستند.
 تعدادی از این شهرک‌ها به دلیل مشکلات متعدد پایین تر از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند که برای رفع موانع و مشکلات این واحدها از سال قبل کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در استان راه‌اندازی شد. اما با وجود راه اندازی این کارگروه در سال گذشته، برخی فعالان اقتصادی استان معتقدند که مشکلات اقتصادی واحدهای صنعتی به قوت خود باقی است.

 همراهی نکردن بانک‌ها
یکی از فعالان صنعتی استان می‌گوید: جلسات متعددی در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در آذربایجان‌شرقی برگزار و برخی فعالان صنعتی و اقتصادی نیز به آن دعوت می‌شوند و با وجود مصوبات قابل قبولی که در این کارگروه تایید می‌شود، اما در عمل و اجرای نهایی، موفقیت چندانی حاصل نمی‌شود.
«حسن – ع» می‌افزاید: بانک‌های عامل همراهی خوبی با این کارگروه ندارند و با وجود اینکه استاندار آذربایجان شرقی نیز در جلسات متعدد از بانک‌ها درخواست همکاری کرده است، اما گویا بانک‌ها قصد همراهی و حل مشکلات صنعتگران را ندارند و برخی از این بانک‌ها نیز محدودیت‌های اعتباری اعلامی از سوی بانک مرکزی را علت این عدم همراهی عنوان می‌کنند.

340 مصوبه کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید
دبیر کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در آذربایجان‌شرقی می‌گوید: در استان 4 هزار و 350 واحد تولیدی دارای پروانه وجود دارد که از این تعداد به طور متوسط 30 درصد در داخل شهرک‌های صنعتی مستقر هستند.
 «سخاوت خیرخواه» می‌افزاید: عمده مشکلات واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی، مشکلات مربوط به نقدینگی، زیرساخت ها، تکنولوژی، مشکلات مربوط به واحدها و ادارات خدمات رسان است. به گفته وی، برای حل این مشکلات از سال گذشته در کارگروه‌ رفع موانع تولید پیگیری‌های خوبی انجام شده است. در همین راستا در سال 95، در تمام شهرک‌های صنعتی استان و به ریاست استاندار،  جلساتی تشکیل شد که نتیجه آن، 340 مصوبه در 24 شهرک صنعتی برای حل مشکلات واحدهای تولیدی بود که اجرای این مصوبات امسال پیگیری می‌شود.
خیرخواه ادامه می‌دهد: 27 درصد مصوبات کارگروه رفع موانع تولید استان یعنی 92 مصوبه مربوط به اصلاح زیرساخت‌های واحدها و شهرک‌های صنعتی بود.
وی با اشاره به اینکه حدود 60 درصد مصوبات مربوط به زیرساخت‌ها عملیاتی شده است می‌گوید: اگر همه مصوبات به طور کامل اجرا شود، بیشتر مشکلات زیرساختی شهرک‌های صنعتی رفع و در نتیجه رونق واحدهای تولیدی اتفاق می‌افتد.
به گفته خیرخواه، مصوبات کارگروه از سال 95 به تمام دستگاه‌ها ابلاغ شده و کمیته کارشناسی برای عملیاتی کردن این موضوع در شهرک‌های صنعتی و معاونت اقتصادی استانداری تشکیل شده است و تصمیم بر این است که همه مصوبات عملیاتی شود.

بررسی مشکلات 2700 واحد تولیدی و صنعتی استان
دبیر کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در آذربایجان‌شرقی در ادامه می‌گوید: در این کارگروه مشکلات 2700 واحد تولیدی بررسی شده است و برای 1500 واحد تولیدی هزار و 80 میلیارد تومان نقدینگی پرداخت شده است. خیرخواه ادامه می‌دهد: مشکلات بیمه‌ای 80 واحد نیز با تامین اجتماعی و مشکلات مالیاتی 316 واحد با امور مالیاتی نیز رفع شده است. وی عنوان می‌کند: نبود تکنولوژی پیشرفته در واحدهای تولیدی استان یکی از مشکلات مهم است که برای رفع این نقص از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تسهیلاتی در نظر گرفته شده و سهم آذربایجان شرقی مشخص شده است از این رو پیش‌بینی می‌شود بیش از 300 واحد تولیدی استان برای نوسازی ماشین‌آلات خود تسهیلات دریافت کنند.

   نگاهی به مشکلات تولیدکنندگان
«کهنمویی» مدیر یک واحد تولیدی است که در زمینه تولید کاموا فعالیت می‌کند. وی در مورد مشکلات واحد تولیدی خود و شهرک صنعتی می‌گوید: نبود نقدینگی کافی، نبود بازار مناسب و مشکلات زیرساختی شهرک صنعتی از جمله مشکلاتی است که با آنها دست به گریبان هستیم. وی می‌افزاید: به دلیل نبود خدمات مخابرات امکان برقراری تماس تلفنی وجود ندارد که این امر باعث ایجاد مشکلاتی در هماهنگی سفارش برای فروش می‌شود.«احمد زاده» نیز مدیر یکی از واحدهای تولیدی صنایع تبدیلی است که می‌گوید: واحدهای تولیدی به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌هایی مثل راه دسترسی شهرک، مخابرات و گاز رنج می‌برند و کارکنانشان با مشکلات رفت و آمد و کمبود امکانات مواجه هستند. «نقی لو»  نیز مدیرعامل واحد تولیدی کمپرسورسازی در تبریز است که از همکاری نکردن بانک‌ها گله می‌کند و می‌گوید: بانک‌ها باید به درک مشترکی با صنایع برسند چرا که تسهیلاتی خوبی را ارائه نمی‌کنند و با وجود تصویب تسهیلات در کارگروه رفع موانع تولید وصول این تسهیلات با مشکلات اداری روبرو می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code