موضوعات
آذربايجان شرقی

آذربایجان شرقی - کانکسهای رنگی یادگارزلزه سال91

نویسنده: سعید قاسمی
1397/08/11
تابستان سال 1391 بود که منطقه ارسباران( شهرستان های اهر، ورزقان و هریس) در شمال شرق استان آذربایجان شرقی دچار زلزله ویرانگر شد. عصر 21 مرداد دو زمین لرزه پی در پی به بزرگی 6 و 6.2 ریشتر در بخش میانی این منطقه رخ داد. این زمین لرزه جان 258 نفر را گرفت و 2600 نفر را مصدوم کرد. ده ها هزار واحد مسکونی در شهرها و روستاها و اماکن دامی و ساختمان های دولتی و مراکز عمومی و آثار تاریخی آسیب دیدند.
آن زمان نیز مردم نوع دوست ایران از هر گوشه این کشور دست یاری گشودند و به کمک آمدند. به زودی چادر چهره غالب روستاها شد و پس از آن برای اسکان موقت کانکس ها از راه رسیدند. روستاها با ساخت و ساز جدید چشم انداز و معماری قدیمی خود را از دست دادند و کانکس نیز خود را بر این معماری تحمیل کرد.
شش سال ازآن زلزله گذشته واما اقساط وام زلزله و کانکس ها یادگاران آن زلزله در روستاها هستند.
کانکسهای اهدایی به زلزله زدگان سال 1391اهر،هریس وورزقان همچنان مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی از روستائیان که آن زمان وام زلزله برای بازسازی واحد مسکونی شان دریافت نکردند، به جای خانه های نو و یا بازسازی شده همچنان از کانکس اهدایی استفاده می کنند. عده ای نیز از کانکس به عنوان آغل دامها و احشام استفاده می کنند و عده کمی با انتقال کانکسها به مزارع یا باغات شان، از آن ها به عنوان انباری و یا خانه باغ استفاده می کنند.
در یکی از روستاهای اهر وقتی به شوخی گفتم؛ می خواهند کانکس هایتان را برای مردم زلزله زده کرمانشاه جمع آوری کنند. بغض گلویشان گرفته شد و اشک از چشمانشان جاری شد. این مردم می دانند؛ زلزله چیست و چه خانمان سوز است؟ پیرزنی گفت: نوه ام و شوهرم به همراه گاوهایم زیر آوار گرفتار شدند. روزه بودیم و نزدیکی های اذان بود که زلزله آمد و همه جا را ویران کرد و گرد وخاک از روستا بلند شد. عده ای از اهالی روستا در زیر آوار ماندند. اصلاً اذان و افطاری یادمان رفت. در همان لحظه گروههای امدادی از راه رسیدند و برای ما پتو آوردند. خدا از همه مردم کشورمان راضی باشند. درست است که ما از این کانکس ها برای نگهداری دامها یا به عنوان انباری استفاده می کنیم ولی اگر نیاز باشد، راضی هستیم بیایند ببرند. در منطقه ما مرداد ماه زلزله آمد و فقط شبها هوا سرد می شد ولی  وضعیت مردم زلزله زده کرمانشاه خیلی بد بود. از یک طرف آوارگی و غم از دست دادن اقوام و از طرف دیگر بارش برف و باران کار را برای زلزله زدگان سخت کرده بود.
در روستای دیگر مردی که انگار از سوال من زیاد خوشش نیامد، گفت: این کانکس برای من 2میلیون آب خورده است و اگر واقعاً از دست بدهم برایم خوشایند نیست.
پیرزن بیوه ای که در داخل کانکس دو رأس گاو نگه می دارد، گفت: بازپس دادن وام زلزله واقعا کارسختی است بخصوص برای من که تک و تنها هستم و مرد زندگی ام به رحمت خدا رفته است و خودم هم مددجوی کمیته امداد هستم.
پس از شش سال از زلزله ارسباران هزاران پس لرزه آن نیز آمده و رفته اند اما نشانه ها و آثار زلزله همچنان هستند و تا سال های سال باقی خواهند بود.
|< <  1 2   > >|ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code