موضوعات
آذربايجان شرقی

ژن‌درمانی برای درمان سرطان‌های مرگبار

نویسنده:
اولین شیوه ژن‌درمانی از طریق اصلاح ژنتیکی سلول‌های ایمنی خود بدن بیمار برای درمان بیماری‌های کشنده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شد...
1396/06/22
اولین شیوه ژن‌درمانی از طریق اصلاح ژنتیکی سلول‌های ایمنی خود بدن بیمار برای درمان بیماری‌های کشنده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شد.
به گزارش مهر، طبق اعلام سازمان غذا و دارو، این شیوه درمان، اولین ژن‌درمانی ‌در ایالات متحده است که از شیوه جدیدی برای درمان سرطان و سایر بیماری‌های جدی و مرگبار استفاده می‌کند.
درمان موسوم به Kymriah) tisagenlecleucel) توسط شرکت Novartis برای برخی از کودکان و بزرگسالان مبتلا به‌ لوسمی لنفوبلاستی حاد (ALL) تایید شده است.
«اسکات گاتلیب» نماینده FDA‌ عنوان می‌کند: ما وارد مرز جدیدی در نوآوری پزشکی با توانایی برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های خود بیمار برای حمله به سرطان مرگبار هستیم.
وی در ادامه می‌افزاید: تکنولوژی‌های جدید مانند درمان‌های ژنی و سلولی از توان بالقوه برای ایجاد توانایی در ما برای درمان بسیاری از بیماری‌های قابل تحمل برخوردارند.
FDA اعلام کرده است که Kymriah، ژن درمانی مبتنی بر سلول، برای درمان بیماران تا سن ۲۵ سال دارای ALL پیشرو B-cell که مقاوم به بیماری هستند یا در معرض عود دوم یا بعدی بیماری هستند، تایید شده است.
هر دوز Kymriah یک درمان شخصی‌ساز است و با استفاده از سلول‌های T-Cell خود بیمار، یک نوع سلول سفید خون شناخته شده به عنوان لنفوسیت، ایجاد می‌شود.
بر این اساس، سلول‌های T بیمار جمع‌آوری و به یک مرکز تولید ارسال می‌شوند تا در آنجا از لحاظ ژنتیکی اصلاح و حاوی ژن جدیدی شوند که دارای یک پروتئین خاص موسوم به CAR است. این پروتئین، سلول‌های T را برای هدف قرار دادن و کشتن سلول‌های لوسمی که دارای یک آنتی‌ژن خاص (CD19) روی سطح هستند، هدایت می‌کند.
زمانی که سلول‌ها اصلاح شدند، برای کشتن سلول‌های سرطانی به بدن بیمار بازگردانده می‌شوند.
ALL سرطان مغز استخوان و خون است که در بدن لنفوسیت‌های غیرطبیعی تشکیل می‌شود. این بیماری به سرعت پیشرفت می‌کند و شایع‌ترین سرطان دوران کودکی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code