موضوعات
آذربايجان شرقی

نقشه راه پیشرفت و توسعه استان در سال 95

نویسنده: زهرا ناصران تبریز ـ خبرنگار همشهری
سال 95 با توجه به نامی که از سوی مقام معظم رهبری انتخاب شد، می‌تواند سال شکوفایی اقتصادی ایران هم لقب بگیرد...
1395/01/28
سال 95 با توجه به نامی که از سوی مقام معظم رهبری انتخاب شد، می‌تواند سال شکوفایی اقتصادی ایران هم لقب بگیرد. در این میان تعیین اولویت‌های استان و تهیه نقشه راه یک ساله می‌تواند باعث بهبود وضعیت اقتصادی استان و در نهایت کشور شود.

لزوم اتمام پروژه‌های نیمه تمام
فرماندار تبریز با اشاره به اولویت‌های پیشرفت و توسعه در سال جاری اظهار کرد: اتمام پروژه‌های نیمه تمام بر اساس اولویت پیشرفت پروژه‌ها مانند پروژه خط آهن میانه – تبریز که اعتبار مالی دارد از اولویت‌های مهم استانی در دوره پسابرجام است.
«رحیم شهرتی‌فر» در گفت وگو با همشهری انتقال آب رودخانه ارس به دشت‌های مرند و سپس تبریز را یکی از اولویت‌های استان برای احیای دریاچه ارومیه دانست و افزود: در تبریز، توسعه شبکه فاضلاب و ساخت تصفیه خانه‌های فاضلاب از اولویت‌های بیشتری برخوردار است. هم اکنون توسعه شبکه فاضلاب شروع شده و باید امسال با شتاب بیشتری ادامه پیدا کند.
وی تاکید کرد: باید بدون افزایش تورم به مقوله تولید اهمیت داد و تمام منابع پولی را در خدمت تولید قرار داد تا به جای مصرف گرایی، تولید کننده باشیم.
فرماندار تبریز حفظ مشاغل پایدار موجود را یکی از سیاست‌های دولت دانست و گفت: جذب سرمایه گذاران خارجی یکی از مهم‌ترین سیاست‌های دولت است که در استان نیز به جد باید آن را پیگیری کنیم.
شهرتی‌فر توجه به نامگذاری سال و تبعیت از سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی را یکی از موضوعات در دستور کار دولت و مسئولان استان دانست و افزود: ما باید این امر را سرلوحه فعالیت‌های اقتصادی قرار دهیم چراکه این امر برای رونق دادن به بخش تولید ضروری است. به نظر می‌رسد توجه به تجارت خارجی یکی از مهم ترین راه‌های رسیدن استان به توسعه و پیشرفت است.

رونق تجارت بین المللی
یک کارشناس مسائل اقتصادی استان نیز توجه به تجارت خارجی را یکی از اساسی ترین راه‌های توسعه استان دانست و اظهار کرد: توجه به صادرات و خارج کردن این مقوله از سنتی به صورت انبوه یکی از راه‌های پیشرفت استان است. باید در دوران پسابرجام تجارت بین‌المللی را در استان به طور کامل فعال کنیم.
«محمدمهدی برقی اسکویی» افزود: برخی از افراد قالی تبریز را به صورت محدود به کشورهای دیگر صادر می‌کنند، اما فقط این نوع فعالیت برای پیشرفت آذربایجان‌شرقی کافی نیست. صادرات سنتی بهتر است به صادرات پایدار تبدیل شود.
وی کالاهای مختلف در بخش‌های پتروشیمی، دارویی و صنعتی را از مهم‌ترین کالاهای صادراتی دانست و گفت: اگر سرمایه گذاری در این زمینه‌ها افزایش یابد به اشتغال زایی و در نهایت به درآمدزایی منجر می‌شود؛ از این طریق شاهد ارزآوری بیشتری خواهیم بود.
برقی اسکویی توجه به زیر ساخت‌های مختلف از جمله زیرسازی ها، توسعه فرودگاه‌ها و راه‌آهن برای انتقال کالاها و صادرات آن به کشورهای دیگر را از راهکارهای مهم برای پیشرفت استان و در نهایت پیشرفت صادرات خواند و گفت: با توجه به این‌که آذربایجان شرقی در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است، توجه به صادرات از مهم ترین راهکارها برای توسعه استان به شمار می‌رود . تحقق این مهم ارتباط استان را با کشورهای اروپایی افزایش خواهد داد.

تقویت بخش خصوصی استان
دیگر کارشناس اقتصادی استان هم با بیان این‌که قدیمی ترین اتاق بازرگانی ایران از 105 سال گذشته در تبریز تاسیس شده است که این موضوع نشان دهنده فعالیت چشمگیر بخش خصوصی در این استان نسبت به دیگر استان‌های کشور است، گفت: انواع تشکل‌های بخش خصوصی از جمله خانه صنعت و معدن و انجمن‌های تخصصی صنفی مانند انجمن قطعه سازان در این استان وجود دارند که ضرورت دارد این بخش‌ها را تقویت کنیم.
«محمدباقر بهشتی» با اشاره به این‌که موانع سرمایه گذاری در آذربایجان شرقی برطرف نشده است، تصریح کرد: بانک جهانی سالانه گزارش فضای کسب و کار را منتشر می‌کند که کشورمان در فضای کسب و کار رتبه 132 را به خود اختصاص داده است. زمانی که می‌گوییم در ادارات خدمات الکترونیکی انجام می‌شود، پس دیگر نیازی به نیروی انسانی در ادارات به تعدادی که در حال حاضر وجود دارد، نیست.
این استاد دانشگاه در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آذربایجان شرقی از نظر توسعه یافتگی در میان استان‌های دیگر در چه جایگاهی قرار گرفته است، اظهار کرد: متاسفانه در برنامه‌های جامع توسعه کشور برنامه‌های استانی تصویب نشده است و در این حالت شورای برنامه‌ریزی در استان‌ها تنها نحوه و چگونگی ابلاغ مصوبات را مشخص می‌کندکه تصویب نشدن برنامه توسعه استانی در مجلس یکی از مشکلات استان‌ها به حساب می‌آید.
مشاور اقتصادی استاندار اضافه کرد: اقدام خوبی که در چند وقت گذشته انجام شده، تدوین و تصویب سند میان مدت تدبیر توسعه استان است که بر اساس نظام برنامه ریزی علمی تدوین شده است و عمل به مفاد آن تضمین کننده رشد و توسعه جهشی آذربایجان شرقی خواهدبود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code