موضوعات
آذربايجان شرقی

غفلت از ظرفیت بالقوه رسانه‌ها در تبریز 2018

نویسنده:
مدیر گروه علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز غفلت مسئولان از ظرفیت بالقوه رسانه‌ها در رویداد «تبریز2018» را خطای راهبردی مسئولان دانست...
1396/07/19
مدیر گروه علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز غفلت مسئولان از ظرفیت بالقوه رسانه‌ها در رویداد «تبریز2018» را خطای راهبردی مسئولان دانست. به گزارش شهریار «مهران صمدی» با بیان این‌که غفلت از ظرفیت رسانه‌ها در برندینگ مکان و رویداد تبریز 2018 غفلت قابل اغماض نیست بلکه خطای راهبردی است، گفت: این‌که مردم جهان اسلام بدانند تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی در کشور جمهوری اسلامی ایران است، کفایت نمی‌کند.
صمدی افزود: رسانه‌ها می‌توانند با تمرکز و پوشش مشخصه‌ها و مزیت‌های تبریز از یک سو ذهنیت گردشگران را مهندسی و از سوی دیگر همه ذی نفعان را به هماهنگی و همکاری تشویق کنند. وی یادآوری کرد: اگر بخواهیم از رسانه‌ها در تبریز 2018 کمک بگیریم باید برای آن‌ها شرح وظایف بنویسیم.
مدیر گروه علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز معتقد است که برای تبدیل تبریز به پایتخت جهانگردی و گردشگری جهان اسلام ت باید تبریز به یک برند تبدیل شود. صمدی افزود: برندسازی مکان، چارچوبی را فراهم و اصولی را ساماندهی می‌کند که به وسیله آن بر مزیت‌ها و مشخصه‌های رقابتی تبریز تمرکز می‌شود و این مشخصه‌ها و مزیت‌ها به گردشگران بالقوه جهان اسلام منتقل می‌شود.

ایجاد جذابیت برای گردشگران
مدیر گروه علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز یادآوری کرد: برای برندینگ گردشگری تبریز باید جذابیت بازدید از این شهر را در افراد ایجاد کرد. صمدی یادآوری کرد: برندینگ مکان دارای 2 مرحله است که مرحله اول شامل تدوین راهبرد و نیازمند پژوهش‌های گسترده، مهارت‌های راهبردی و دانش کافی در زمینه‌های گردشگری و مکان سازی است و مرحله دوم، اجرای راهبرد است که نیازمند تبلیغ، طراحی وب سایت و روابط عمومی است اما لازم به ذکر است که بدون جلب مشارکت سازنده رسانه‌ها، برندینگ مکان گردشگری امری غیر ممکن به نظر می‌رسد.
مدیر گروه علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز با بیان این‌که با وجود گسترش اینترنت و رسانه‌ها در جامعه، همچنان تلویزیون فراگیرترین رسانه در کشور ما است، گفت: تلویزیون به کمک سایر رسانه‌ها باید انتظارات و مطالبات را به مردم معرفی کند.
وی افزود: ابتدا باید هدف و جامعه هدف مشخص و سپس برای تامین نیازهای افراد و گردشگران خارجی و داخلی برنامه ریزی شود. این مسئول با بیان این‌که برندینگ تبریز 2018 باید پژوهش محور باشد، یادآوری کرد: این پژوهش باید موجب تدوین سند استراتژیک و راهبردی شده و سپس امور مربوط به اجرا، نظارت و کنترل و مدیریت شود. صمدی ادامه داد: برای برندینگ مکان نیاز به سرمایه‌های زمانی، مالی، تجربی و دانشی است.

شهرداری تنها متولی تبریز 2018 نیست
مدیر گروه علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز با بیان این‌که شهرداری به تنهایی نمی‌تواند متولی تبریز 2018 باشد، گفت: برندینگ تبریز 2018 نیازمند سطح بالایی از همکاری بین سازمان‌ها، نهادها، ارگان‌ها، اصناف، اتحادیه‌ها و آحاد مردم است. صمدی افزود: همه ذینفعان باید رویکردهای اتخاذ شده برای برندینگ تبریز را پذیرفته باشند تا هنگام مواجهه با گردشگران از خدمت برای ایجاد یا تقویت تجربه مثبت برای گردشگران استفاده کنند. به گفته وی، برندینگ شهر باید بر اختلاف نظرها و رفتارهای مغرضانه فردی غلبه کند و فراسیاسی و فراجناحی عمل شود.صمدی با تأکید بر ضرورت تدوین سند راهبردی در این رویداد یادآوری کرد: طبق این سند باید وظایف دستگاه‌ها، نهادها و رسانه‌ها مشخص شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code