موضوعات
آذربايجان شرقی

طرح‌های هادی؛ مبنای عمل دستگاه‌های خدمات‌رسان

نویسنده: مجتبی خدایی/ تبریز- خبرنگار
طرح های هادی روستایی به عنوان سند توسعه و راهبردی هر روستا از جمله پروژه هایی است که به فرمان امام خمینی(ره) در سال 1358 ایجاد شد....
1396/07/15
طرح های هادی روستایی به عنوان سند توسعه و راهبردی هر روستا از جمله پروژه هایی است که به فرمان امام خمینی(ره) در سال 1358 ایجاد شد. طرح هادی علاوه بر ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مكان گسترش در آینده و نحوه استفاده از زمین برای عملكرد‌های مختلف از قبیل مسكونی ، تولیدی، تجاری و كشاورزی و تاسیسات و تجهیزات و نیازمندی‌های عمومی روستایی را در قالب مصوبات طرح‌های ساماندهی فضا و سكونتگاه‌های روستایی یا طرح‌های جامع ناحیه ای تعیین می‌کند. برای بررسی وضعیت اجرای طرح‌های هادی در استان با «حافظ باباپور»، مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید.
  • در حال حاضر اجرای طرح‌های هادی در استان در چه وضعیتی است؟
پیش از هر چیز بیان این نکته ضرورت دارد که عمر طرح هادی روستایی 10 سال است. یکی از مهم ترین وظایف و رسالت‌های بنیاد مسکن تهیه و اجرای طرح هادی در تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان است و بر همین اساس طرح هادی ۶۹۸ روستا از هزار و ۹۵۰ روستای بالای ۲۰ خانوار آذربایجان شرقی اجرایی شده و نزدیک به ۲۲۴ هزار خانوار از مزایای آن بهره مند شده اند. اما در حال حاضر اجرای این طرح در 700 روستای استان نیازمند بازنگری است که در در دستور کار قرار گرفته است.
  • در برنامه ششم توسعه چه تعداد طرح هادی پیش بینی شده است؟
بر اساس سیاست‌گذاری برنامه ششم توسعه، 32 طرح هادی در سال 96، 41 طرح در سال 97، 50 طرح در سال 98 و 62 طرح در سال 99 پیش‌بینی شده است.
  • در راستای اجرای طرح‌‌های هادی سهمیه استان برای بهسازی مسکن روستایی چقدر است و بودجه مورد نیاز این طرح‌ها از چه منابعی تامین می‌شود؟
در حال حاضر حدود 283 هزار و 652 واحد مسکن روستایی در استان وجود دارد که از این تعداد 143 هزار و 756 واحد تحت نظارت مستقیم بنیاد مسکن و با استفاده از تسهیلات ویژه این طرح بهسازی شده است. بنابراین تاکنون حدود 51 درصد واحدهای مسکونی استان بهسازی شده که این تعداد با توجه به استقبال روستاییان از این طرح از میانگین کشوری با حدود 37 درصد بالاتر است. علاوه بر این تاکنون بیش از هزار و 5 واحد مسکن در نقاط مختلف استان از سوی انجمن خیران احداث و به افراد واجد شرایط واگذار شده است. از سوی دیگر تا کنون در روستاهای هدف، بهسازی معابر روستایی با بیش از هزار و 320 میلیارد ریال از محل اعتبارهای دولتی انجام شده است. علاوه بر این 218 هزار فقره سند مالکیت در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر صادر شده که از این تعداد 198 هزار فقره سند در روستاها و 19 هزار سند نیز در شهرهای زیر 25 هزار نفر صادر شده است. در این میان مشارکت 220 میلیارد ریالی مردم و دهیاری‌های استان برای انجام زیرسازی و جدول گذاری معابر در روستاها نیز قابل توجه است.
  • تحویل قیر رایگان در روستاها از سال 94 در دستور کار دولت قرار گرفت. آیا این امر در استان محقق شده است؟
در 2 سال گذشته بیش از 25 هزار تن قیر رایگان برای روستاهای استان تخصیص داده شده و امسال این میزان با روند رو به رشد به 16 هزار تن خواهد رسید.
  • به نظر شما اجرای طرح‌های هادی تا چه اندازه در رشد و توسعه روستاها تاثیرگذار است؟
طرح‌های هادی روستایی با عنوان طرح‌های جامع شهری در ابعاد کوچک تر، مبنا و پایه کار در انجام فعالیت‌های دستگاه‌های خدمات رسان در روستاها محسوب می‌شوند و اگر روستایی دارای طرح هادی نباشد، بی‌تردید از نعمت گاز وآب و برق و سایر امکانات مناسب برخوردار نیست. بنابراین می‌توان گفت که برنامه‌ریزی برای مشارکت مردم روستایی در تهیه و اجرای طرح هادی، بهبود وضعیت اقتصادی روستاها از طریق تسهیلات تولیدی، اشتغال و نظارت و توسعه کالبدی روستاها و توجه ویژه به منظور توسعه مسکن روستایی، تامین و توزیع عادلانه امکانات اجتماعی و ارتقای درآمد مردم روستایی از عمده اهداف اجرای طرح‌های هادی به شمار می‌رود.
  • جایگاه گردشگری در اجرای طرح‌های هادی در روستاها کجاست؟
بهبود كیفیت كالبدی سكونتگاه های روستایی با اجرای طرح هادی یكی ازمهمترین واصلی ترین اقداماتی است که برای توسعه و گسترش گردشگری روستایی انجام می‌شود. سادگی و بی پیرایگی بافت کالبدی روستاهای ایران به عنوان ارزش‌های معماری در کنار برخورداری از مولفه‌هایی همچون الگوهای بصری و زیباشناختی، انطباق با محیط طبیعی، هماهنگی با عملکرد زیستی و معیشتی، استفاده از مصالح بوم آورد و دانش بومی از جمله ظرفیت‌های چنین مناطقی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی است. به همین دلیل حفظ و نگهداری بافت با ارزش روستاهایی مانند زنوزق مرند توسط دهیاران و اعضای شورای روستاها به دلیل ویژگی های خاص معماری، تاریخی و فرهنگی و به عنوان میراثی ارزشمند و به‌جای مانده از نیاکان از اهمیت فراوانی برخوردار است، از همین رو توسعه و عمران سکونتگاه‌های روستایی با اجرای طرح‌های هادی مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر این بافت های باارزش روستایی به دلیل پیوندهای گسترده با حوزه‌های مختلف دارای ارزش‌های تاریخی، فرهنگی، طبیعی، زیباشناختی و معماری بیشماری هستند كه به عنوان جزئی از میراث زنده بشری، سرمایه ملی و هویت تاریخی - فرهنگی کشور، حفظ و نگهداری از آنها دارای اهمیت قابل توجهی است.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code