موضوعات
آذربايجان شرقی

صعود اجاره‌بها در رکود بازار مسکن

نویسنده: سید مرتضی احمدپور/ تبریز – خبرنگار
هر چند بنا به گفته مسئولان شهری نمی‌توان آمار دقیقی از تعداد شهروندان صاحب مسکن یا مستاجر در تبریز ارائه داد، اما به نظر می‌رسد با تغییر شیوه زندگی در دهه‌های اخیر و تمایل زوج‌های جوان به سکونت در خانه‌های مستقل، آمار اجاره نشینی در مقایسه با دو دهه گذشته افزایش یافته است...
1396/06/22
هر چند بنا به گفته مسئولان شهری نمی‌توان آمار دقیقی از تعداد شهروندان صاحب مسکن یا مستاجر در تبریز ارائه داد، اما به نظر می‌رسد با تغییر شیوه زندگی در دهه‌های اخیر و تمایل زوج‌های جوان به سکونت در خانه‌های مستقل، آمار اجاره نشینی در مقایسه با دو دهه گذشته افزایش یافته است. با این وجود ساخت 25 هزار خانه مسکن مهر در نزدیکی تبریز هم نتوانسته مشکل مسکن در این شهر را حل کند و آنگونه که مسئولان عمرانی استانداری آذربایجان شرقی می‌گویند بخش قابل توجهی از واحدهای مسکونی در مساکن مهر به دلیل فراهم‌نبودن زیر ساخت‌های لازم برای سکونت، خالی از سکنه است.
در حال حاضر و با فرارسیدن فصل نقل و انتقالات بخش قابل توجهی از جمعیت اجاره نشین تبریز را مستاجرانی تشکیل می‌دهند که با پایان زمان قرار‌داد اجاره، نگران افزایش اجاره بها هستند. از سوی دیگر تداوم رکود دربازار خرید و فروش مسکن تبریز وشهرهای دیگر استان موجب شده تا مالکانی که قصد فروش واحدهای مسکونی خود را دارند با توجه به فرا رسیدن فصل جابجایی، به فکر اجاره واحدهای نوسازی باشند که پیش از این قصد فروش آن را داشته اند. در این شرایط مستاجرا ن هم می‌توانند گوشه چشمی به خانه‌های نوسازی بیندازند که البته با قیمت بالاتری قابل اجاره است. مهم‌ترین عامل در تعیین مبلغ اجاره بها در تبریز تقسیم بندی مناطق شهری است. ممکن است خانه‌ای قدیمی در منطقه ولیعصر(عج) با 30 سال عمر ساخت  نسبت به خانه‌های نوساز پایین شهر با قیمت بالاتری اجاره داده شود. عامل مهم دیگر ترفند‌های ویژه مشاوران املاک و صاحبان ملک در قانع کردن مستاجران برای پرداخت اجاره‌بهای بیشتر است.

افزایش دو برابری اجاره‌بها در زعفرانیه
یکی از شهروندان تبریزی ساکن زعفرانیه به خبرنگار همشهری می‌گوید: اجاره‌بهای آپارتمانی در منطقه زعفرانیه که در حال حاضر در آن ساکن هستیم به یکباره توسط صاحبخانه دو برابر افزایش پیدا کرده و زمانی که معترض این وضعیت شدیم ، تخلیه واحد آپارتمانی در اسرع وقت تنها جواب صاحبخانه بود. «محمد دلیری» ادامه می‌دهد: صاحب ملک مزبور با محاسبه‌ای که تنها خودش آن را قبول می‌کند اقدام به افزایش اجاره بها کرده و حتی هزینه شارژ را هم بدون این‌که خدمات جدیدی در ساختمان ارائه دهد، افزایش داده است.وی تأکید می‌کند: به نظر می‌رسد اجاره‌بها در دیگر نقاط تبریز هم افزایش یافته و حتی در محلات پایین شهر هم اجاره‌ها افزایش قابل توجهی داشته است.

افزایش مبلغ اجاره به جای رهن
یکی از مشاوران املاک ولیعصر(عج) تبریز در این زمینه می‌گوید: وضعیت نقدینگی در بازار و رکود تاثیر مستقیمی بر بازار اجاره داشته است. شهروندان قدرت خرید خانه را ندارند و از طرف دیگر فعالان ساختمانی برای احداث واحدهای جدید نیاز به نقدینگی دارند. این چرخه معیوب موجب تعطیلی نسبی در ساخت و ساز شده است. «علی فاضلی» ادامه می‌دهد: برخلاف سال‌های گذشته، کمتر صاحبخانه ای پیدا می‌شود که حاضر به رهن کامل منزل خود باشد و اغلب مالکان به افزایش مبلغ اجاره و کاهش رهن روی آورده اند. وی معتقد است که علت این موضوع عدم بازدهی پول نقد دربازار است. از طرفی سود بانک‌ها هم کاهش پیدا کرده و کسی مایل به دریافت سودهای اندک بانکی نیست، علاوه بر این‌که نحوه محاسبه سود رهن با سود بانکی متفاوت است.
فاضل می‌گوید:  البته به مالکان توصیه می‌کنیم به اندازه یک سال مبلغ اجاره رهن دریافت کنند چرا که برخی از مستاجران توان پرداخت اجاره پس از ماه‌های اول را ندارند و به این ترتیب اگر رهنی هم دریافت نشود ، دست مالکان عملا خالی می‌ماند.

تثبیت قیمت منزل و افزایش اجاره بها
یکی دیگر از مشاوران املاک خیابان امام‌خمینی(ره) به خبرنگار همشهری می‌گوید: محاسبه مبلغ اجاره بها به صورت تابعی از قیمت خانه است و هرچه خانه گران قیمت تر باشد، اجاره‌بها نیز افزایش پیدا می‌کند.
«امید بهاری» ادامه می‌دهد: با وجود این‌که قیمت آپارتمان در یک دهه گذشته در تبریز روند صعودی زیادی داشت اما اجاره بها در حدود 10 تا 20 درصد افزایش پیدا می‌کرد. حتی با وجود قیمت آپارتمان تا 40 درصد نیز افزایش یافت اما عملا اجاره بها روند رشد ثابتی داشت.به گفته این کارشناس املاک، نبود تقاضا برای واحد اجاره ای در دهه گذشته موجب شده بود تا اجاره بها امکان رشد زیادی نداشته باشد.وی خاطر نشان می‌کند: در 2 سال گذشته قیمت املاک در تبریز نه تنها افزایش نداشته بلکه روند نزولی نیز به خود گرفته است. در این میان شیوه تعیین اجاره بها در تبریز تغییر کرده و قیمت ملک تاثیر چندانی در قیمت اجاره بها ندارد بلکه نظام عرضه و تقاضا قیمت اجاره را مشخص می‌کند.

نقش کمرنگ مشاوران املاک در تعیین اجاره‌بها
رئیس اتحادیه مشاورین املاک تبریز به خبرنگار همشهری می‌گوید: در 2 سال اخیر هیچ مجوزی برای افزایش اجاره بها در تبریز صادر نشده و اتحادیه نیز افزایش اجاره بها را تأیید نمی‌کند. با این‌حال در تنظیم قولنامه اجاره بها، مبلغ اجاره افزایش می‌یابد و مشاوران املاک تنها واسطه ای هستند که نظر طرفین را ثبت می‌کنند.
«اسماعیل نعمتی» تأکید می‌کند: مالکان حق دارند که اجاره بهای واحد مسکونی خود را تعیین کنند و این حق مالکانه آنان است و قانون نیز منعی در این زمینه ندارد. وی می‌افزاید: تعیین مبلغ اجاره بها براساس توافقی است که میان مستاجر و صاحبخانه و مشاور املاک صورت می‌گیرد و چنانچه مالکی اجاره بهای غیر‌متعارفی تعیین کند، مستاجر حق انتخاب بین ماندن و نماندن در آن واحد را دارد و مشاوران املاک تنها با قدرت چانه زنی می‌توانند این مبالغ را تاحدی تغییر دهند. به گفته نعمتی، مشاوران املاک برای تعیین مبلغ اجاره بها فقط پیشنهاداتی به مالکان می‌دهند با این وجود شهروندانی که از عملکرد مشاوران املاک انتقاد دارند می‌توانند با مراجعه به اتحادیه مربوطه طرح موضوع کنند و رسیدگی‌های لازم صورت  گیرد.

252-(1).jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code