موضوعات
آذربايجان شرقی

ساماندهی پارک باغمیشه پیش از رویداد تبریز 2018

نویسنده: سید مرتضی احمدپور / تبریز – خبرنگار
پارک باغمیشه تبریز یکی از پارک‌های بزرگ و دارای امکانات تفریحی در تبریز است. این پارک در شمال شرقی تبریز و در کنار میدان شهید‌فهمیده قرار دارد و بزرگترین پارک منطقه شمال شرق تبریز محسوب می‌شود...
1396/05/22
  پارک باغمیشه تبریز یکی از پارک‌های بزرگ و دارای امکانات تفریحی در تبریز است. این پارک در شمال شرقی تبریز و در کنار میدان شهید‌فهمیده قرار دارد و بزرگترین پارک منطقه شمال شرق تبریز محسوب می‌شود. پارک باغمیشه در سال ۱۳۷۵ افتتاح شد و به صورت پارک جنگلی در اختیار شهروندان قرار گرفت.در ابتدای بهره‌برداری از این پارک امکاناتی مانند آبروهای سنگی، استخر و فضای سبز و بوفه وجود داشت و در فاز دوم این پارک که ساخت آن 15 سال به طول انجامید و در سال 1390 به بهره برداری رسید، از امکاناتی مانند شهربازی، نخستین زمین گلف شمال غرب کشور، استخر بزرگ و قایقرانی در داخل استخر و رستوران ساحلی در کنار استخر، تونل‌های سیمانی مدل درختی، جاده تندرستی و وسایل ورزشی برخوردار شد. همچنین مسیر دوچرخه سواری و سالن‌های ورزشی، زمین فوتبال و والیبال، سالن تیر اندازی و ژیمناستیک در طرح توسعه ای پارک در نظر گرفته شد. این پارک در ایام تعطیل پر ازدحام و شلوغ است و در روزهای خاصی مانند روز طبیعت فضای چند ده هکتاری این پارک کاملا پر از جمعیت می‌شود. در شب‌های تابستان و ایام تعطیلات نیز با توجه به مرکزیت این پارک در شمال شرق تبریز و قرار گرفتن آن در مسیر شهرک باغمیشه، رشدیه، عباسی همچنین ولیعصر(عج)، شهروندان بسیاری تمایل دارند تا ساعتی در این پارک استراحت کنند. با این وجود این پارک نواقصی نیز دارد. نبود سرویس‌های بهداشتی کافی، مناسب نبودن زمین‌های ورزشی و استاندارد نبودن آن و محدودیت‌های مکانی با توجه به تعداد زیاد جمعیت استفاده کننده  از آن در کنار کمبود جای پارک موجب شده تا ضرورت توسعه و رسیدگی به این پارک در تبریز احساس شود.

فضای خشک و خالی در پارک باغمیشه
یکی از شهروندان تبریزی از وجود فضاهای خشک و خالی متعدد در پارک باغمیشه انتقاد می‌کند و می‌گوید: بخش‌هایی از این پارک که در فاز اول و در حدود 20 سال قبل به بهره برداری رسید، وضعیت خوبی دارد ولی هر چه از این فاز اول دورتر می‌شویم، فضای پارک خشک‌تر و خالی‌تر می‌شود و چندان برای استفاده شهروندان و خانواده‌ها مناسب نیست.«لیندا قاسمی» ادامه می‌دهد: درروزهای غیر تعطیل، فضاهای اطراف پارک خلوت و ترسناک است و با توجه به کمبود نگهبان در این محدوده‌ها، حضور افراد معتاد و خلافکار غیر ممکن نیست. از سوی دیگر روشنایی پارک نیز چندان مناسب به نظر نمی‌رسد.به گفته وی از مسئولان شهری انتظار می‌رود تا در طرح توسعه‌ای این پارک، به جای کمیت، به کیفیت نیز توجه کنند. افزایش متراژ پارک چندان مهم نیست در واقع اگر پارک دارای فضای سبز و روشنایی خوبی نباشد نمی‌توان از آن استفاده کرد.

وجود علف‌های هرز و نبود فضای سبز
یکی دیگر از شهروندان تبریزی از نبود فضای سبز مناسب در اطراف لاله پارک گلایه می‌کند و می‌گوید: با وجود اتصال این مجتمع تجاری به پارک باغمیشه از فضای سبز مناسب در اطراف مجتمع خبری نیست و بیشتر به یک فضای مرده و بی روح شباهت دارد. «محمد عزیزیان» ادامه می‌دهد: در حالی که سال‌ها قبل در این محدوده زیرسازی انجام شده و حتی جدول‌کشی و درختکاری نیز شده بود، اما به علت بی توجهی به آن، اکنون به محلی متروک تبدیل شده و علف‌های هرز همه جا را گرفته است. وی بیان می‌کند: نه تنها این محدوده به طور مناسب آبیاری نمی‌شود بلکه ساخت‌وسازهای موجود نیز در حال تخریب شدن است که با این شرایط اقتصادی مجموعه شهرداری، این وضع قابل قبول نیست که هزینه‌های اضافی صرف اقدامات غیرضروری شود. بلکه می‌توان از شرایط موجود نیز بهره برداری کرد.

احداث فاز سوم
 شهردار منطقه 5 تبریز می‌گوید: طرح ضربتی توسعه و ساماندهی فاز سوم پارک باغمیشه تا پایان فصل کاری امسال انجام می‌شود تا امکان استفاده از آن در همین سال و قبل از فرا رسیدن رویداد تبریز 2018 مقدور باشد. «یعقوب هوشیار» ادامه می‌دهد: پارک باغمیشه با کارکرد فرامنطقه‌ای یکی از پارک‌های مهم تبریز است که با 6 هکتار مساحت در 2 فاز احداث شده است. وی در ادامه با بیان اینکه عملیات تملک زمین‌های واقع در فاز سوم این پروژه در سال‌های اخیر شروع شده، ادامه می‌دهد: با هدف افزایش سرانه فضای سبز منطقه و همچنین ساماندهی این پارک، فاز سوم پارک باغمیشه به مساحت 3 هکتار احداث می‌شود. هوشیار با بیان اینکه با بهره برداری از فاز سوم این پروژه به علت همجواری آن با کوی بارنج، شهروندان این محله نیز از خدمات پارک باغمیشه بهره مند می‌شوند، اظهار می‌کند: انواع مبلمان شهری مورد نیاز در فاز سوم پارک باغمیشه نصب شده و در کنار آن مبلمان‌های قبلی نیز بهسازی و برای استفاده شهروندان و مسافران آماده می‌شود.به گفته وی برای آماده‌سازی سطح منطقه برای رویداد تبریز 2018 مقرر شده تا تمام پارک‌های منطقه به امکانات ورزشی مجهز شوند که در اولین اقدام احداث مجموعه ورزشی پارک باغمیشه  با رشته‌هایی همچون والیبال، بسکتبال، فوتبال و تنیس آغاز شده است. این اقدام در سایر پارک‌های موجود در منطقه در ماه‌های آینده انجام می‌شود و تجهیزات آسیب‌دیده نیز تعمیر خواهد شد.

   تسهیل استفاده گردشگران از باغمیشه
شهردار منطقه 5 با اشاره به قرارگرفتن پارک باغمیشه در مجاورت هتل و مجتمع تجاری لاله پارک تاکید می‌کند: باید زمینه دسترسی مناسب شهروندانی که به مجتمع تجاری مراجعه می‌کنند  و همچنین مهمانان داخلی و خارجی هتل به پارک بزرگ باغمیشه فراهم شود. به گفته «یعقوب هوشیار» برای همین منظور ایجاد نقاط دسترسی مناسب در دستور کار مسئولان شهری در این منطقه قرار دارد.



ارسال پیام اشتراک



 
 
 Security code