موضوعات
آذربايجان شرقی

ساختمان مرکز تحقیقات فسیلی مراغه در آستانه تخریب

نویسنده:
ساخت نخستین مرکز تحقیقاتی فسیلی کشور در مراغه ۱۳ سال در پیچ و خم وعده‌های مسئولان کشوری گرفتار شده و هم اکنون ساختمان نیمه کاره آن بر اثر بی‌توجهی‌ها در حال تخریب است...
1396/09/08
ساخت نخستین مرکز تحقیقاتی فسیلی کشور در مراغه ۱۳ سال در پیچ و خم وعده‌های مسئولان کشوری گرفتار شده و هم اکنون ساختمان نیمه کاره آن بر اثر بی‌توجهی‌ها در حال تخریب است.
به گزارش تسنیم ، منطقه فسیلی مراغه یکی از غنی‌ترین مناطق سنگواره‌ای جهان است و در آخرین مطالعات صورت گرفته، فسیل‌های اجداد ماموت، زرافه و آهو در این منطقه کشف شده است. لایه‌های فسیلی موجود در مراغه مربوط به اواخر دوران نوزیستی زمین‌شناسی یعنی 4 تا 7 میلیون سال قبل هستند که با انجام کاوش‌های علمی می‌توان اطلاعات بسیار دقیقی را از زندگی جانوران غول‌پیکر در این منطقه به دست آورد.
منطقه فسیلی مراغه به عنوان نخستین اثر ملی، طبیعی و فسیلی ایران از بالاترین رده‌های حفاظتی سازمان محیط‌‌ زیست است. این منطقه در شورای عالی حفاظت محیط‌‌ زیست ایران به عنوان اثر ملی و طبیعی به تصویب رسیده است.
در حدود یک قرن پیش استخوان‌های منطقه فسیلی مراغه را به بقایای آدم‌های قوی‌هیکل، آدم‌های شاخدار، اسب شاخدار و دیو نسبت می‌دادند. مطالعات انجام شده در یک قرن اخیر توسط حفاران و مکتشفان داخلی و خارجی نشان داد که در این منطقه فسیل‌های مهره‌داران نیز وجود دارد.
سازمان محیط‌‌ زیست نیز با توجه به اهمیت این منطقه، برنامه‌هایی چون ادامه مطالعات جامع دیرینه‌شناسی، شروع عملیات اجرایی و ساختمانی مرکز تحقیقات و موزه فسیل شناسی و ایجاد نخستین موزه صحرایی را آغاز کرده است.

ساخت منطقه فسیلی مراغه 13 ساله شد
احداث مرکز تحقیقات فسیلی مراغه در سال 83 با حضور رئیس وقت سازمان حفاظت محیط‌‌ زیست کشور به عنوان یک پروژه ملی آغاز شد که  در این مدت روند احداث آن سیر صعودی و نزولی داشته و در حال حاضر نیز ساختمان و امکانات زیربنایی آن تکمیل نشده و در آستانه تخریب است.
این مرکز به عنوان طرح ملی برای اجرای برنامه‌های آموزشی، تحقیقاتی و نگهداری نمونه‌های جمع‌آوری شده از منطقه فسیلی مراغه در برنامه کاری حفاظت محیط‌‌ زیست کشور قرار داشت ولی متاسفانه بعد از کلنگ‌زنی و آغاز مراحل ساخت، ساختمان این مرکز نیمه کاره از سوی محیط‌‌ زیست کشور رها شده است.
منطقه فسیلی مراغه از ارزشمندترین ذخایر طبیعی جهان محسوب می‌شود و دارای ارزش علمی بالایی بوده که به گفته کارشناسان و آثار کشف شده، قدمت این منطقه به 7 تا 12 میلیون سال قبل برمی‌گردد. طرح احداث مرکز تحقیقات فسیل مراغه با 5 طبقه در زمینی به مساحت 9/2 هکتار و زیربنای 9 هزار متر مربع آغاز شد اما در روند اجرا، تعداد طبقات آن از 5 به 2 طبقه کاهش یافت که این کار، اقدامی منفی در راستای تحقق زیر ساخت‌های علمی و تحقیقاتی در این منطقه به شمار می‌رود.

ضرورت تسریع در تکمیل منطقه فسیلی مراغه
نماینده مردم مراغه در مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: با آغاز بارش برف در منطقه و همچنین بر اثر سرما و گرما ساختمان نیمه کاره مرکز تحقیقات فسیلی در این شهرستان در حال تخریب است و ضروری است اقداماتی از سوی سازمان محیط‌‌ زیست کشور انجام شود.
«علی جلیلی» افزود: عملیات اجرایی این طرح نه تنها به علت تخصیص نیافتن اعتبار بلکه به دلیل پیگیری نکردن مسئولان استانی متوقف شده و تسریع در اجرای آن از سوی مسئولان محیط‌‌ زیست امری ضروری است. وی ادامه داد: پیشرفت فیزیکی این مرکز تحقیقاتی 40 درصد بوده که متاسفانه بر اثر بی‌توجهی مسئولان امر این ساختمان نیمه کاره نیز در حال تخریب است.
به گفته جلیلی، بخش اداری و آزمایشگاهی طرح فسیلی در این منطق ه به پایان رسیده و ساختمان اصلی آن به صورت نیمه کاره است که با مکاتباتی که در روزهای گذشته با رئیس سازمان محیط‌‌ زیست کشور انجام شده  امیدمی‌رود اقدامات لازم در این رابطه از سوی این  سازمان انجام شود.
نماینده مردم مراغه در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اجرای این طرح از محل اعتبارات دولتی گفت: هزینه‌های صرف شده در این پروژه از اعتبارات دولتی است که بی‌توجهی مسئولان و عدم پیگیری از استان موجب شده بخشی از ساختمان به دلیل نیمه کاره ماندن و همچنین عدم توجه به اقدامات پیشگیرانه در حال تخریب باشد.

تخصیص نیافتن اعتبارات عمرانی ملی
مدیرکل حفاظت محیط‌‌ زیست آذربایجان شرقی نیز گفت: این طرح در سال 83 در زمینی به وسعت 2/9 هکتار با زیربنای 9 هزار مترمربع شامل ساختمان اصلی با اتاق‌های مدیران و کارگاه‌های مرمت و آزمایشگاه‌های فسیل کلید خورد.
«حمید قاسمی» اظهار کرد: احداث این مرکز  از طریق سازمان پیگیری شد اما با افزایش تجارب استانی، شهرستانی و همچنین انتقال کارشناسان مجرب فسیل شناسی پستانداران به مراغه، مسئولیت مدیریت منطقه به عهده حفاظت محیط‌‌ زیست این شهرستان گذاشته شد.
وی با اشاره به این‌که این طرح هم اکنون از 70 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است، ادامه داد: مهم ترین علت وقفه در تکمیل این طرح عدم تخصیص اعتبارات عمرانی ملی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code