موضوعات
آذربايجان شرقی

رقابت 36 اثر در بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی

نویسنده:
بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی آذربایجان شرقی در حالی آغاز شد که 29 هنرمند و پیشکسوت تئاتر کشور زنگ آغاز به کار این دوره را در تئاتر شهر تبریز نواختند...
1396/06/22
بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی آذربایجان شرقی در حالی آغاز شد که 29 هنرمند و پیشکسوت تئاتر کشور زنگ آغاز به کار این دوره را در تئاتر شهر تبریز نواختند. به گزارش ایرنا، آئین افتتاح بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان آذربایجان شرقی با «عبدالحسین لاله» و جمعی از پیشکسوتان و هنرمندان بنام تئاتر کشور برگزار شد. براساس برنامه اعلام شده، بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان آذربایجان شرقی از 19 تا 24 شهریور ماه با اجرای 5 نمایش در هر روز برگزار می‌شود و آئین اختتامیه این جشنواره نیز روز جمعه 25 شهریور در محل آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی 29 بهمن تبریز با معرفی برترین آثار نمایشی استان برگزار خواهد شد.

رقابت‌شهرستان‌های مختلف
دبیر بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی آذربایجان‌شرقی از رقابت 36 اثر نمایشی در این جشنواره خبر داد. «بابک نهرین» گفت: این آثار از شهرستان‌های مختلف استان در این جشنواره شرکت کرده و پس از رتبه‌بندی در 2 بخش به رقابت می‌پردازند.
وی با بیان این‌که متن‌هایی که نوشته یک نویسنده خارجی بوده، اجازه حضور در جشنواره را نداشتند، اظهار کرد: 19 اثر در بخش مسابقه و 6 اثر نیز در بخش تجربه‌های نو که مختص جوانان تازه دانش آموخته رشته تئاتر یا محصلان این رشته است، به رقابت می‌پردازند.
نهرین ادامه داد: امسال برای نخستین بار در طول 29 سال این جشنواره، شاهد حضور نمایش‌های ترکی در جشنواره از جمله «زینب پاشا»، «آپاردی سللر سارانی» و «اتابک پارکینین تراژدیسی» هستیم.
به گفته وی، از میان آثار شرکت‌کننده در جشنواره، 2 اثر به جشنواره تئاتر فجر معرفی می‌شود و از میان کارها و تجربه‌های نو، 2 اثر فرصت اجرای عمومی و حضور در جشنواره‌های دیگر را پیدا می‌کند. نهرین با بیان این‌که در سال‌های اخیر 60 نمایش در مجموعه تئاتر شهر تبریز اجرا شده است، افزود: در روز اول جشنواره، عکس پیشکسوتان تئاتر استان در راستای اهداف انجمن معرفی تاریخ تئاتر 120 ساله تبریز رونمایی شد.
وی با اشاره به حساسیت و اهمیت داوری در بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی افزود: در بخش مسابقه ای جشنواره هنرمندان صاحب نام و با تجربه تئاتر کشور از جمله «پانته‌آ بهرام»، «عبدالحسین لاله» و «نادر برهانی مرند» به عنوان داور حضور دارند و داوران بخش تجربه‌های‌نو نیز از میان هنرمندان مطرح استان «مینا پناهی»، «شهرام خدایی» و «فرزین ریحانی راد» انتخاب شده اند.

تولید 43 نمایش با 645 بار اجرا
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در مراسم افتتاحیه این جشنواره، تئاتر را هنری فراگیر دانست و گفت: امسال 43 اثر تئاتر و نمایش در سطح استان تولید شده که این تعداد حدود 645 بار روی صحنه رفته است. «محمد محمدپور» با بیان این‌که دیدگاه والا و دوراندیش پیشکسوتان تئاتر، بسترساز فعالیت و جنبش هنری استان است، افزود: ظرفیت و توانمندی تئاتر استان بسیار گسترده است. وی یادآوری کرد: هنرمندانی که در دهه‌ 40 یا 50 فعالیت می‌کردند اکنون نیز در توسعه‌ و پیشرفت تئاتر استان فعالیت و سهم دارند و این موضوع نشان می‌دهد که همه در تلاش برای پیشرفت تئاتر استان هستند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی اظهار کرد: فعالیت و زمینه سازی پیشکسوتان عرصه هنرهای نمایشی اکنون به ثمر رسیده و شاهد رشد و شکوفایی هنرمندان جوان در استان هستیم.محمدپور با اشاره به درخشش هنرمندان استان در سال‌های اخیر در عرصه‌های ملی و بین المللی، ادامه داد: امید است با هموارسازی بیشتر مسیر موفقیت آن‌ها، از زحمت‌های آنان قدردانی شود.
وی از ثبت ١٩ گروه نمایشی استان در سال جاری در سامانه‌ انجمن هنرهای نمایشی کشور خبر داد و گفت: سال‌ گذشته ١٥ گروه نمایشی از آذربایجان شرقی در این سامانه ثبت‌نام کرده‌ بودند که این آمار در سال جاری به ٣٤ گروه نمایشی ارتقا یافته است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی اظهار کرد: طبق آمار بدست آمده امسال میزان فعالان عرصه تئاتر استان به 720 نفر رسیده است.

تئاتر عرصه فراگیری تمام هنرهاست
محمدپور با اشاره به این‌که شهر و تمدن شهری از ابتدا ملازم با تئاتر بوده است، افزود: این دو گزینه یکدیگر را تقویت کرده و تئاتر، توسعه شهری را در پی داشته است. وی با بیان این‌که تئاتر، عرصه فراگیر برای تمام هنرهاست، گفت: رشد تئاتر استان در نتیجه‌ رشد هنرهای مبنایی بوده و با موفقیت در این عرصه می‌توان در عرصه‌های هنری دیگر نیز به توسعه رسید.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی تناسب موضوع نمایشنامه نویسی با ارزش‌های بومی و ملی را ضروری دانست و گفت: در حوزه تئاتر نشان دادن فرهنگ و تمدن مردم و کشور ضرورت دارد و باید برای حفظ تناسب موضوعات و آثار با ارزش‌های ملی و بومی سرزمینمان تلاش بیشتری صورت گیرد.
محمدپور ادامه داد: نمایش فرهنگ و تاریخ سرزمین مادری به طور قطع برای گسترش و توسعه فرهنگی و شهری موثرتر بوده و هدف ما شروع روندی است که با همکاری هنرمندان و همچنین ورود سرمایه گذاران آینده مطلوب و موفقی را برای عرصه تئاتر استان رقم بزند.
وی با تأکید بر این‌که حمایت همه جانبه از حوزه هنرهای نمایشی باید در اولویت‌های ارگان‌های دولتی، اجرایی و حتی بخش‌های خصوصی قرار گیرد، اظهار کرد: شهرداری، شورای اسلامی شهر، بخش‌های خصوصی و مجموعه‌هایی که در توسعه شهر نقش دارند باید تئاتر را همراهی کنند و همه باهم در روشن سازی جایگاه تئاتر در جامعه و گسترش و تعمیق فرهنگ عمومی جامعه گام برداریم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code