موضوعات
آذربايجان شرقی

دریافت تسهیلات در گرو داشتن ضامن کارمند

نویسنده:
مشکلات پرداخت تسهیلات رونق تولید موضوع جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان اهر در پایان هفته گذشته بود. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی در این جلسه گفت: سهم استان از تسهیلات نوسازی و بازسازی ماشین‌آلات واحدهای تولیدی ۴۴۰ میلیارد تومان است...
1396/09/12
مشکلات پرداخت تسهیلات رونق تولید موضوع جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان اهر در پایان هفته گذشته بود. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی در این جلسه گفت: سهم استان از تسهیلات نوسازی و بازسازی ماشین‌آلات واحدهای تولیدی ۴۴۰ میلیارد تومان است.
به گزارش مهر «میراحد حسینی» اظهار کرد: دولت، سال گذشته ۷۰۰ میلیارد تومان از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید تسهیلات پرداخت کرده است.
وی افزود: سهم آذربایجان شرقی از بسته رونق تولید ۸۸۰ میلیارد تومان است که این تسهیلات عمدتاً به واحدهای تولیدی که به سرمایه در گردش نیاز دارند با بهره بانکی ۱۸ درصد پرداخت می‌شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی به پرداخت تسهیلات نوسازی و بازسازی واحدهای تولیدی نیز اشاره کرد و گفت: ۱۰ هزار میلیارد تومان به واحدهایی که ماشین‌آلات آن‌ها فرسوده یا از کارافتاده شده و توان به‌روزرسانی را ندارند پرداخت می‌شود. این در حالی است که با نوسازی ماشین‌آلات واحدهای تولیدی علاوه برافزایش توان تولید و رقابت با همتایان خارجی خود، در تثبیت اشتغال نیز مؤثر خواهد بود.

اختصاص اعتبار اشتغال فراگیر
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی ادامه داد: مقرر شد  تسهیلات نوسازی و بازسازی ماشین‌آلات واحدهای تولیدی و بسته رونق تولید براساس تصمیم‌گیری‌هایی که در استان صورت گرفته، به‌صورت شناور باشد و هر شهرستان با توجه به قابلیت و ظرفیت‌های خود بتواند از این اعتبارات استفاده کند.
حسینی بابیان این‌که دولت و مجلس شورای اسلامی اعتبار ۲۰ هزار میلیارد تومانی را با عنوان اشتغال فراگیر تخصیص داده است، تأکید کرد: سهم آذربایجان شرقی از اعتبارات اشتغال فراگیر ۸۷۳ میلیارد تومان است و یارانه تسهیلات اشتغال فراگیر نیز ۲ تا ۷ درصد مقرر شده است. به گفته وی‌، فرمانداران شهرستان‌ها نیز با تعیین سهم شهرستانی مخالفت کردند و معتقد بودند که این اعتبارات باید شناور باشد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی از اختصاص ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در استان خبر داد و  گفت: این تسهیلات بر مبنای ظرفیت‌های روستایی پرداخت می‌شود و عموماً علاقه‌مندان می‌توانند با اجرای طرح‌های مختلف از تسهیلات اشتغال روستایی بهره‌مند شوند.

مشکل ضامن کارمند در گرفتن تسهیلات
مدیر کمیته امداد اهر نیز در این جلسه گفت: مددجویان روستایی که در روستاهای دورافتاده ساکن هستند به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند ضامنی را  که بانک‌های دولتی و خصوصی از آن‌ها می‌خواهند، معرفی  کنند در حالی که حتی در کل روستا هم یک نفر کارمند وجود ندارد.
«ارسلان طهماسبی» اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون بودجه و تسهیلات ابلاغی کمیته امداد امام خمینی(ره) اهر ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بوده که ۳۷۳ نفر را برای دریافت ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان به بانک‌های عامل معرفی کرده‌ایم این در حالی که این تعداد کسانی که به بانک‌ها معرفی کرده‌ایم بیشتر از تسهیلات ابلاغی است.
وی با اشاره به این‌که تاکنون تنها ۷۲ نفر از کسانی که به بانک‌ها معرفی‌شده‌اند توانستند تسهیلات دریافت کنند، افزود: این ۷۲ نفری که بانک‌ها به آن‌ها تسهیلات پرداخت کرده‌اند جمعاً به مبلغ ۹۰۰ میلیون تومان است.
مدیر کمیته امداد اهر مهم‌ترین مشکل متقاضیان تسهیلات مشاغل خانگی کمیته امداد در شهر و روستاها را ضامن عنوان کرد، ادامه داد: هدف اصلی از پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی خودکفایی مددجویان و توسعه روستاهاست و برای تحقق این هدف باید چاره‌اندیشی کنیم.

وام‌های زلزله سال 91
طهماسبی با تأکید بر این‌که وام‌های زلزله سال ۹۱ مانعی بزرگ بر سر راه روستاییان متقاضی تسهیلات مشاغل خانگی است، گفت: همه می‌دانند که اشتغال در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی امکان‌پذیر نیست به همین دلیل حداقل باید با پرداخت تسهیلات برای خوداشتغالی و اشتغال‌زایی برای دیگران قدمی برداریم چرا که  بی‌تردید اگر معیشت روستاییان و اشتغال فرزندان آن‌ها تأمین نشود برای تأمین نیازهای زندگی به شهرها مهاجرت می‌کنند.
مدیر کمیته امداد شهرستان اهر با بیان این‌که با همکاری صندوق کارآفرینی امید به ۹ نفر تسهیلات خوداشتغالی به میزان  ۲۷۰ میلیون تومان پرداخت کرده‌ایم، اضافه کرد: کمیته امداد اهر در سال جاری برای ۱۷۱ نفر از مددجویان تحت پوشش ساکن در روستاها از منابع داخلی تسهیلات پرداخت کرده و علاوه بر این توانسته‌ایم برای ۳۳ نفر دیگر در بخش خصوصی اشتغال‌زایی کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code